Fotbalový stadion v Drnovicích patřil svého času k nejmodernějším v České republice. Prvoligový fotbal se na něm ale už dlouho nehraje. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Záhada drnovického stadionu. Nový majitel si zatím ani nevyzvedl klíče

  • 7
Ani deset měsíců od vítězné dražby firma Mengas nevyřešila budoucnost stadionu v Drnovicích. A lidé věří, že skutečným majitelem je bývalý mecenáš klubu Jan Gottvald.

Kdysi slavný stadion v Drnovicích u Vyškova, na který se v 90. letech minulého století každý víkend sjížděly na první fotbalovou ligu tisíce fanoušků, dál chátrá. Brněnská firma Mengas ho získala loni v březnu v dražbě za 6,5 milionu korun.

Už tehdy nový majitel vyvolával řadu otázek. Firma totiž vznikla jen dva dny před dražbou a podle zástupce dražební společnosti Prokonzulta se nikdo z ní nebyl na stadionu ani podívat (psali jsme zde).

A to se v podstatě nezměnilo ani po deseti měsících, co nemovitost vlastní. V obci stále pořádně netuší, co se stánkem bude. Na jeho trávníku přitom místní fotbalisté odehráli podzimní sezonu, aniž by měli uzavřenou smlouvu o pronájmu.

Redakci MF DNES se podařilo zkontaktovat jednatele společnosti Mengas Aleše Příkopu, který doposud nekomunikoval. Ke koupi stadionu a zamýšleným plánům ale příliš sdílný nebyl. „Jsme teď na mrtvém bodě. Určitě chceme sportovní areál zachovat, víc se k tomu nebudu vyjadřovat,“ uvedl jednatel.

Všechno řeší můj právník, oznámil Příkopa

S obcí ovšem Příkopa nejedná, do Drnovic vyslal pouze právníka firmy. „Byl tu asi třikrát, ale nikam jsme se neposunuli. Od podzimu jsme si ještě párkrát vyměnili korespondenci,“ reagovala stručně starostka Drnovic Zuzana Hermannová (ODS).

Stadion v Drnovicích

  • V 90. letech se stadion díky tehdejšímu majiteli Janu Gottvaldovi dočkal významné rekonstrukce, sezení tam našlo až 8 000 diváků.
  • Dva přípravné zápasy zde odehrála i česká reprezentace.
  • V roce 2006 se drnovický klub dostal do konkurzu. Od té doby stadion chátrá.
  • Loni v březnu ho v dražbě získala tři dny existující firma Mengas.

V září loňského roku sice vedení obce dostalo návrh nájemní smlouvy, podle radního Pavla Klvače (nez.) ale tak nevýhodný, že k podpisu nedošlo. „Navržená cena za nájem byla příliš vysoká. Navíc údržba a zabezpečení stadionu měly být na bedrech obce,“ vysvětlil Klvač.

Podivné jednání ze strany firmy Mengas nahrává spekulacím, které mezi obyvateli Drnovic kolují už od dražby. Ti totiž věří, že za společností stojí někdo další. „Je opravdu zvláštní, že za deset měsíců nic nevyšlo najevo,“ uvedl předseda TJ Sport Drnovice Antonín Sýkora.

Na otázku MF DNES, kdo je majitelem firmy, Příkopa odpověděl, že on sám. Příliš informací o své nemovitosti za více než šest milionů korun ale nemá. „Jestli mám klíče od stadionu? To vůbec netuším. Všechno řeší můj právník,“ reagoval Příkopa. Klíče však nevlastní ani právník firmy. Od konkurzu je u sebe drží právě Sýkora. „Zatím je po mně nikdo nechtěl,“ podotkl.

Podle něj se mezi lidmi jako o skutečném majiteli spekuluje o mnoha jménech. „Figuruje mezi nimi i bývalý majitel drnovického klubu Jan Gottvald,“ prozradil Sýkora a potvrdil to také radní Klvač.

Gottvald přinesl slávu, poté skončil ve vazbě

Gottvald však už v minulosti pro MF DNES uvedl, že se stahuje z fotbalového prostředí. „Fotbalu jsem se věnoval 28 let. To už stačilo,“ prohlásil. Zda se ale přesto nakonec nevrátil ke svému drnovickému „dítku“, není jasné. Redakci se ho ve středu nepodařilo zastihnout.

Právě on v 90. letech drnovický celek dostal do první ligy a sehnal do něj české reprezentanty, například Radka Druláka, Miroslava Kadlece či Luboše Kubíka. Vrchol klub zažil díky třetímu místu v ročníku 1999/2000 a postupu do tehdejšího Poháru UEFA.

Gottvald díky svým kontaktům totiž dokázal zajistit Drnovicím silného sponzora v podobě firmy Chemapol. Jenže právě kvůli stykům s ní nakonec málem přišel o veškerý svůj majetek. V roce 2002 mu hrozila exekuce, protože společnost soudně požadovala, aby jí splatil směnku na 130 milionů korun.

Ve stejném roce dokonce skončil ve vazební věznici. Čelil totiž obžalobě, že v letech 1998 a 1999 jako předseda představenstva Setuzy vystavil jiné dvě směnky. Každou na skoro 200 milionů korun dvěma různým společnostem, které měly nakoupit řepku právě pro Setuzu.

Soudu se ale Gottvald nakonec vyhnul. Během vazby totiž dluhy věřitelům splatil. „Proto jsem také souhlasil s peněžitým trestem,“ řekl tehdy státní zástupce Michal Galát po jednání Krajského soudu v Brně.

Stadion v Drnovicích stále chátrá:

18. února 2016