Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Starostka odmávla statisícové dotace manželově akci. Podjatost popírá

  6:30aktualizováno  6:30
Podporu města pro metalový festival odhlasovala hodonínská starostka Milana Grauová společně s radními. Jenže akci pořádá její manžel s dcerou. Starostku podezřívají opoziční zastupitelé z podjatosti, Grauová obvinění popírá.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hodonínská starostka Milana Grauová (ANO) čelí nařčení, že si z města dělá rodinný podnik. Její manžel s dcerou totiž v Hodoníně uspořádali dva ročníky metalového festivalu Made of Metal.

V obou případech jim značně vypomohl Dům kultury, který zřizuje město. První rok dostali Jiří a Lenka Grauovi a jejich společník dotaci 800 tisíc korun na honoráře kapelám.

V tomto roce jim městská organizace vypomohla službami v hodnotě 165 tisíc korun. Ze zisku přitom jako spolupořadatel nic nedostala. A ředitel Domu kultury Marcel Řimák ani neviděl celkové vyúčtování loňského ročníku.

„Na této finanční výpomoci jsme se dohodli. Nápad s pořádáním metalového festivalu v Hodoníně se nám líbil. Sami jsme ho organizovat nechtěli, protože je to finančně náročné,“ prohlásil Řimák.

Proč městská firma podpořila projekt rodiny starostky zrovna takovými částkami, ale vysvětlit nedokázal.

Starostka podjatost nenahlásila

To však není všechno. Na minulý ročník festivalu posvětila rada v čele s Grauovou pro Dům kultury také 80tisícovou dotaci, kterou poslal na akci Jihomoravský kraj.

„O podporu požádal ředitel kulturního domu společně s vedením města. V letošním roce evidujeme žádost na 200 tisíc korun,“ uvedla mluvčí Jihomoravského kraje Eliška Holešinská Windová.

Letos hodonínští radní pomohli také. Schválili například zajištění dopravy v době festivalu městskými autobusy. Podle Petra Leyera z Transparency International může tento postup svědčit o střetu zájmů.

„Podle zákona nesmí starostka města obecně upřednostnit soukromý zájem nad veřejným. Anebo by musela například oznámit osobní zájem při jednání rady či zastupitelstva města,“ upozornil Leyer.

Grauová sama přiznala, že podjatost neoznámila. Hlasovala kladně, což dokazují i zápisy z jednání rady.

„Podjatost se přiznává v případech, kdy má dotyčný z projektu osobní prospěch. Metalový festival není výdělečný a já jsem ho nepořádala,“ prohlásila starostka, která se domnívá, že její hlas nic neznamená.

Při jednáních týkajících se pomoci festivalu hlasovala většina radních souhlasně. „Můj hlas nebyl rozhodující,“ doplnila. Poznamenala, že třeba v případě festivalové autobusové dopravy každý cestující zaplatil jízdenku.

„Festival nevydělává“

Stejně jako Grauová odmítá i její manžel jakákoliv nařčení. Tvrdí, že pořádání hudební akce vzešlo od jejich dcery Lenky, která pomáhala s organizací známého vizovického festivalu Masters of Rock.

„Nemáme památky jako Lednice nebo Valtice. Nemůžeme jim v tomto konkurovat, ale akce jako metalový festival by mohly turismu pomoci,“ míní Grau.

Říká, že na festivalu nic nevydělává. Organizace jednoho ročníku třídenního festivalu podle Graua přijde na sedm milionů korun.

Na letošním ročníku, který se odehrál minulý víkend, se na dvou pódiích vystřídalo na čtyřicet skupin. Hlavním tahákem byla nizozemská Epica, finská Amorphis nebo rakouský Belphegor. Fanoušci jsou podle ohlasů na fóru festivalu spokojení.

„Minulý rok přišlo tři tisíce návštěvníků, letos čtyři. Vstupenka stojí tisíc korun. To nám náklady nepokryje,“ vypočítal Grau.

Navíc tvrdí, že přes 800 tisíc korun za minulý ročník vlastně vrátil zpět - Dům kultury mu zaslal takto vysokou fakturu za služby. „Říkali, že částka by jim chyběla v rozpočtu, tak jsme ji vrátili zpět,“ poznamenal Grau.

Opoziční zastupitelé jsou znepokojení

O propojení rodiny Grauových a městských firem se začali zajímat také opoziční zastupitelé. Mají totiž podezření, že kromě Domu kultury měla Grauova společnost uzavřít smlouvy také s Městskou bytovou správou a firmou Tespra, která se stará o úklid města.

Zastupitelka Jana Gajošová (Změna) na posledním zasedání zastupitelstva požádala, aby situaci prověřil kontrolní a finanční výbor. Redakce MF DNES má k dispozici závěry kontrol, podle nichž k ničemu nestandardnímu nedošlo.

Se způsobem provedení auditu ale není spokojená opoziční zastupitelka a členka finančního výboru Terézia Išková (Strana svobodných občanů).

„Kontrola se minula účinkem, protože doložení výdajů firem formou excelových tabulek nepovažuji za průkazné. Závěry, že je vše v pořádku, nejsou pro mě relevantní,“ nesouhlasí s výsledky kontrol Išková.

Je tak pravděpodobné, že téma starostka, její rodina a městské firmy se objeví i na nejbližším zasedání zastupitelstva. Hodonín je známý politickými roztržkami. Jednání zastupitelstva se mnohdy protáhne až do nočních hodin.

Za minulého volebního období se vedení radnice změnilo čtyřikrát.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Najdete na iDNES.cz