Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Starosta chce prodat naše obrazy, strachují se malíři

  7:51aktualizováno  7:51
Každý z účastníků nedávného malířského sympozia v Blatnici pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku věnoval obci dva ze svých obrazů jako poděkování za její pohostinnost. Teď se ale náhodou dozvěděli, že jejich díla by měla bez jejich vědomí skončit v aukci.

Kurátorka Barbora Lungová a organizátor malířského sympozia v Blatnici pod Svatým Antonínkem Vojtěch Petratur | foto: Radek Miča, MAFRA

Za to, že obec proslulá známými poutěmi na kopci Svatého Antonínka umožnila mladým umělcům tvořit dva týdny v malebném prostředí na úpatí Bílých Karpat, jí totiž každý ze šestice účastníků věnoval dva své obrazy. Jejich hodnota by se podle kurátorky výstavy dala odhadnout na zhruba šedesát tisíc korun.

Mladí umělci svá dílka ale věnovali obci s tím, že se jako poděkování za pohostinnost stanou součástí jejího majetku. Starosta Josef Vavřík vymyslel ale jiný plán, o kterém "zapomněl" informovat obecní radu i zastupitelstvo.

V regionálním tisku se totiž vůbec netajil tím, že chce obrazy prodat v aukci. Podle některých opozičních zastupitelů má navíc Blatnice, která skončila nedávno i v exekuci, finanční problémy a potřebuje tak každou korunu.

Prodej obrazů jde proti myšlence pořádání sympozií

"Tato soukromá iniciativa blatnického starosty je pro nás naprosto nepochopitelná. Ještě nikdy jsem se s ničím podobným osobně nesetkala, ani jsem o ničem takovém neslyšela. Prodat obrazy, které jsme po skončení sympozia věnovali do majetku obce, jde totiž přímo proti samotné myšlence pořádání takovýchto výtvarných či sochařských sympozií," zdůraznila organizátorka malířského sympozia Barbora Lungová.

Kurátorka Barbora LungováKurátorka Barbora Lungová a organizátor malířského sympozia v Blatnici pod Svatým Antonínkem Vojtěch Petratur

Jeden z hlavních důvodů, proč podle ní vůbec malíři rádi jezdí na tato sympozia, je vědomí, že díla, která odevzdají pořadateli, zůstanou v tamních muzeích, školách či jiných veřejných prostorách, kde si je budou moci lidé prohlédnout

"Při domlouvání organizačních záležitostí akce blatnický starosta scénář dražby získaných děl ani v nejmenším nenaznačil. Kdybychom o této skutečnosti věděli, od jejího pořádání bychom okamžitě ustoupili. V takovém případě v ní totiž nevidíme žádný smysl," okomentoval soukromou iniciativu Josefa Vavříka kurátor sympozia Vojtěch Petratur.

"Náklady na sympozium byly něco málo pod padesát tisíc korun. Osmnáct tisíc šlo na materiál, třicet tisíc na diety umělců. Prodejem děl chce obec zřejmě dostat zpět náklady, které do akce investovala," domnívají se shodně Lungová a Petratur.

Starosta o tom s nikým nejednal, říká místostarosta

A když má podle obou kurátorů vedení obce pocit, že obrazy, které získá, jí k ničemu nejsou, je to jen výpovědí o jejím kulturním povědomí. "Absurdní je i to, že si starosta myslí, že se na umění dá vydělat. Obrazy ještě nejsou suché a už je chce prodávat," podivuje se ještě Lungová.

Že jde čistě a jen o soukromou iniciativu starosty obce s viničnými svahy v okolí, potvrdil i místostarosta Antonín Ťethal. "Starosta o tom s nikým nejednal," řekl.

"Obec do sympozia investovala, tak zřejmě chtěl, aby se jí vrátily náklady. A taky splácení dluhů je pro obec velkým zatížením," vysvětlil možné pohnutky Vavříka jeho místostarosta.

S něčím podobným se za dobu pořádání výtvarných sympozií nesetkala ani organizátorka vyhlášených sympozií v Mikulově Jitka Kapičáková. Město díky nim vlastní díla za několik milionů. "Za sedmnáct let jsme prodali pouze jedno. V majetku obce je jich už na tři sta," uvedla.

Pranýřovaný starosta chybu přiznává. "Ukvapil jsem se. S paní Lungovou se sejdu a celou věc ještě projednáme. Pravdou ale je, že ve smlouvě s obcí udělali organizátoři sympozia chybu. Neuvedli totiž, jak může či nemůže obec po skončení sympozia s díly naložit," vyjádřil se k celé věci Vavřík.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

Když si lidé uvědomí podobnost s robotem, začnou se bát, říká vývojář

Luděk Žalud vede laboratoř robotiky ve vědeckém centru CEITEC v Brně.

Léčba popálenin i plastické operace. Tam všude může lékařům pomoci robotický skener s laserovým paprskem. Novinka...

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Najdete na iDNES.cz