Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stadion za Lužánkami připomíná Koloseum. Architekti se inspirovali antikou

  15:54aktualizováno  19:29
Jako v antické aréně, kde o život bojovali gladiátoři nebo soupeřili vozatajové, si mají připadat fanoušci na plánovaném novém fotbalovém stadionu, který vyroste na místě zchátralé ruiny za Lužánkami. Právě slavné římské Koloseum nebo antická aréna ve Veroně inspirovaly architekty, kteří nový stadion navrhovali.

Vizualizace nového fotbalového stadionu v Brně | foto: Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno

"Věříme v heslo chléb a hry," prohlásil architekt Petr Hrůša, který se svými kolegy dává budoucímu fotbalovému stánku podobu. Na antické památky odkáže samotná fasáda tvořená mohutnými sloupy a rozdělená ochozy do několika pater. Konečná podoba pláště možná ještě dozná úprav a slovy tvůrců "bude odvážnější".

Jako za dob největšího rozmachu římského impéria by si měli připadat i diváci skrytí pod plátěnou střechou. "Právě takovou jako z dob Říma," doplnil Hrůša. Zdůraznil ale, že nápad zastřešit stadion plátnem není brněnským objevem. Podobné pojetí zvolili stavitelé například u malajského stadionu v Kuala Lumpur. "Naše koncepce je v podstatě totožná, kolem hrací plochy ale nebude atletická dráha," přiblížil architekt.

Plátěná střecha zároveň ponese technickou lávku a zavěšené osvětlení hřiště. Stadion tak nebude mít tradiční "lízátka" - světelné rampy čnící vysoko nad tribunami. Kromě estétů to ocení i ekologové a hvězdáři bojující proti takzvanému světelnému smogu. Obří světlomety, které budou dostatečné i pro mezinárodní zápasy, budou svítit opravdu jen na trávník.

Stávající stadion čeká demolice, je nebezpečný
Pokud vše půjde podle plánů, první výkop - ale jen stavební - čeká nový stadion příští rok. První kopačka brněnského fotbalisty tam zasáhne míč nejdřív v roce 2011.

Dávno předtím musí město sehnat na svůj plán peníze. Nejde o zanedbatelnou částku, stadion má stát bezmála dvě miliardy korun. "Předpokládáme, že padesát procent bude financovat město, zbývající část stát," nastínil primátor Roman Onderka. Jednání o penězích s ministerstvem financí jej ale teprve čekají.

Už na podzim by ale mohl projekt získat stavební povolení. "Za měsíc asi začneme absolvovat kolečko po úřadech, výběrové řízení na zhotovitele může být vypsáno v pozdním podzimu," odhadl Hrůša.

Nový stadion vznikne na stejném půdorysu, jako stojí ten současný. Přestože se celý projekt nazývá "modernizace", ze současné stavby toho mnoho nezůstane. Architekti sice původně počítali, že například část tribun zachovají, při průzkumu stávající ruiny ale zjistili, že to není možné. "Nynější stadion je třeba zbořit," potvrdil Hrůša.

Upozornil, že pokud budou přípravy trvat moc dlouho, zvládne stadion demolici sám. "I když to tak na první pohled nevypadá, hrozí stadionu zřícení. Měl by být oplocený a mělo by se zamezit tomu, aby na něj někdo vstupoval," varoval architekt.

Krásná podívaná odkudkoli
Do tribun okolo trávníku se podle projektu směstná až třicet tisíc fotbalových fanoušků. Ani těm v nejnižších řadách přitom nebudou ve výhledu překážet ploty nebo drátěné pletivo. Nejnižší tribuna totiž bude víc než dva metry nad povrchem hřiště, tak jak požadují mezinárodní standardy. A pokud by se horkokrevní fanoušci začali bouřit, budou na ně mít pořadatelé a policisté nástroj hned po ruce.

"Do lávky (na které bude zavěšeno osvětlení - pozn. red.) rozvádíme vysokotlakou vodu, aby byl zásah pořádkových sil jednodušší," popsal Hrůša.

Stadion ovšem nebude žít jen fotbalem. Počítá se i s jeho využitím pro koncerty, v zázemí má být restaurace, fitness-centrum a víc než sedm set parkovacích míst. Projekt je stále ještě možné upravit tak, aby v podzemí vzniklo další patro, kde by mohl fungovat například velký obchod.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz