Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stavět na Pánově? To je problém

  8:34aktualizováno  8:34
Dříve se na Pánově proháněly vojenské transportéry a tatry, nyní je na tomto hodonínském území problém vybudovat sportovně-rekreační areál. Pozemek o rozloze sto hektarů, který město zdědilo po armádě, zeje prázdnotou. Důvod? Patří do soustavy chráněných území Natura 2000 a z toho plyne řada omezení.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Doposud nepadlo žádné rozhodnutí o využití plochy. Nejdříve je nutné posoudit záměry investorů ve vztahu k Natuře 2000," uvedla tisková mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.

Radní pomýšleli na vhodné využití plochy už před čtyřmi lety, tedy dávno před tím, než se v roce 2007 převedl tento majetek z ministerstva obrany na město.

"Tehdy jsme ještě přesně neznali hranice chráněného území. Že do lokality Pánov zasahují v zásadní míře, vyplynulo na povrch postupem času," podotkl Jaroslav Malát z odboru rozvoje města.

Z dosud navrhovaných záměrů neprošlo golfové hřiště, paintballový areál, řízené projížďky na terénních čtyřkolkách ani cvičiště pro profesionální řidiče.

"Na území Pánova se vyskytuje řada chráněných druhů rostlin i živočichů, například kostřava Dominova, dudek chocholatý, ostříž lesní a řada dalších vzácných druhů. Zamýšlené aktivity by měly významný negativní vliv na chráněnou oblast," vyjádřil se za orgán ochrany přírody mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jiří Klement.

Golfové hřiště by zničilo ojedinělou krajinu

Například výstavba golfového hřiště by podle odborníků ublížila přírodě víc než těžkotonážní vojenská auta v minulosti. "Transportéry jezdily po vyznačených cestách, dodnes tu po nich zůstala bohatě propletená síť komunikací. Příroda to však ustála. Budování golfového hřiště by ale obnášelo rozsáhlé stavební práce. S následným zavlažováním trávníků a jejich údržbou by byl původní biologický proces zcela zničen," uvedl důvody ekologů Malát.

A tak město jako nový majitel pozemku stojí před těžkou volbou. Obrovský potenciál přírodního areálu nehodlá nechat jen tak, bez využití. Radní by tam rádi viděli přírodní rekreační zónu, kam by lidé mohli chodit odpočívat nebo se věnovali sportování. Ctí však požadavky ochránců přírody.

Ti mají jasno. "Zelenou dáme jedině takovému způsobu využití, který neohrozí chráněnou lokalitu. O stavební povolení může zažádat pouze ten investor, který získá příznivý posudek odborníků, kteří jsou pověřeni ministerstvem životního prostředí," uvedl Jiří Klement.

Nevyužitých sto hektarů vedení města ale jen tak ležet nenechá. Podle Maláta se představitelé Hodonína nebrání pronájmu ani prodeji pozemku. "Stále hledáme optimální řešení a čekáme na další návrhy investorů" vzkazuje vedoucí odboru rozvoje.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Najdete na iDNES.cz