Starosta obce Hajany Jaroslav Kokrhánek

Starosta obce Hajany Jaroslav Kokrhánek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Starosta Hajan, který prodal pozemky v restituci, je znovu u soudu

  • 0
Brněnský krajský soud se ve středu začal zabývat odvoláním starosty jihomoravské obce Hajany Jaroslava Kokrhánka a čtyř dalších členů zastupitelstva. Soud Brno-venkov již před časem poslal starostu za zneužití pravomoci veřejného činitele na téměř čtyři roky do vězení, ostatní dostali podmínku.

Podle spisu Kokrhánek a zastupitelé schválili nezákonný prodej pozemků v restitučním řízení. Obec tak obohatili o osm milionů korun. Starosta dostal tři roky a osm měsíců vězení a další zastupitelé podmínky. Vinu ale zcela popírají. Obžaloba uvádí, že v roce 2009 posvětilo vedení Hajan prodej pozemků, které ale obci nepatřily.

"Nevěděl jsem, že tyto pozemky nemůžeme prodat. Jednal jsem v dobré víře, že posunu obec dál a nastartuji její vývoj," uvedl k tomu Kokrhánek. Zastupitelstvo podle něho o prodeji hlasovalo na základě posudku nyní už mrtvého právníka Pavla Maliny. Nebýt posudku, nikdy by se podle svých slov do prodeje nepouštěl.

Prodány tak byly rozlehlé pozemky, které byly ale již od roku 1991 blokovány restitučními nároky šlechtického rodu Deymů. Do vyřešení těchto sporů se s nimi nesmělo nijak manipulovat.

Starosta u soudu lhal

Česká televize však v pořadu Reportéři ČT odvysílaném v srpnu 2010 přinesla záběry, na kterých Jaroslav Kokrhánek lidem na zasedání zastupitelstva sám ukazuje pozemky, které jsou součástí restitučního řízení (záběry z pořadu můžete zhlédnout zde, 10:40).

Jaroslav Kokrhánek vzešel jako starosta Hajan z mimořádných voleb v roce 2008, kdy se původní vedení obce rozpadlo. Z jediné kandidátky zvolili obyvatelé právě Kokrhánka. Sedmičlenné zastupitelstvo pak ovládl se svými třemi rodinnými příslušníky - synem, dcerou a jejím přítelem. Zbylí tři zastupitelé navíc byli přátelé rodiny Kokrhánkových. Veškerá rozhodování zastupitelstva tak byla takřka jednomyslná.

Mezi Kokrhánkovy největší prohřešky patří právě prodej pozemků v restitučním řízení. "Obec vlastně prodala pozemky, které jí nepatří," uvedl již dříve ředitel Pozemkového úřadu Brno-venkov Petr Grmela. Ty náleží rodině Huberta Deyma. "Není důvod, proč by se pozemky rodině neměly vydat," doplnil Grmela.

A co víc. V roce 2009 starosta prodal kromě pozemků v restituci i obecní pozemky. Na tom by nebylo nic divného, kdyby je nezahrnul do chystaného územního plánu jako stavební parcely a neprodal je za cenu orné půdy.

Pozemky byly prodané výrazně pod cenou

"Čtyři pozemky byly prodány za cenu necelých 940 tisíc, ale podle znaleckého posudku, který byl vypracován o dva měsíce později, je jejich cena skoro tři miliony," uvedl před časem Drahomír Kolbert, který byl ve volbách v roce 2010 protikandidátem na starostu za stranu Suverenita - blok J.Bobošíkové. Do zastupitelstva se dostal, ale jen jako řadový člen.

Jeden z pozemků, který navazuje na zástavbu obce a inženýrské sítě, byl dokonce prodán jen za 25 korun za metr čtvereční. Přitom komerční cena mohla být až desetinásobná.

Pokud soud rozhodne, že prodané pozemky v restituci mají být vráceny oficiálním majitelům, kteří o ně žádali, hrozí podle České televize, že veškerou škodu bude muset kupujícím zaplatit obec ze svého rozpočtu. Ta by se mohla vyšplhat až na dvacet milionů korun. Novým majitelům ale v řadě případů už pozemky dávno nepatří. V několika měsících je totiž prodali dál se ziskem zhruba dvanáct milionů. Hajany přitom na parcelách utržily asi osm milionů.

Soud už koncem února odsoudil zastupitele, kteří společně se starostou prodej pozemků posvětili. Všichni dostali tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Starosta při tehdejším líčení zkolaboval, proto o jeho vině rozhodoval soud v samostatném řízení. Dostal tři roky a osm měsíců vězení.

Odsouzení nyní po odvolacím soudu chtějí, aby verdikt zrušil. Proces byl odročen na 12. prosince, kdy bude pokračovat výslechem svědkyně. Pak lze očekávat rozsudek.

,