Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stadion za Lužánkami připomíná Koloseum. Architekti se inspirovali antikou

  15:54aktualizováno  19:29
Jako v antické aréně, kde o život bojovali gladiátoři nebo soupeřili vozatajové, si mají připadat fanoušci na plánovaném novém fotbalovém stadionu, který vyroste na místě zchátralé ruiny za Lužánkami. Právě slavné římské Koloseum nebo antická aréna ve Veroně inspirovaly architekty, kteří nový stadion navrhovali.

Vizualizace nového fotbalového stadionu v Brně | foto: Architekti Hrůša & spol., Ateliér Brno

"Věříme v heslo chléb a hry," prohlásil architekt Petr Hrůša, který se svými kolegy dává budoucímu fotbalovému stánku podobu. Na antické památky odkáže samotná fasáda tvořená mohutnými sloupy a rozdělená ochozy do několika pater. Konečná podoba pláště možná ještě dozná úprav a slovy tvůrců "bude odvážnější".

Jako za dob největšího rozmachu římského impéria by si měli připadat i diváci skrytí pod plátěnou střechou. "Právě takovou jako z dob Říma," doplnil Hrůša. Zdůraznil ale, že nápad zastřešit stadion plátnem není brněnským objevem. Podobné pojetí zvolili stavitelé například u malajského stadionu v Kuala Lumpur. "Naše koncepce je v podstatě totožná, kolem hrací plochy ale nebude atletická dráha," přiblížil architekt.

Plátěná střecha zároveň ponese technickou lávku a zavěšené osvětlení hřiště. Stadion tak nebude mít tradiční "lízátka" - světelné rampy čnící vysoko nad tribunami. Kromě estétů to ocení i ekologové a hvězdáři bojující proti takzvanému světelnému smogu. Obří světlomety, které budou dostatečné i pro mezinárodní zápasy, budou svítit opravdu jen na trávník.

Stávající stadion čeká demolice, je nebezpečný
Pokud vše půjde podle plánů, první výkop - ale jen stavební - čeká nový stadion příští rok. První kopačka brněnského fotbalisty tam zasáhne míč nejdřív v roce 2011.

Dávno předtím musí město sehnat na svůj plán peníze. Nejde o zanedbatelnou částku, stadion má stát bezmála dvě miliardy korun. "Předpokládáme, že padesát procent bude financovat město, zbývající část stát," nastínil primátor Roman Onderka. Jednání o penězích s ministerstvem financí jej ale teprve čekají.

Už na podzim by ale mohl projekt získat stavební povolení. "Za měsíc asi začneme absolvovat kolečko po úřadech, výběrové řízení na zhotovitele může být vypsáno v pozdním podzimu," odhadl Hrůša.

Nový stadion vznikne na stejném půdorysu, jako stojí ten současný. Přestože se celý projekt nazývá "modernizace", ze současné stavby toho mnoho nezůstane. Architekti sice původně počítali, že například část tribun zachovají, při průzkumu stávající ruiny ale zjistili, že to není možné. "Nynější stadion je třeba zbořit," potvrdil Hrůša.

Upozornil, že pokud budou přípravy trvat moc dlouho, zvládne stadion demolici sám. "I když to tak na první pohled nevypadá, hrozí stadionu zřícení. Měl by být oplocený a mělo by se zamezit tomu, aby na něj někdo vstupoval," varoval architekt.

Krásná podívaná odkudkoli
Do tribun okolo trávníku se podle projektu směstná až třicet tisíc fotbalových fanoušků. Ani těm v nejnižších řadách přitom nebudou ve výhledu překážet ploty nebo drátěné pletivo. Nejnižší tribuna totiž bude víc než dva metry nad povrchem hřiště, tak jak požadují mezinárodní standardy. A pokud by se horkokrevní fanoušci začali bouřit, budou na ně mít pořadatelé a policisté nástroj hned po ruce.

"Do lávky (na které bude zavěšeno osvětlení - pozn. red.) rozvádíme vysokotlakou vodu, aby byl zásah pořádkových sil jednodušší," popsal Hrůša.

Stadion ovšem nebude žít jen fotbalem. Počítá se i s jeho využitím pro koncerty, v zázemí má být restaurace, fitness-centrum a víc než sedm set parkovacích míst. Projekt je stále ještě možné upravit tak, aby v podzemí vzniklo další patro, kde by mohl fungovat například velký obchod.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Otec dostal na víkend dceru, s kočárkem usnul opilý v tramvaji

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Alkohol zmohl o víkendu v Brně třiatřicetiletého muže, který měl na starost devítiměsíční dceru. Muž s kočárkem usnul...

Romy tu nechceme, bouří se lidé z okolí léčebny. Politici mluví o ghettu

Špeluňky v ilegální ubytovně v průmyslovém areálu v brněnské Šámalově ulici...

Začátkem příštího týdne se do areálu bývalé léčebny dlouhodobě nemocných na Červeném kopci v Brně začne stěhovat...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Najdete na iDNES.cz