Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Stát majitelům nabízí za pozemky málo a nevyjednává

  • 4
Proč lidé nechtějí prodat třeba jen kousek pozemku na stavbu silnice? "Tím hlavním důvodem je nízká cena, která se jim za jejich majetek nabízí. A také se jim nelíbí, jakým způsobem se výkupy provádějí," říká Luděk Šikola z Ekologického právního servisu, který se těmito spory zabývá.

Jaká cena se lidem nabízí?
Vyhlášková, což je v podstatě cena odhadní. A ta je mnohem nižší než tržní. Kdyby pozemek prodali přes realitní kancelář, dostali by mnohem více peněz.

Co máte na mysli tím, že se výkupy provádějí nevhodným způsobem?
Přestože těch výkupů kvůli silnicím může být hodně, je potřeba k majitelům přistupovat individuálně a to se zpravidla nedělá. Musí se najít úředníci, kteří majitele objedou, vysvětlí jim, proč je jejich majetek potřeba vykoupit, a zeptají se jich, jestli nabízená cena odpovídá jejich představám. Zkrátka měli by s nimi vyjednávat.

A k vyjednávání nedochází?
Často ne, mnohdy se jim jen pošle návrh kupní smlouvy s tím, ať ji podepíší.

Jak na to reagují, nebo spíše: jak by podle vás na takovou smlouvu reagovat měli?
To je také individuální. Někomu tato nabídka stačí a smlouvu podepíše. Pak jsou lidé, kteří by rádi prodali, ale chtějí vyjednávat o ceně. A určitá skupina lidí už z principu ten majetek prodat nechce, těch je však nejméně.

Ty druhé dva případy asi smlouvu nepodepíší, co se děje dále?
Může být zahájeno vyvlastňovací řízení a v něm se rozhodne, že se majetek odejímá, a stanoví se za něj náhrada. Cena majetku se v tomto případě již určuje na základě znaleckého posudku a měla by již odpovídat tržní ceně. Stanovit tržní cenu umožňuje zákon o vyvlastnění z roku 2007.

Takže pro vlastníky je výhodnější se nechat vyvlastnit? Protože tak mají záruku, že za svůj majetek dostanou tržní cenu?
Je to složitější, protože i někteří znalci se snaží vycházet z tabulkových cen, ale pravděpodobnost, že ve vyvlastňovacím řízení dostane majitel více, je hodně vysoká.

Nyní je připravena novela zákona o vyvlastnění. Proč se vám nelíbí?
Zatím nelze na pozemku stavět, dokud probíhá soud. Novela však umožní, aby se stát dostal k pozemkům, ještě než soud skončí a než poskytne spravedlivou náhradu za odejmutý majetek. Novelou by padl takzvaný odkladný účinek.