Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stavaři mění chodníky v České ulici na bludiště. A lidé tápou, kudy jít dál

  8:40aktualizováno  8:40
Stavaři pracující na opravě brněnského dopravního uzlu na České připravují pravidelně chodcům nepříjemné bludiště. Staveniště totiž vypadá každý den jinak a lidé ho musejí zdlouhavě obcházet. Podle náměstka primátora Ladislava Macka ale nejsou informační cedule pro chodce potřeba.

Práce na dopravním uzlu Česká pokračují. V pondělí přestala před brněnský Červený kostel zajíždět i tramvaj číslo 7. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

"Trasy pro pěší se tam mění operativně, každou chvíli. Uděláte ceduli a za dva dny už neplatí. Dlouhé obcházení, které tam teď vzniklo, je otázkou několika dní," argumentoval náměstek Macek.

Podobné je to s hromadnou dopravou. Že tramvaj číslo sedm už nezajíždí k Červenému kostelu, se totiž lidé musí dovtípit sami. Pokud chce člověk pěšky dojít "od hodin" na České k zastávce trolejbusu na Brandlově anebo na tramvaj, která zajíždí na Veveří, musí se nejdřív dobře rozhodnout. Špatná volba znamená stovky metrů navíc.

Lidem chybí orientační plán tras

Vydá-li se podél plechových zábran v ústí České doprava kolem prodejny Steinhouser, ujde cestou na protější stranu ulice asi 350 kroků. Pokud se ale rozhodne jít doleva, čeká ho více než dvojnásobná trasa. Zátarasy ho totiž povedou kolem JAMU a lékařské fakulty až k Červenému kostelu. Nakonec obejde celý Ústavní soud a je na místě.

"Zkrátila jsem si cestu jako blbec. Jdu z České na Veveří a rozhodla jsem se jít kolem JAMU. Přitom jsem vůbec netušila, jak si zajdu," rozčilovala se Brňanka Eva Kaštelová. Lidem vadí zejména to, že staveniště nemá žádný plán, podle kterého by se mohli rozhodnout, kudy se vydat.

Další uzavírka: u kostela

V pondělí se staveniště na místě původního přestupního uzlu Česká ještě víc rozrostlo. Zabírá prakticky celou Joštovu ulici, část České u Ústavního soudu, Brandlovu a prostranství před kostelem svatého Tomáše na Moravském náměstí. K tomu přibyla úsek Komenského náměstí před Červeným kostelem. A lidé si začínají cestu všemožně zkracovat.

Při cestě od JAMU k lékařské fakultě dříve člověku stačil jeden přechod se semaforem. Od pondělí musejí chodci složitě používat přechody tři. Ne všichni jsou ale ukáznění, a tak desítky lidí, třeba i s kočárky, přecházejí přes silnici buď přímo staveništěm, nebo kolem aut. A to vše bez dohledu policistů. "Hned o tom ale budu jednat se šéfem dopravního odboru magistrátu," reagoval na podnět MF DNES náměstek primátora Macek.

Že od pondělí tramvaj číslo 7 přestala zajíždět až k Červenému kostelu, se mnozí Brňané dozví teprve na místě. "Jsem z toho zmatená. Není to nijak označené. Vrátila jsem se z chalupy a teď tu místo tramvají stojí plot," zlobila se pětasedmdesátiletá Brňanka.

Tramvaje se na Českou vrátí 1. září

Namísto tramvají teď trasu mezi Komenského náměstím a Mendlovým náměstím zajišťuje autobus x7. Staví před fakultou sociálních studií, stejně jako trolejbusy a autobus x4. Přímo na místě je sice umístěné schéma se všemi náhradními spoji na České, linka x7 ale chybí. Podle mluvčí dopravního podniku Hany Pohanové změna nepřinesla žádné komplikace a nedochází ani k větším zpožděním.

"Všechno nasvědčuje tomu, že se podle plánu od prvního září uzel Česká znovu tramvajím otevře," dodala Pohanová. Od začátku školního roku se tak na Joštovu vrátí prakticky všechny tramvajové linky. Na Českou nebude zajíždět pouze linka 12, tramvaje 11 a 13 se budou i nadále otáčet na začátku ulice Veveří. Také linku 4 na Kraví horu bude obsluhovat autobus x4. Kompletní schéma lze najít na stránkách www.dpmb.cz.

Podle stavbyvedoucích i vedení města pokračuje rekonstrukce uzlu podle plánu. "Dokonce jsme v předstihu, podařilo se nám započít rekonstrukci kolejí na Komenského náměstí dřív, než se čekalo," shrnul náměstek Macek. Na lepší časy se svítá také na staveništi na Moravském náměstí. Tam stavaři již pokládají dlažbu a celá rekonstrukce skončí 15. září, tedy o dva týdny dřív.

Autor:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

VIDEO: Opilí vandalové vyvrátili značku, poté skončili na zemi v poutech

Vandalové vyvrátili značku, spoutali je strážníci

Světelnou značku, která informuje o obsazenosti parkoviště, vyvrátila čtyřčlenná skupina při nočním tahu ve Znojmě. Dva...

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Když si lidé uvědomí podobnost s robotem, začnou se bát, říká vývojář

Luděk Žalud vede laboratoř robotiky ve vědeckém centru CEITEC v Brně.

Léčba popálenin i plastické operace. Tam všude může lékařům pomoci robotický skener s laserovým paprskem. Novinka...

Najdete na iDNES.cz