Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stát: Masarykův onkologický ústav neprodáme

  5:58aktualizováno  5:58
Vláda chystá prodej Masarykova onkologického ústavu, tvrdí o nečekaném odvolání jeho ředitele Rostislava Vyzuly a dosazení nového šéfa Jiřího Vorlíčka někteří lékaři. O Vorlíčkovi se mezi zdravotníky spekuluje jako o člověku napojeném na privátní společnost Agel.

Odvolaný šéf Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula | foto: MF DNES

Ta vlastní zdravotní pojišťovnu i několik nemocnic na severní Moravě a údajně chystá expanzi na jih. Kvůli spojení s ní ostatně Vorlíčka před časem odvolal z funkce proděkana i šéf lékařské fakulty Jan Žaloudík. Vorlíček ale propojení se soukromou firmou i dohady o prodeji nemocnice odmítá.

"Napsal jsem jen článek do časopisu, který Agel vydává, na téma výhod spolupráce fakult a soukromých subjektů při výuce mediků. Ta je běžná a všeobecně přínosná," tvrdí Vorlíček. "Prodej ústavu nechci, nemám to ani v zadání od ministerstva," dodává nový šéf.

Stejně razantně to odmítá i ministerstvo zdravotnictví, které nečekanou změnu vedení Masarykova onkologického ústavu oznámilo v úterý. "Prodej nikdy nebyl v plánu, superspecializovaná péče musí zůstat pod kontrolou státu," tvrdí mluvčí ministerstva Tomáš Cirkt. Ministr Julínek by podle něj rád změnil nemocnice i ústav na akciové společnosti, o prodeji prý ale neuvažuje.

Snahy o převzetí ústavu popírá i zmíněná soukromá firma. "Nemáme zájem o Masarykův onkologický ústav ani o jiné zařízení na jižní Moravě. Musíme se teď sami stabilizovat," tvrdí mluvčí společnosti Tomáš Želazko.

Proč padli ředitelé? Proto
Podle Vorlíčka teď onkologické pacienty naopak čekají lepší zítřky. Lidé bojující s rakovinou by měli brzy získat i jinde v Brně stejnou péči jako ve vyhlášeném zařízení na Žlutém kopci.

Ústav podle něj do půl roku převezme onkologii v nemocnici u svaté Anny a zřejmě i v Bohunicích, tamější zastaralá hematoonkologická klinika, v jejímž čele stál Vorlíček, se navíc dočká nového objektu. Rozhodnutí ministra, který je v zahraničí a v úterý na dálku ze dne na den odvolal Vyzulu i ředitelku Fakultní nemocnice u svaté Anny Vladimíru Danihelkovou, nemá podle jeho podřízených ohrozit ani stavbu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC).

Objekt za 1,5 miliardy má v areálu nemocnice stát do roku 2011. "Doufám, že se podaří v projektu pokračovat beze změn," věří i výkonný ředitel ICRC Tomáš Kára.

Otazníky nad personálními změnami ale trvají. Ministerstvo tvrdí, že odvolaní šéfové nijak zásadně nepochybili, posty zkrátka převzali lepší. Danihelkovou přitom loni do funkce jmenoval sám Julínek. "Jsem překvapená, hospodaříme v souladu s rozpočtem, projekt ICRC běží, neměla jsem tušení, že něco hrozí," říká rozpačitě. Ministerstvo vysvětlovat konkrétní důvody nechce.

. Je to šok

říká odvolaný šéf Rostislav Vyzula

V čele jednoho z nejvyhlášenějších zdravotnických zařízení v zemi, Masarykova onkologického ústavu v Brně, stál Rostislav Vyzula téměř sedm let. V úterý se dozvěděl, že končí. Ze dne na den. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek mu to vzkázal po svých podřízených. "Je to pro mě šok a nerozumím tomu," zlobí se Vyzula.

Vy jste o svém odvolání nevěděl?
Ne, nevím, co na to mám říci. Nepočítal jsem s tím a nevěděl jsem o tom. Až do úterý jsem myslel, že vedu prosperující ústav.

Jak vám tedy ministerstvo vysvětlilo důvod odvolání?
Oficiálně integrací onkologické péče. To, co je v tiskové zprávě ministerstva. Víc nevím. Nic konkrétního mi vytknuto nebylo. A pokud se jedná o integraci péče v Brně, jsem pro, sami jsme na tom pracovali, je to dlouhodobá věc. A já se s ní ke všemu stejně jako můj nástupce ztotožňuji.

Naznačil vám někdy ministr Julínek, že je s vaší prací nespokojený?
O odvolání jsme se s ministrem nebavili, teď mi to prostě jen bylo ministerstvem předloženo. Byl jsem překvapen a jsem dosud překvapen. S panem ministrem jsme se přitom osobně viděli naposledy před 14 dny a vůbec nic nenaznačil.

Raději byste asi osobní výpověď...
Samozřejmě. Stále mě totiž nenapadá nic, co je špatně. Jsme v kladném rozpočtu, rozrůstáme se, investuje se, zdokonalují se technologie, je zde jedinečný tým odborníků, jací tu snad ještě nikdy nebyli. Asi jsem tak zahleděn do sebe, že to nevidím.

Požádáte ministra o dodatečné vysvětlení, až se vrátí do republiky?
Nevím, jestli to má cenu. Ale celé to beru jako osobní prohru. Musel jsem asi někde selhat, když přišlo odvolání. Přitom jsem se snažil, aby ústav prosperoval.

Jaký dopad má odvolání v reálu?
Skončil jsem k úterý, nechal jsem si donést přepravky a vyklízím kancelář. Musím se se vším nejdřív srovnat, jsem z toho v šoku.

V Masarykově onkologickém ústavu ale zůstáváte, je to tak?
Rád bych a bylo mi to přislíbeno. Od 1. ledna 2001 jsem byl v čele ústavu a současně přednostou Kliniky komplexní onkologické péče, zde zůstávám. A budu se hezky věnovat pacientům a studentům. Je na novém řediteli, jaké vedení si vytvoří, já se na něm podílet nebudu.

Předsedou poradního sboru chystaného centra ICRC zůstanete?
To je dobrá otázka, snad ano. Doufám. Nebyla o tom řeč. Jsem předsedou pro onkologickou spolupráci mezi ICRC a Mayo klinikou a nevidím v tom nějaký zádrhel.

Spekuluje se, že jste byl odvolán kvůli záměru prodat ústav.
Slyšel jsem to, jsou to jen spekulace, za mnou nikdy nikdo s tímto záměrem nebyl. Já věřím, že čas skutečné důvody ukáže.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz