Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Staré vrty na Břeclavsku hrozí pitné vodě

  • 0
Pod povrchem Podluží se ukrývá časovaná ekologická bomba v podobě starých ropných vrtů. Nejvíc hrozí právě v době povodní. Většina z nich totiž pochází až z padesátých let a na území kolem soutoku Dyje a Moravy i Hodonínska se jich nachází stovky.

Povodňová voda může narušit jejich nedokonalé uzávěry a proniknout do ropných ložisek. Nebezpečí je nejen v možné kontaminaci povrchových vod a půdy, ohroženy jsou i zdroje pitné vody. "Často se staré vrty nacházejí v bezprostřední blízkosti jímacího území pitné vody pro Podluží a Hodonínsko," potvrdil Vilém Vyhnálek, ředitel odboru životního prostředí břeclavské radnice.

Zkušenosti varují

Ke kontaminaci pitné vody došlo při povodních v roce 1997 na Hodonínsku. V roce 2006 unikla ropa z nezajištěných vrtů při povodních na řece Moravě. Voda se tehdy dostala asi do deseti vrtů u Hodonína. Záchranáři báňské služby tehdy kolem nich museli rozmístit norné stěny.

Dokonce explozí hrozil vrt zvaný Mohyla u Lanžhota. "Speciální technikou jej naftaři zlikvidovali, stálo to šestnáct milionů korun," uvedl Vyhnálek.

Na jižní Moravě jsou z minulosti stovky vrtů. Nevedly se záznamy o jejich umístění ani o likvidaci. Na ekologii se tehdy příliš nehledělo a zabezpečení se odbývalo. "Když jsme do jednoho z vrtů před časem nahlédli, zjistili jsme, že jej z povrchu kryje jen deseticentimetrová vrstva betonu, pod ním byly jen matrace," přiblížil problém Daniel Plovajko, tiskový mluvčí Moravských naftových dolů, které se na likvidaci starých ložisek podílejí.

Podle něj zlikvidovala společnost za poslední roky přes sto padesát nebezpečných sond za více než dvě stě milionů korun. Peníze poskytly evropské fondy, ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo životního prostředí.

Nová těžiště jsou bezpečná

Přednost mají nebezpečné vrty, jež hrozí erupcí a vysokým obsahem agresivního sirovodíku. "Zaměřujeme se také na ty, které zbytkovou ropou ohrožují zásobárny pitné vody. Nacházejí se kolem řeky Moravy při hranici se Slovenskem a Rakouskem," přiblížila Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Nebezpečné vrty pocházejí podle ní i z dob první republiky a často se nacházejí v chráněných přírodních lokalitách.

Vrty budované po roce 1989 jsou už pod přísným dohledem. Několik se jich nachází na území Břeclavi, přímo v záplavové zóně. "I teď při zvýšené hladině vody byl provozovatel připraven vrty včas zakonzervovat. Během dvanácti hodin by byly zabezpečené," ujistil vedoucí odboru životního prostředí břeclavské radnice Vilém Vyhnálek.

"Z dispečinku v Hodoníně dokážeme v kteroukoliv chvíli monitorovat dění na každém pracovišti," ubezpečil i ředitel České naftařské společnosti Zdeněk Svoboda.