Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Starostovi Hustopečí hrozí soud kvůli nevýhodně uzavřeným smlouvám

  16:20aktualizováno  16:20
O desítky milionů korun by kvůli arbitráži mohly přijít břeclavské Vodovody a kanalizace. Na vině jsou údajně nevýhodné obchodní smlouvy podepsané starostou Hustopečí Lubošem Kuchynkou. Z porušení povinnosti při správě cizího majetku jej nedávno obvinila policie.
Starostovi Hustopečí hrozí soud. Ještě jako bývalý předseda představenstva břeclavských Vodovodů a kanalizací údajně uzavřel nevýhodné smlouvy (ilustrační snímek).

Starostovi Hustopečí hrozí soud. Ještě jako bývalý předseda představenstva břeclavských Vodovodů a kanalizací údajně uzavřel nevýhodné smlouvy (ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Viní jej z toho, že jako někdejší předseda představenstva břeclavských Vodovodů a kanalizací (VaK) uzavřel před lety nevýhodné obchodní smlouvy na 40 milionů korun. Ty měly neúměrně zatížit majetek společnosti.

Údajně nevýhodné smlouvy se týkaly obřího projektu výstavby čistíren odpadních vod na Břeclavsku za astronomických 1,5 miliardy korun. Spolu s Kuchynkou čelí stejnému obvinění i bývalá místopředsedkyně představenstva VaKu Pavlína Vlková. Oba ale jakákoli obvinění rozhodně odmítají.

"S trestním stíháním nesouhlasíme. Společnosti jsme žádnou škodu nezpůsobili," hájí se oba někdejší vysoce postavení členové představenstva. Hustopečský starosta už také podal stížnost na postup policie.

V arbitráži jde o desítky milionů

Ve hře jsou ale nyní desítky milionů korun. O ty by mohl VaK v právě probíhající arbitráži přijít. "Pokud společnost, která se teď domáhá takzvaného kurzového rozdílu v řádech desítek milionů korun, u soudu uspěje, bude muset prohrané peníze po částech splácet s největší pravděpodobností právě břeclavský VaK," myslí si jeho současný předseda představenstva Jaroslav Parolek.

Zhotovitelská firma, která zakázku tehdy vysoutěžila, podepsala smlouvu v kurzu 28,50 korun za euro. "A teď si nárokuje milionový rozdíl, který postupně způsobil pád kurzu eura," vysvětluje Jaroslav Parolek.

Že by desítky milionů korun museli nakonec uhradit rozhodnutím soudu právě Kuchynka s Vlkovou, jejichž podpisy pod smlouvou figurují, však Parolek považuje za velmi málo pravděpodobné. Z právního rozboru podpisu smlouvy totiž vyplývá, že rozhodovalo představenstvo společnosti.

Spis tohoto trestního stíhání v těchto dnech už leží na stole státního zástupce v Břeclavi a podle Kuchynky i Vlkové nemá nic společného s šetřením korupce v souvislosti s výstavbou čističek před pěti lety.

"Souvisí výhradně s údajně bezdůvodným uzavřením smluv, nikoli s korupcí," ohradila se proti tomu někdejší místopředsedkyně představenstva VaKu.

Kdo za trestním oznámením stojí, ani jeden ze dvou hlavních protagonistů nemá nejmenší tušení. "Podání bylo anonymní," připomněl obviněný hustopečský starosta Luboš Kuchynka. Podle pozorovatelů kauzy by však za tím mohla být i Kuchynkova nedávná nominace do senátu.

Ať však soud rozhodne jakkoli, lidé z Břeclavska se bát nemusejí. Do ceny vodného a stočného se případná sankce promítnout nesmí.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz