Výstava Brno, srpen 68

Výstava Brno, srpen 68 | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Srpen v brněnských ulicích 1968-2008

Každý z nás si ještě dnes nejspíš dokáže vybavit, co dělal právě ve chvíli, kdy 11. září 2001 narazila teroristy unesená letadla do Světového obchodního centra v New Yorku. My starší ročníky si pamatujeme i to, při jaké příležitosti jsme slyšeli rozhlas, když v srpnu 1968 oznámil okupaci země.

„Včera, dne 20. srpna 1968, kolem 23. hodiny překročila vojska SSSR, Polské lidové republiky, Německé demokratické republiky, Maďarské lidové republiky a Bulharské lidové republiky státní hranice ČSSR... Předsednictvo ÚV KSČ vyzývá všechny občany republiky, aby zachovali klid a nekladli postupujícím vojskům odpor, protože obrana našich státních hranic je nyní nemožná. Proto ani naše armáda, Bezpečnost a Lidové milice nedostaly rozkaz k obraně země...“ Při které příležitosti jsme zaslechli ona rozhlasem odvysílaná slova, se ukázalo při vzpomínání.

. GLOSA

Jany Soukupové

Tak například moje maminka spálila ten den plněné papriky, které jsme měli mít k obědu. Dozvěděla se totiž tuto zprávu až před polednem, což způsobil fakt, že jsme (celá rodina) v té době právě žili v Sýrii, kde můj otec pracoval jako zahraniční odborník. Z dálky vypadaly události v Československu, jako by vypukla třetí světová válka. Srpen 1968 patřil ovšem jednoznačně k přelomovým událostem všech lidí této země, ať už je osud odvál kamkoliv.

Vynikajícím nápadem, jak tyto dny připomenout brněnskému občanstvu, jsou až do 5. října přímo nad brněnskými ulicemi Česká, Kobližná, Středova a Běhounská zavěšené nazvětšované fotografie z archivů brněnských občanů, kteří tehdy okupaci fotili, filmovali a následných čtyřicet let své snímky z oněch dnů pečlivě schovávali, aby nebyly zlikvidovány jako mnoho jiných. A zareagovali pak na výzvu kurátorky brněnského Domu umění Jany Vránové, aby tyto snímky zapůjčili.

O něco později doplnily tyto fotografie ještě černobíle ofocené plakáty komentující tehdejší situaci (s humorem, který známe z listopadu 1989), v roce 1968 psané s výzvami a posměchem na adresu ruských okupantů. Kurátoři Domu umění umístili tyto dokumenty za výklady současných obchodů. Hledají se dnes ovšem mezi pestrým zbožím o něco hůř než před čtyřiceti lety.

Pouliční výstava Brno srpen 1968 se sice hned po instalaci dočkala nepřízně počasí, které část snímků nad ulicemi poničilo nebo rovnou smetlo, ale i tak jsou snímky zavěšené mezi domy brněnského centra vlastně skoro na týchž místech, kde byly před třiceti lety nafoceny, velmi silné. Zdá se, že pouliční instalace zůstávají jedním z posledních způsobů, jak nějakým výstavním počinem oslovit širší publikum (v uzavřených galerijních prostorách by byl dopad mnohonásobně nižší).

A reakce brněnských obyvatel je velmi kladná. V anketě na brno.idnes. cz čtyřnásobně víc odpovídajících soudí, že se jim nápad vyzdobit takto brněnské ulice líbí.