Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Startuje hustopečská rally. Bude pomalejší a dál od diváků

  9:12aktualizováno  9:12
Pořadatelé Rally Hustopeče, která startuje v pátek o půl sedmé večer na náměstí v Hustopečích na Břeclavsku, dostali pro letošek nový manuál. Po listopadové tragédii v Lopeníku, kde závodní auto zabilo čtyři dívky, museli posílit bezpečnost.

Jíří Trojan s Evou Trojanovou na trati Rallye Český Krumlov. | foto: František PanecMAFRA

"Vytvořili jsme velké bezpečnostní zóny, kam se divákům nedoporučuje vstupovat," řekl ředitel závodů Martin Rada s tím, že pořadatelé investovali především do osvěty.

"Zvýraznili jsme informace na internetu, diváci dostanou zdarma tištěné materiály s bezpečnostními pokyny. Ty si budou moci stáhnout i do svých chytrých telefonů a mít je tak pořád u sebe," doplnil Rada. Posílená bude rovněž pořadatelská služba, jejíž proškolení trvalo dvakrát delší dobu než loni.

Rally Hustopeče

Agrotec rally Hustopeče je už devět let součástí mistrovství České republiky. Letos bude čtvrtým podnikem mistrovství a uskuteční se v termínu 21. a 22. června. Automobily odstartují v pátek o půl sedmé večer z hustopečského náměstí a projedou obcemi Kurdějov, Němčičky, Diváky, Bořetice, Šitbořice, Starovice nebo Boleradice. Celková délka rally je 495,26 kilometru. Slavnostní zakončení se uskuteční v sobotu o půl sedmé večer opět na náměstí v Hustopečích.

Kromě osvěty se organizátoři snažili o omezení rychlosti závodních aut. "U všech vjezdů do obcí jsme umístili retardéry. Rychlost na zbytku tratě je potom přizpůsobená kvalitě silnice," poznamenal Martin Rada.

Navzdory tomu mají obyvatelé obcí, přes které budou o víkendu závodníci projíždět, obavy. Trať vede například přes Hustopeče, Němčičky, Boleradice nebo Diváky a Bořetice.

"Pro jistotu nebudu děti v době závodu pouštět ven. Mám o ně po tom, co se stalo loni, strach," uvedla dvaačtyřicetiletá žena z Němčiček, která si nepřála uvést jméno, aby proti sobě nepopudila radní.

Starostové vesnic a měst, přes které závod vede, totiž rally většinou vnímají jako prestižní záležitost.

"Máme z toho nevyčíslitelný prospěch. Rally město neuvěřitelně proslavila," pochvaloval si například starosta Hustopečí Luboš Kuchynka (ODS).

Kromě propagace ale obcím závod přináší také vyšší zisky z hotelů a restaurací. "Počet rezervací se letos zvedl zhruba o třicet procent," uvedla recepční hustopečského hotelu Petra Šeb.

To ale neplatí o Boleradicích. "Dlouho jsme bojovali proti tomu, aby se jezdilo přes naši obec," řekl tamní starosta Bohuslav Barek. Tentokrát Boleradičtí dosáhli alespoň dílčího úspěchu.

"Domluvili jsme se s organizátory, že budou využívat spíše okrajové silnice a přímo přes střed obce trasa závodu nepovede," doplnil Barek.

Bratry Bartončíkovy policie zatím neobvinila

Tragédii v Lopeníku způsobil závodní automobil, v němž seděli dva brněnští bratři, právníci Michael a Josef Bartončíkovi. První řídil, druhý navigoval. Nebyli žádnými začátečníky, závodili deset let.

"Vyšetřování případu bylo velmi náročné na znalecké posudky, proto definitivní rozhodnutí o obvinění ještě nepadlo," informovala mluvčí zlínské policie Jana Macalíková a dodala, že případné obvinění by si bratři mohli vyslechnout už v nejbližších dnech.

Advokát Michael Bartončík už dříve prohlásil, že nebude dál závodit. "Nenašel bych k tomu sílu," řekl.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

K úhynu ryb v největším moravském rybníce přispěli i přemnožení karasi

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Z rybníku Nesyt u Sedlce na Břeclavsku vylovili hospodáři už více než sto tun leklých ryb. Škody určitě překročí pět...

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz