Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Starostce ze Znojemska vyhrožují smrtí. Dostala dopis se šibenicí

  12:20aktualizováno  12:20
První ženu obce Horní Břečkov a části Čížov na Znojemsku vylekala výhrůžka smrtí - obrázek oběšence. Nejde přitom o první anonym, který dostala. Na procházky už raději nechodí. Za půl roku dorazilo na obecní úřad pět anonymů. Urážky bývalého i současného zastupitelstva vygradovaly.

Ilustrační foto. | foto: Jan Vaca, iDNES.cz

V posledním dopise, asi měsíc starém, je postava starostky pověšená na šibenici s nápisem „Ty pudeš“.

„Nejprve šlo o urážlivé texty se spoustou pravopisných chyb ve smyslu, že máme splnit požadavky lidu. Ukázali jsme je zastupitelům, založili a nic nehlásili,“ popisuje Petra Formanová.

Vulgární vzkaz zastupitelům Čížova

Vulgární vzkaz zastupitelům Čížova

Dopisy někdo vložil do schránky, poslední zastrčil pode dveře. „Osahala ho tak spousta lidí. Konzultovala jsem to s policií, příště budeme opatrnější a rovnou ji zavoláme. Trestní oznámení jsme zatím nepodali, čekáme, jak se to vyvine,“ přemýšlí.

Podle ní může výhrůžka smrtí souviset s anonymním dopisem, který obdržela redakce lokálního týdeníku Znojemsko. Píše se v něm, že se v Čížově bojí lidé žít. „Podle mě to je stejný člověk nebo dokonce skupina lidí. Pravděpodobně chtějí paralyzovat obec, zastrašit nás, oslabit funkčnost zastupitelstva,“ míní první žena obce.

Požadavky? Třeba fotovoltaická elektrárna

A už se tak skutečně děje. Přibližně od ledna totiž někteří občané Čížova, většinou nově přistěhovaní, směřují na radnici požadavky leckdy z říše snů. Rádi by v obci, která leží v Národním parku Podyjí, měli třeba fotovoltaickou elektrárnu. Chtějí i zamezit víkendovému sekání trávy nebo zakázat vjezd do Čížova s výjimkou návštěv.

V dopise byla nakreslená šibenice.

V dopise byla nakreslená šibenice.

„Zákon ale termín „návštěva“ nezná. Kosení se dá zakázat jen v sobotu nebo v neděli, ne v oba dny. Ke všemu děláme právní rozbor, ten je pak okamžitě napaden. Pak dokazujeme ministerstvu vnitra, že pracujeme v souladu se zákonem. Většinou jde o nesplnitelné a finančně nákladné požadavky, které zaměstnávají veškeré okolní úřady. Půl roku jen obhajuji svoji osobu,“ povzdechla si Formanová.

Starostkou je druhé volební období, tedy pátým rokem. Jak říká, ještě do konce loňského roku to byla velmi klidná obec.

Ondřej Stejskal, který v Břečkově žije od narození, souhlasí. „Máme velmi dobrou starostku, každému vyjde vstříc. Podle mě všechno vzniklo tím, že někteří začali vymýšlet nesmysly, aniž by je ostatní místní vůbec chtěli. Chování starostky nám mohou leckde závidět,“ myslí si.

Agresivita vůči úředníkům i voleným zástupcům narůstá

Podle znojemského politologa to mají vesničtí starostové těžší v tom, že jsou svým občanům „blíže“, ti se na ně tím pádem mohou bezprostředněji obracet a lépe sledovat jejich práci.

„Jsou více pod drobnohledem a možná větším osobním tlakem. Na druhé straně agenda v malých obcích je v mnohem menším rozsahu, a ačkoliv se jedná ze své povahy o práci jistě obtížnou, tak platí, že čím větší obec, tím složitější a obsáhlejší agenda. Bez ohledu na možnost využívání úředníků městského úřadu a politické tlaky,“ míní Jaromír Příkazský.

Předseda Svazu měst a obcí ČR upozorňuje, že agresivita nejen k úředníkům, ale i voleným zástupcům, narůstá. „V případě výhrůžek jde z 90 procent o hospodské řeči. Ale v tom zbytku o jevy, kdy to lidé mohou myslet vážně. V kolik případů se to dostalo do stadia pokusu nebo snad dokonání, nevím. Ale už neplatí, že starosta je v obci - vedle faráře a učitele - váženou osobou. Podle některých musí vyhovět okamžitě, nebo na radnici nemá co dělat,“ popisuje současný jev František Lukl.

Starostka Formanová přiznává, že má strach. „V Čížově si už netroufám chodit pěšky, jezdím jen autem, cítím se ve větším bezpečí,“ uzavřela.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Další z rubriky

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Najdete na iDNES.cz