Stavebních míst na Blanensku kvůli novému územnímu plánu ubude

  9:10aktualizováno  9:10
Pozemků, na kterých bude v Blansku a jeho okolí možné postavit rodinný nebo bytový dům, bude výrazně méně. Stavební úřad totiž připravuje podklady pro nový územní plán, který je nutné zpracovat kvůli změně zákona. V něm by se místa pro stavbu, takzvané návrhové plochy bydlení, měla seškrtat.
Postavit si na Blanensku dům bude složitější. Ilustrační foto

Postavit si na Blanensku dům bude složitější. Ilustrační foto | foto: Jan KarásekMF DNES

"V nyní platném územním plánu z roku 1998 je asi 120 hektarů takto vymezených zastavitelných ploch, to je několikanásobně víc, než je potřeba. Za více než deset let jeho platnosti se zastavělo méně než 15 hektarů návrhových ploch. Roční průměr máme dlouhodobě jen 25 nových rodinných domů," vysvětluje Jiří Kouřil, vedoucí oddělení územního plánování a regionálního rozvoje blanenského stavebního úřadu.

Zatím není jasné, na jak dlouhé plánovací období bude nový územní plán vydán, může jít o čtyři roky, ale i šestnáct let. I podle toho se možnosti pro stavbu rodinných i bytových domů seškrtají.

"Redukovat se ale bude minimálně na polovinu současného stavu," upozorňuje blanenský místostarosta Jindřich Král.

Dejte vědět, že chcete dům

V novém územním plánu by už neměly být hlavně takové plochy, na nichž by dům v dohledné době stejně stát nemohl, třeba kvůli neochotě několika vlastníků pozemku prodat jej staviteli nebo developerům.

Přesto by se lidé, kteří mají zájem někde dům postavit, měli nyní poradit se stavebním úřadem. A dát vědět, kde a kdy chtějí stavět. Jinak by se totiž mohlo stát, že právě na jimi vyhlédnutém místě už nově nebude možné nic vybudovat.

"Kdo chce stavět, měl by náš odbor kontaktovat, klidně neoficiální cestou a dotazem třeba přes e-mail nebo telefon. Stejně jako každý, kdo kupuje nějaký pozemek. I když projektantovi nebudeme přímo předepisovat, co a jak má zpracovat, můžeme záměry lidí zohlednit, i to, jak je jejich plán aktuální. Ušetří si pak případná zklamání," vysvětluje Jiří Kouřil, který s kolegy podklady pro projektanta nového územního plánu připravuje.

Avizovat stavbu se vyplatí i z jiného důvodu. V novém územním plánu, který chce město mít zpracovaný už na konci roku 2011, bude totiž obtížnější a daleko nákladnější prosadit změny. S každou z nich se totiž musí vytisknout znovu celý územní plán, ne pouze dodatky jako dosud. A to bude stát desetitisíce korun.

"Je vidět, že stavebníci a developeři jsou teď díky chystané změně daleko aktivnější. Už teď máme nahlášené záměry na stavbu zhruba dvou set rodinných domů, což by plně pokrylo poptávku na dalších osm let," potvrdil Kouřil.

Změna plánu

Kdo chce na Blanensku stavět dům, měl by se spojit s odborem územního plánování Městského úřadu v Blansku. Kvůli změně územního plánu hrozí, že na mnoha místech už nebude možné stavět.

Kvůli komplikovanějším postupům už nyní většina lidí nestaví samostatně, ale jako součást velkých investičních záměrů. Nyní nejčastěji v místní části Těchov. Domy by měly růst i v Žižlavicích, v Češkovicích, na okraji Blanska nad sídlištěm Zborovce nebo v nejjižnější části lokality Luhy.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Další z rubriky

Trojice mladíků v Brně chtěla zbraní donutit soka, aby se vzdal dívky

Plynová pistole.

Střelnou zbraní chtěl zastrašit svého soka v lásce mladík z Brna. Na pomoc si vzal ještě dva kamarády. Plán jim však...

Podvodník vnucuje gumové rukavice i do barů, lže o objednávkách

Podvodník nutí obsluze podniků po celé republice gumové rukavice. Nyní po něm...

Neotřelým způsobem se snaží v různých podnicích vymámit peníze padesátiletý muž. Obsluze jednoho z barů v Kyjově na...

Škody způsobené suchem budou stamilionové, náhradu dostanou jen zemědělci

V Maršově je velké sucho.

Jižní Moravu letos znovu ničilo sucho a podnikatelé dodnes sčítají škody, které dosáhnou stovek milionů korun. Zatímco...

Najdete na iDNES.cz