Ordinace pohotovosti v Tišnově na jižní Moravě - ilustrační foto.

Ordinace pohotovosti v Tišnově na jižní Moravě - ilustrační foto. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Starostové a lékaři protestují proti rušení pohotovosti v Kyjově

  • 6
Šetření stálo za rozhodnutím krajských úředníků přestěhovat kyjovskou pohotovost do hodonínské Nemocnice TGM. Z Kyjova teď musí lidé na pohotovost urazit dvacet kilometrů do Hodonína, což kritizují lékaři i tamní politici, kteří kvůli tomu na pondělí svolali krizový štáb.

Situace se zdramatizovala před pár týdny, když kraj poslal na provoz pohotovosti méně peněz. "Kraj poslal pouhého půl milionu korun, ačkoliv jen pohotovost pro dospělé potřebuje půl druhého milionu," prohlásil nedávno starosta Kyjova František Lukl (Sedmadvacítka nezávislých).

Prosincovým rozhodnutím krajské rady se lékařská pohotovost v nemocnici pro sto osmdesát tisíc obyvatel okresu přesune z Kyjova do Hodonína. Po čtyřiceti letech. "A to už od prvního ledna," potvrdil šéf hodonínské Nemocnice TGM Antonín Tesařík.

Na pacienty nikdo nebral ohled

Zařízení, kterému šéfuje, přitom podle lékařů z Kyjova nemá ani jedno zubařské křeslo. Stěhování proto mnozí lékaři kritizují jako neodborné rozhodnutí kraje bez ohledu na pacienty.

Jihomoravský krajský radní Oldřich Ryšavý (ČSSD)"Není to politické rozhodnutí. Jihomoravský kraj byl posledním, kde ještě nedošlo k omezení pohotovostí jako jinde v republice," vysvětlil krajský radní Oldřich Ryšavý (ČSSD).

Jenže podle lékařů jezdí lidé z okresu právě do Kyjova. "Hodonín je pro mnoho lidí méně dostupný," prohlásil lékař nemocnice a kyjovský radní Petr Hudeček.

Podle něho je zubní pohotovost v Kyjově nově zrekonstruovaná. "V Hodoníně se musí draze budovat. A navíc má Kyjov víc erudovaných lékařů, lepší vybavení i větší rozsah služeb," domnívá se Hudeček.

Co bude dál?

Dočasně pověřený ředitel kyjovské nemocnice Josef Pejchl však tvrdí, že se od 1. ledna pro pacienty nic nemění. "Pohotovost v Kyjově se neruší. Pouze se organizačně přesunuje do Hodonína. Důvodem je méně peněz z kraje na provoz," vysvětlil Pejchl.

"Až do 30. března se skutečně nic nemění. Uzavřeli jsme s kyjovskou nemocnicí smlouvu, že pro nás pohotovost bude zatím zajišťovat. Od 1. dubna by se podle mých informací měla ale plně přesunout k nám," uvedl Tesařík.

Ředitel kyjovské nemocnice Pejchl požádal po nesouhlasných reakcích starostů obcí, lékařů i vedení města starostu Kyjova Lukla o novou schůzku. Zároveň se na webových stránkách nemocnice objevila informace, že o financování tamní pohotovosti bude její šéf znovu jednat s krajem i kyjovskou radnicí.