Starostu brněnských Žabovřesk si kvůli úplatku odvedla policie

  15:36aktualizováno  19:15
Občanského demokrata a starostu brněnských Žabovřesk Aleše Kvapila zadržela policie. Zprávu o policejním zásahu potvrdil místostarosta Žabovřesk Jiří Helán (ODS). Od tajemnice žabovřeské radnice věděl, že na úřadě byla odpoledne policie a že si starostu Kvapila odvedla. Kvůli aféře bude v pátek jednat ODS.

Aleš Kvapil, starosta Žabovřesk | foto: MF DNES

"Byl jsem dnes na radnici, asi před druhou hodinou odpolední. A byl jsem překvapený, že je tam lidí jak much. Myslel jsem si, že jsou to řemeslníci, byli v civilu. Pak mi tajemnice řekla, že jsou to policisté a že si Aleše Kvapila odvedli. Jestli ho ale zatkli, to nevím," říká Helán.

Aleš Kvapil

Aleš KvapilDevětapadesátiletý Kvapil vede žabovřeskou radnici od roku 2002, je také členem úzkého vedení brněnské ODS. Na poslanecké kandidátce s ním strana počítala na šesté místo, je tedy pravděpodobné, že pokud by na podzim byly volby, stal by se poslancem.
Ve straně platil za jednoho z "rebelů", kteří se vymezovali proti dřívějšímu stranickému vedení ovládanému Milanem Venclíkem. (jsm)

Zatčení starosty Žabovřesk Aleše Kvapila by mohlo souviset s korupcí. Podle krajských kriminalistů totiž v kraji operovali jejich kolegové z protikorupční policie.

"O tomto zatčení nemáme žádné informace. Souvisí ale zřejmě se zásahem Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality, který dnes na jižní Moravě probíhal," uvedla mluvčí jihomoravské policie Jitka Zelená.

Měl vzít úplatek

Podle členů ODS jde o to, že Aleš Kvapil chtěl po developerovi, který měl zájem stavět v Žabovřeskách, čtyři miliony a sto tisíc korun.

Předseda ODS Mirek Topolánek reagoval přes SMS: "Byl na volitelném místě. To je snad jediná možná odpověď," naznačil Topolánek, že z Kvapila pravděpodobně na podzim poslanec nebude.

Podle dalších informací z brněnské ODS žabovřeského starostu přistihli přímo při přebírání úplatku. "Jedna z variant, o které se mluví, je, že to byla řízená provokace," uvedl jeden z brněnských politiků.

ODS bude jednat v pátek

V pátek bude kvůli Kvapilově aféře zasedat mimořádné grémium brněnské ODS. "Předpokládáme, že už budeme mít více informací. Ačkoli sice všechny indicie směřují k tomu, že protikorupční policie zasáhla poté, co si starosta řekl o úplatek, zatím to není úplně potvrzené," uvedl předseda Jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

"Pokud se ale trestná činnost prokáže, budeme radikálně žádat rezignaci ze všech funkcí včetně vystoupení z ODS," ujistil.

Doma Kvapil nebyl

Redakce Aleše Kvapila hledala i doma na žabovřeské Fanderlíkově ulici.

"Není doma, ne," odpověděla žena, která zvedla sluchátko, když se redakce ptala, zda je starosta přítomen. Na otázku, kde tedy je, už neodpověděla a zavěsila.

Autoři:

Nejčtenější

Ledovku, která ráno zastavila vlaky, vystřídá náledí po celém Česku

Informační tabule se zpožděním vlaků na nádraží v České Třebové (3.12.2018)

Vlaky na Pardubicku se po ranní komplikaci s ledovkou znovu rozjely, meteorologové ale varují před náledím. To hrozí od...

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Další z rubriky

Začala výluka hlavního nádraží v Brně. Dotkne se až 40 tisíc cestujících

Dolní nádraží v Brně železničáři upravili kvůli velké výluce

Brněnskému hlavnímu nádraží se od neděle může spíše říkat „vedlejší“. Zhruba na rok na něm totiž dramaticky omezí...

VIDEO: Černá Hora si může oddechnout, přes důležitý most se opět jezdí

Po mostě u Černé Hory se znovu jezdí. (7. prosince 2018)

Silničáři otevřeli most na silnici I/43 u Černé Hory na Blanensku. Původní museli zbourat, protože byl v havarijním...

Brněnský letohrádek zve na betlémy a největší dioráma o životě Krista

V Brně je k vidění největší betlémové dioráma v republice

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně....

Najdete na iDNES.cz