Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stavěli načerno a znehodnotili mi pozemek, viní kandidáty ODS sousedka

  8:15aktualizováno  8:15
Marie Čekalová z Holásek viní své sousedy Danu Winklerovou a Radomíra Jonáše, kteří za ODS kandidují do zastupitelstva městské části Brno-jih, že stavěli načerno a znehodnotili tak její pozemek. Jonáš to považuje za mstu. Zároveň však přiznává, že přestavbu rodinného domu legalizoval až dodatečně.

Kandidáty za brněnskou ODS Danu Winklerovou a Radomíra Jonáše viní jejich sousedka z toho, že stavěli načerno a znehodnotili tak její pozemek. | foto: archiv

Problémy kolem pozemků v Ledárenské ulici v Holáskách začaly podle Čekalové už v roce 2006. "Tehdy si majitel sousedního pozemku Jan Farkač místo povolené chaty o rozloze pět krát pět metrů postavil základy na rodinný dům," vykládá žena.

Stavba měla vyrůst příliš blízko pozemku Čekalové, která by si tak bez udělení výjimek nemohla postavit vlastní rodinný domek.

Farkač se nakonec se sousedkou dohodl. On jí dal písemně, že s výjimkami pro její dům souhlasí, a ona na oplátku kývla na dodatečné povolení jeho stavby.

Noví majitelé stavbě výjimku nedali, koukali by prý do zdi

Jenže pak v roce 2009 Farkačův pozemek získala Winklerová, zastupovaná svým partnerem Jonášem. A ta dát výjimky Čekalové odmítla.

"Máme okna na stranu, kde by měl dům ve vzdálenosti dva metry vzniknout. Dívali bychom se do zdi. Navíc Čekalová se chovala arogantně a nevhodně," vysvětluje Winklerová své rozhodnutí.

Kandidáty za brněnskou ODS Danu Winklerovou a Radomíra Jonáše viní jejich sousedka z toho, že stavěli načerno a znehodnotili tak její pozemek.

Jonáš s Winklerovou si pak ještě bez povolení rozšířili dům o jednu místnost, čímž dál zmenšili prostor, který může Čekalová zastavět. Jonáš říká, že načerno se nic nestavělo.

"Dodatečné zlegalizování se týkalo jen jedné místnosti," přiznal však vzápětí politik, který byl v letech 2004 až 2006 náměstkem primátora.

Winklerová v přístavbě nevidí problém. "Prostě jsme v průběhu stavby změnili názor a rozhodli se, že chceme ještě jednu místnost. Stavební povolení jsme získali dodatečně," dodává Winklerová.

Čekalové tak zůstal pozemek, na který se jí rodinný domek prostě nevejde. "Pozemek je teď znehodnocený. Pochybil stavební úřad v Tuřanech," stěžuje si Čekalová. Když úřad stavbu Farkačovi povolil, měl podle ní zajistit, aby stavět mohla i ona.

Proti povolení přístavby tuřanským stavebním úřadem i nedořešeným výjimkám se letos v srpnu Čekalová odvolala na brněnský magistrát. Vyrozumění zatím nedostala. "Dokud není jakýkoliv případ dořešený, nemůžeme jej komentovat," sdělil tajemník tuřanské radnice Zdeněk Cibulka.

Pokud jí magistrát nedá za pravdu, hodlá Čekalová věc řešit soudně.

Je to msta načasovaná před volbami, tvrdí Jonáš

Proč Čekalová vyrukovala se záležitostí zrovna dva dny před volbami? "Prostě to tak časově vyšlo, že se právě nyní řeší odvolání. S volbami to nemá nic společného," tvrdí žena.

Podle ní cílem nebylo dělat antikampaň ODS, ale vyřešit vlastní situaci. "Přijde mi však jako krutá ironie, že právě Jonáš hlásá lepší bydlení," podotkla Čekalová.

Sám Jonáš vše považuje za pomstu. "Je to zlá a jízlivá ženská. Chce se mi před volbami mstít," zlobí se bývalý náměstek.

Šéf brněnské ODS Pavel Blažek se k celé záležitosti nechtěl vyjadřovat. "Nic o tom nevím. Nemůžu to nijak komentovat," uvedl jen Blažek.

David Ondráčka z Transparency International nabádá před volbami v podobných sporech k ostražitosti. "Jinak samozřejmě platí, že do veřejného života mají vstupovat bezúhonní lidé, kteří respektují zákony. Nikdo není anděl, ale ve veřejné funkci jde o symbolickou rovinu. Pokud někdo nepřikládá váhu zákonům, těžko může chtít po ostatních, aby to dělali," doplnil Ondráčka.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Na D1 před Brnem havaroval mikrobus, zranilo se šest lidí

Dálnice D1 ve směru na Brno byla odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce...

Dálnice D1 ve směru na Brno byla ve středu odpoledne přes dvě hodiny uzavřená po srážce kamionu a mikrobusu na 173....

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Najdete na iDNES.cz