Starostovi Hustopečí hrozí soud kvůli nevýhodně uzavřeným smlouvám

  16:20aktualizováno  16:20
O desítky milionů korun by kvůli arbitráži mohly přijít břeclavské Vodovody a kanalizace. Na vině jsou údajně nevýhodné obchodní smlouvy podepsané starostou Hustopečí Lubošem Kuchynkou. Z porušení povinnosti při správě cizího majetku jej nedávno obvinila policie.
Starostovi Hustopečí hrozí soud. Ještě jako bývalý předseda představenstva břeclavských Vodovodů a kanalizací údajně uzavřel nevýhodné smlouvy (ilustrační snímek).

Starostovi Hustopečí hrozí soud. Ještě jako bývalý předseda představenstva břeclavských Vodovodů a kanalizací údajně uzavřel nevýhodné smlouvy (ilustrační snímek). | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Viní jej z toho, že jako někdejší předseda představenstva břeclavských Vodovodů a kanalizací (VaK) uzavřel před lety nevýhodné obchodní smlouvy na 40 milionů korun. Ty měly neúměrně zatížit majetek společnosti.

Údajně nevýhodné smlouvy se týkaly obřího projektu výstavby čistíren odpadních vod na Břeclavsku za astronomických 1,5 miliardy korun. Spolu s Kuchynkou čelí stejnému obvinění i bývalá místopředsedkyně představenstva VaKu Pavlína Vlková. Oba ale jakákoli obvinění rozhodně odmítají.

"S trestním stíháním nesouhlasíme. Společnosti jsme žádnou škodu nezpůsobili," hájí se oba někdejší vysoce postavení členové představenstva. Hustopečský starosta už také podal stížnost na postup policie.

V arbitráži jde o desítky milionů

Ve hře jsou ale nyní desítky milionů korun. O ty by mohl VaK v právě probíhající arbitráži přijít. "Pokud společnost, která se teď domáhá takzvaného kurzového rozdílu v řádech desítek milionů korun, u soudu uspěje, bude muset prohrané peníze po částech splácet s největší pravděpodobností právě břeclavský VaK," myslí si jeho současný předseda představenstva Jaroslav Parolek.

Zhotovitelská firma, která zakázku tehdy vysoutěžila, podepsala smlouvu v kurzu 28,50 korun za euro. "A teď si nárokuje milionový rozdíl, který postupně způsobil pád kurzu eura," vysvětluje Jaroslav Parolek.

Že by desítky milionů korun museli nakonec uhradit rozhodnutím soudu právě Kuchynka s Vlkovou, jejichž podpisy pod smlouvou figurují, však Parolek považuje za velmi málo pravděpodobné. Z právního rozboru podpisu smlouvy totiž vyplývá, že rozhodovalo představenstvo společnosti.

Spis tohoto trestního stíhání v těchto dnech už leží na stole státního zástupce v Břeclavi a podle Kuchynky i Vlkové nemá nic společného s šetřením korupce v souvislosti s výstavbou čističek před pěti lety.

"Souvisí výhradně s údajně bezdůvodným uzavřením smluv, nikoli s korupcí," ohradila se proti tomu někdejší místopředsedkyně představenstva VaKu.

Kdo za trestním oznámením stojí, ani jeden ze dvou hlavních protagonistů nemá nejmenší tušení. "Podání bylo anonymní," připomněl obviněný hustopečský starosta Luboš Kuchynka. Podle pozorovatelů kauzy by však za tím mohla být i Kuchynkova nedávná nominace do senátu.

Ať však soud rozhodne jakkoli, lidé z Břeclavska se bát nemusejí. Do ceny vodného a stočného se případná sankce promítnout nesmí.

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Další z rubriky

Lékaři chtějí čím dál víc peněz za pohotovost, až tisíc korun za hodinu

Ilustrační snímek

Pro nemocnice a Jihomoravský kraj je rok od roku větší problém přesvědčit lékaře, aby brali služby na pohotovosti....

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Vězni staví věrný model lednického zámku, pomáhají jim tisíce fotek

Model zámku v Lednici, který v měřítku 1:25 staví vězni z Horního Slavkova, se...

Do oken v nejvyšších patrech lednického zámku v budoucnu nahlédne každý, kdo si jen trochu stoupne na špičky. Ze...

Najdete na iDNES.cz