Starosta brněnských Žabovřesk Pavel Tyralík koupil dva byty ve dvou různých...

Starosta brněnských Žabovřesk Pavel Tyralík koupil dva byty ve dvou různých domech v Sochorově ulici od developerů, kterým předtím pomohl umožnit postavení vyšších bytových domů, než povoloval územní plán. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Verdikt radnice pomohl developerům, starosta pak koupil byty se slevou

  • 6
S výraznou slevou získal starosta Brna-Žabovřesk Pavel Tyralík z ČSSD dva byty. Koupil je od developerů, kteří požadovali stavět vyšší domy, než povoloval územní plán. To radnice i přes protesty lidí umožnila.

Pro vyšší zástavbu v minulém volebním období zvedl ruku i zdejší starosta Pavel Tyralík (ČSSD). A od těch stejných developerů, kterým rozhodnutí radnice pomohlo v byznysu, si pak koupil dva byty. S celkovou slevou přesahující milion korun oproti standardní ceně.

Tyralík tvrdí, že na rozhodování radnice s ním v čele neměly neobvyklé slevy žádný dopad.

„Kde jinde jsem měl byty koupit? Tady se v té době nic nestavělo. Jako starosta jsem na změnu územního plánu neměl vůbec žádný vliv,“ poznamenal Tyralík.

Přestože podobné jednání bez jasných důkazů není trestným činem, protikorupční odborníci mají jasno.

„Jde o znak neetického jednání a pokleslé politické kultury. Pokud starosta věděl, že koupí byt, měl podle zákona povinnost oznámit střet zájmů,“ uvedl Martin Kameník z nevládní organizace Oživení. Časová souslednost podle něj naznačuje, že právě ve skrytém střetu zájmů Tyralík mohl být.

Soused za stejný byt zaplatil dvojnásobek

Jeden ze dvou bytů - v polyfunkčním domě na rohu Rosického náměstí a Sochorovy ulice - koupil od ITP Rosa v červenci 2014. Podle smlouvy, uložené na katastru nemovitostí, zaplatil za asi čtyřicetimetrový byt, v němž nyní bydlí, 805 tisíc korun. Bez hypotéky.

Ostatní majitelé ale za stejně velké byty ve stejné fázi rozestavěnosti dávali dvojnásobek.

„Obklady, podlahy a dlažbu jsem si dodělával sám. Kupoval jsem hrubou stavbu, proto jsem dostal tak vysokou slevu,“ popsal Tyralík.

Jeho soused, jenž získal stejně velký byt v totožném stavu o dva měsíce dřív, za něj však zaplatil 1,6 milionu korun. „Nebyla tam koupelna, podlahy, světla ani žádné vybavení. Za to všechno jsem dal dalšího asi půl milionu. Ale pořizoval jsem si vyšší standard,“ vysvětlil muž, který si nepřál uvést jméno, redakce MF DNES jej ale zná.

Developer ITP Rosa přitom chtěl, aby radnice v době, kdy byl Tyralík radním a místopředsedou stavební komise, souhlasila s navýšením takzvaného indexu podlahové plochy. Změna územního plánu investorovi nakonec umožnila postavit vyšší dům, za nějž utržil více peněz.

Jednatele firmy Tomáše Procházku se redakci nepodařilo zastihnout, lidé z domu ale upozornili, že poté, co mu zaplatili, přestal komunikovat. Objemné stavbě nezabránili ani místní obyvatelé, kteří sepsali petici a stěžovali si na magistrátu. Navýšení o jedno patro nakonec prošlo.

Developer chce další povolení

„Založili jsme kvůli tomu občanské sdružení, protože v Sochorově ulici je původní nízká zástavba a developeři tady začali budovat vysoké domy, které se sem nehodily,“ podotkla Martina Mikulincová z občanského sdružení Sochorova.

Na druhém konci ulice totiž vyrostl další velký rezidenční dům s desítkami bytů. Postavila ho developerská firma Avrioinvest a starosta Tyralík si i v něm v listopadu 2013 na hypotéku koupil za dva miliony korun asi padesátimetrový byt i s parkovacím stáním. Dostal na něj celkem slevu přes 220 tisíc.

„Individuální slevu získala odhadem asi třetina klientů. Šlo třeba o kuchyňskou linku v ceně nebo různé úpravy,“ řekl David Hanák z Avrioinvestu.

Martin Kameník z Oživení ale namítá, že kromě Tyralíka nikdo z nových majitelů neměl vliv na to, zda radnice bude souhlasit s přidáním dalšího patra domu. „Starosta má mnohem větší moc ovlivnit rozhodnutí v něčí prospěch než řadový zastupitel,“ upozornil Kameník.

Změnu územního plánu v Sochorově ulici chtěli v minulosti i další dva investoři, těm to ale radnice zamítla. Avrioinvest navíc po vedení městské části žádá, aby mohl stavět v oblasti, kde to není povolené - na Kozí hoře pod Palackého vrchem.

Developer tam koupil zahrádky, jež prodal politikům a vlivným podnikatelům jako stavební místa s nádherným výhledem do údolí Svratky. Zatím získal stavební povolení na vybudování silnice. „S Kozí horou nemáme nic společného, to řeší magistrát,“ reagoval Tyralík.

Opozice žádá vysvětlení

Na okolnosti nákupu bytů se chtějí starosty ptát opoziční zastupitelé. „V pořádku mi to určitě nepřijde,“ prohlásil Jindřich Zuziak (TOP 09). Odpovědi požadují i koaliční zelení. A bývalá místostarostka Daniela Janíčková (ODS) rovnou říká, že v poslední době vnímá tlak Tyralíka na to, aby některé developerské projekty dostaly v Žabovřeskách zelenou.

„Třeba návrh na pořízení studie pro změnu územního plánu na Kozí hoře dával starosta před několika měsíci zastupitelům rovnou na stůl. Neměli jsme šanci si to předem prostudovat, a proto jsem nehlasovala,“ popsala poměry na radnici Janíčková. Zastupitelstvo ale nakonec se studií souhlasilo.

Tyralík není prvním starostou Žabovřesk, který čelí podezření z neetického jednání. V únoru 2010 policisté chytili přímo s milionovým úplatkem bývalého starostu Aleše Kvapila (ODS).

Obvinili jej, že spolu s lobbistou Radovanem Novotným chtěl peníze po podnikateli Jiřím Štoplovi. Kvapil si nakonec ze čtyřletého trestu odseděl dva a půl roku (psali jsme zde).