Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stavba obří nákupní galerie Aupark se odsouvá, Brno si dává podmínky

  16:53aktualizováno  16:53
Brno stanovilo sedm podmínek pro výstavbu nové nákupní galerie, která má být vedle stávající Vaňkovky. Občanská sdružení už léta proti Auparku protestují. Nechtějí, aby se z oblasti stala jen jedna velká nákupní zóna. Teď se s připomínkami ozvalo i vedení města.

Stavba Auparku se oddaluje, město si klade podmínky | foto: HB Reavis Group CZ

Tři patra se 170 obchody, tak má vypadat obří nákupní galerie Aupark. Měla by stát hned vedle nákupních center Tesco a Vaňkovka.

Investorská společnost HB Reavis Group CZ si zažádala o územní rozhodnutí, ke kterému se může město ze zákona vyjádřit. Radní proto ve čtvrtek schválili sedm námitek k projektu.

Například západní a jižní strana Auparku by měly být připraveny na to, že jednou budou živými ulicemi, kudy bude jezdit tramvaj a lidé budou chodit od nádraží. Neměly by proto připomínat uzavřenou nákupní halu.

"Požadujeme, aby na těchto stranách nevznikl jeden velký obchod, ale více malých. Ty by měly mít také připravené vstupy přímo z ulice, až bude nové nádraží," řekl náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Další námitkou města je, aby byly prověřeny kapacitní možnosti dotčených silnic a křižovatek.

Město také chce, aby projektová dokumentace Auparku byla dopracována tak, aby stavba byla v souladu s vydaným územním rozhodnutím pro přestavbu nádraží.

"Mimoto chceme, aby Aupark svým objemem neovlivnil výstavbu veřejné infrastruktury. Toho se týká i další námitka, nesouhlas s přesahy stavby," dodal náměstek. Druhé nadzemní podlaží má totiž přesahovat nad chodník a radní se obávají, zda to nezpůsobí problémy například při stavbě veřejného osvětlení.

Mezi požadavky města patří i uzavření plánovací smlouvy, která by zajistila spolupráci Auparku při výstavbě severojižního kolejového diametru, který prochází pod severozápadním rohem stavby. Tam požaduje magistrát postavit jakousi betonovou skořepinu, aby jím mohla později projíždět technika.

Radní mohli být ještě přísnější, soudí sdružení Brnění

"Nemůžu momentálně říct, jak konkrétně budeme jednotlivé body řešit. Zatím jsme neviděli detaily. Ale není to nic neřešitelného," reagoval na námitky mluvčí společnosti HB Reavis Group CZ Ladislav Pavlík. Podle něj bude důležitá následná diskuse s městem, kdy si objasní všechny požadavky. Stavbu podle něj mohou námitky města zpomalit, ale ne zastavit.

Občanské sdružení Brnění, které proti Auparku nejvíce bojovalo, iniciativu města vítá. Podle předsedy Matěje Hollana ale mohli být radní ještě přísnější. "Mohli například požadovat v Auparku byty, aby oblast byla životaschopná," podotkl Hollan.

Důležité ale podle něj je, co v místě nakonec opravdu vznikne. "Vedle Tesca a Vaňkovky nemá smysl stavět další hypermarket. Pokud navíc bude mít podobu uzavřené krabice, která nekomunikuje s okolím, zničí obchody v historickém centru a v důsledku jej vylidní," soudí Hollan.

Podobu jižního centra by měl podle něj řešit hlavní architekt Brna, tento post ale vedení města před lety zrušilo.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Plavky budou příští sezonu odvážnější, ukázal veletrh Styl a Kabo

Módní veletrhy Styl a Kabo napověděly, jak budou vypadat plavky pro příští...

Střihově rafinovanější, zároveň ale funkční, elegantní a s doplňky. Tak nové plavkové trendy předpovídají módní...

Malým astmatikům postaví v Moravském krasu novou léčebnu za 150 milionů

Dosavadní prostory léčebny pro pacienty s dýchacími problémy, kterým svědčí...

Až rok trvá, než se uvolní místo v dětské léčebně v Ostrově u Macochy na Blanensku. Podobná zařízení jsou totiž v Česku...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz