Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stařenka čekala na příspěvek na péči rok. Úřady jsou zahlcené žádostmi

  8:32aktualizováno  8:32
Nebýt obětavých příbuzných, ocitla by se třiadevadesátiletá Vlasta z Brna v těžké situaci. Téměř třináct měsíců čekala po úrazu na vyřízení žádosti o příspěvek na péči. Z něho by si jako nemohoucí platila pomoc pečovatelů. Kvůli změně v systému dávek však úřady zahltily tisíce nevyřízených žádostí.
Kdyby nebylo příbuzných, důchodkyně by se dostala do velmi složité situace. (Ilustrační snímek)

Kdyby nebylo příbuzných, důchodkyně by se dostala do velmi složité situace. (Ilustrační snímek) | foto: Archiv MAFRA

Důchodkyně Vlasta je přitom po úrazu v roce 2011 téměř zcela odkázaná na pomoc ostatních. Kvůli zdlouhavé úřední proceduře se ovšem musela obejít bez osmi tisíc měsíčně, ze kterých si mohla za pomoc zaplatit.

Příspěvek na péči

Je určen těm, kteří se v běžném životě neobejdou bez pomoci jiných osob. Z poskytnutého příspěvku tito lidé platí buď příbuzným, nebo poskytovatelům sociálních služeb.

Měsíční výše:

  • Lehká závislost 800 Kč
  • Středně těžká závislost
    4 000 Kč
  • Těžká závislost 8 000 Kč
  • Úplná závislost 12 000 Kč

O poskytnutí příspěvku a jeho výši rozhoduje úřad práce. Počet nevyřízených žádostí na jihu Moravy se pohybuje kolem 500.

Příbuzní, kteří o ni celodenně pečovali, tak zůstali téměř bez prostředků. Nemluvě o tom, že za služby odborného personálu, který obvykle s péčí o nemohoucí lidi rodinám pomáhá, se například v Brně platí kolem stokoruny za hodinu.

Žádost, kterou má MF DNES k dispozici, podávala žena s pomocí příbuzných loni na konci ledna. Teprve teď v únoru ale úředníci o penězích rozhodli. A to po řadě urgencí a dotazů.

"Návštěva sociálních pracovníků, kteří chodí zdravotní stav žadatele posoudit přímo k němu domů, se odehrála loni na jaře. Když jsem se pak na podzim ptal, jak to s naší žádostí vypadá, dozvěděl jsem se, že ještě ani nezačalo zpracování posudku," popisuje příbuzný žadatelky, která si nepřeje zveřejnit celé jméno.

Stovky, možná tisíce případů

Pomalý postup úředníků však nebyl jediným zádrhelem. "Když jsem na úřad napsal e-mail s dotazem, jak se situace vyvíjí, odpovědi jsem se nedočkal vůbec nebo s pořádným zpožděním. Telefon také zvednou málokdy. Když tam člověk přijde osobně, nemají úřednice žádné cedulky, takže vlastně nevíte, s kým mluvíte. A málokdy se dozvíte něco konkrétního," popisuje své zkušenosti muž, který s úřadem jednal.

Lidí s podobnými potížemi jsou na jižní Moravě stovky, nebo dokonce tisíce. Úředníci z úřadu práce totiž loni převzali sociální agendu od svých kolegů z obecních úřadů. A žádosti o příspěvek na péči nebo třeba dávky hmotné nouze je zprvu zcela zahltily.

"Loni na podzim jsme kvůli tomu evidovali tři tisíce neuzavřených sociálních spisů," konstatovala ředitelka jihomoravského úřadu práce Marie Cacková, která do funkce nastoupila právě loni na podzim.

Úředníci pracovali i v sobotu

Při pohledu na stohy nevyřízených spisů na tuto agendu nasadila všechny vyškolené pracovníky. Úřadovat začali také externisté a pracovalo se i v sobotu.

"Díky tomu se nám dosud podařilo počet nedořešených žádostí v kraji snížit pod pět set. Začátkem března už budou všechny resty vyřešeny a budeme řešit jen nové žádosti," slibuje Cacková.

Uznává však, že řada lidí se kvůli dočasné zahlcenosti úřadu dostala do potíží. Nepříjemnosti se navíc dotkly i lidí, jako je důchodkyně Vlasta, kteří svým pobytem doma vlastně šetří státu peníze.

Kdyby byla totiž třiadevadesátiletá žena v té době v lékařském zařízení, zaplatil by stát za péči o ni mnohem více než osm tisíc korun, které jí nakonec přidělil.

"Cenu péče o takového člověka je těžké obecně stanovit. Je ale rozhodně vyšší, než když je dotyčný doma," potvrdil Josef Drbal z brněnské Nemocnice Milosrdných bratří, kde funguje léčebna dlouhodobě nemocných.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Z rybníku Nesyt už vylovili všechny uhynulé ryby, bylo jich přes sto tun

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Na rybníku Nesyt na Břeclavsku skončila po šesti dnech likvidace leklých ryb, které uhynuly kvůli suchu a nižšímu...

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Nehoda mikrobusu a nákladního auta na 173. kilometru dálnice D1 ve směru na...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz