Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


SRPEN 68 V BRNĚ: Městem jezdily tanky, televize vysílala dál

  7:52aktualizováno  11:52
Zatímco hranice Československa překračovaly v srpnu 1968 okupační armády, František Zouhar mířil do práce. Ještě netušil, že jako technik brněnského studia československé televize přispěje k tomu, aby se zprávy o dění v Československu dostaly za hranice okupované země.

Hlasatel Luboš Popelka oznámil světu okupaci Československa z improvizovaného studia vysílače Kojál | foto: Archiv Františka Zouhara

"Vedení nás na třetí ráno svolalo do studia do Typosu. Když jsme se dozvěděli, co se děje, bylo rozhodnuto, že se vypraví přenosový vůz k vysílači na Kojálu. Vyjelo nás asi deset," popisuje dění v časných ranních hodinách 21. srpna 1968 František Zouhar.

Část osádky přenosového vozu prostředí vysílače dobře znala, protože na něm v minulosti sloužili jako technici. Šéf vysílače je ochotně pustil dovnitř, aby připravili provizorní televizní studio.

"Právě z něj Luboš Popelka oznámil novinářům doma i v zahraničí, že je Československo okupované. Stejně tak, jako bylo tehdy v Brně možné zachytit signál vysílání z Vídně, ve Vídni chytali signál z Kojálu," vysvětluje pětasedmdesátiletý pamětník.

Souběžně s vysíláním z Vyškovska stále ještě vysílalo i brněnské studio Typos. Jeho obsazení se okupantům nepodařilo tak rychle, jak si představovali. Název budovy totiž lidé přelepili. Obrněné vozy proto jen bezradně kroužily v okolí studia. "Pak ale v Barvičově ulici, kde bylo další sídlo, sebrali jednoho kluka, posadili ho do obrněnce a donutili ho, aby jim Typos ukázal," krčí rameny Zouhar.

Štáb na Kojálu se rozhodl přesunout. Bylo jasné, že vysílač pozornosti okupantů dlouho unikat nebude. Přenosový vůz proto odjel do Krásenska, kde jej zaházeli slámou, takže vypadal jako stoh.

"Regionální vysílání jsme připravili z budovy Akademie věd, kam nás pustil věhlasný vědec Armin Delong," upozorňuje někdejší technik. Redaktoři Československé televize, kteří potřebovali být v kontaktu s lidmi, si zřídili ústředí v klášteru minoritů, kam je pustil tamější duchovní. Natočený materiál pak putoval do improvizovaného studia v Akademii věd.

Zároveň se zaměstnanci televize snažili spojit se svými kolegy ve vídeňské televizi ORF. "Znali jsme se s nimi z nějaké předchozí akce v Mikulově.  Když se nám konečně s nimi podařilo spojit, zjistili jsme, že naše vysílání už nahrávají. Zachytili už první vysílání z Kojálu, ještě předtím než jsme jej opustili," popisuje František Zouhar.

Kojál v té době naštěstí stále vysílal. Ruští vojáci totiž jeho střežení předali lidovým milicím, které však hlídaly jen to, aby do budovy nikdo nepronikl.

Že vysílač pracuje, to je nezajímalo. "S Vídeňáky jsme se domluvili, že by bylo nejlepší, kdybychom jim natočené filmy raději rovnou posílali přes hranice. Natočený materiál se prostě autem zavezl na hranice, tam se filmy předaly Rakušanům a oni si je odvezli," vypráví někdejší televizní technik.

Hned 22. srpna pak do Vídně odjel i Luboš Popelka, kterého pohraničníci nechali vyjet do Rakouska bez pasu. V tamějším televizním studiu pak pokračoval v komentování dění v okupovaném Československu.

I nadále vysílalo i improvizované studio v budově Akademie věd. Udrželo se plných pět dní. Pak zaměstnanci kvůli sílícímu tlaku v centru města studio opustili.

"V Krásensku jsme vyzvedli přenosový vůz a přesunuli se s ním do Vyškova, do vojenského prostoru, který spravovala vojenská akademie. Dali nám k dispozici prostory v řídící věži a pomohli schovat přenosový vůz přímo před budovou. Odtamtud se vysílalo ještě šestadvacátého a sedmadvacátého srpna. Pak jsme na výzvu vlády s vysíláním skončili," poznamenává Zouhar.

Kojál, přestože byl obsazen ruskou armádou, vydržel vysílat nejdéle. Šestadvacet lidí, kteří se na vysílání podíleli, přišlo dva roky poté o práci. "Já měl štěstí. Zastal se mě nově jmenovaný vedoucí, tak jsem si práci udržel," dodává bývalý technik.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Najdete na iDNES.cz