Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stavět na Pánově? To je problém

  • 0
Dříve se na Pánově proháněly vojenské transportéry a tatry, nyní je na tomto hodonínském území problém vybudovat sportovně-rekreační areál. Pozemek o rozloze sto hektarů, který město zdědilo po armádě, zeje prázdnotou. Důvod? Patří do soustavy chráněných území Natura 2000 a z toho plyne řada omezení.

"Doposud nepadlo žádné rozhodnutí o využití plochy. Nejdříve je nutné posoudit záměry investorů ve vztahu k Natuře 2000," uvedla tisková mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková.

Radní pomýšleli na vhodné využití plochy už před čtyřmi lety, tedy dávno před tím, než se v roce 2007 převedl tento majetek z ministerstva obrany na město.

"Tehdy jsme ještě přesně neznali hranice chráněného území. Že do lokality Pánov zasahují v zásadní míře, vyplynulo na povrch postupem času," podotkl Jaroslav Malát z odboru rozvoje města.

Z dosud navrhovaných záměrů neprošlo golfové hřiště, paintballový areál, řízené projížďky na terénních čtyřkolkách ani cvičiště pro profesionální řidiče.

"Na území Pánova se vyskytuje řada chráněných druhů rostlin i živočichů, například kostřava Dominova, dudek chocholatý, ostříž lesní a řada dalších vzácných druhů. Zamýšlené aktivity by měly významný negativní vliv na chráněnou oblast," vyjádřil se za orgán ochrany přírody mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jiří Klement.

Golfové hřiště by zničilo ojedinělou krajinu

Například výstavba golfového hřiště by podle odborníků ublížila přírodě víc než těžkotonážní vojenská auta v minulosti. "Transportéry jezdily po vyznačených cestách, dodnes tu po nich zůstala bohatě propletená síť komunikací. Příroda to však ustála. Budování golfového hřiště by ale obnášelo rozsáhlé stavební práce. S následným zavlažováním trávníků a jejich údržbou by byl původní biologický proces zcela zničen," uvedl důvody ekologů Malát.

A tak město jako nový majitel pozemku stojí před těžkou volbou. Obrovský potenciál přírodního areálu nehodlá nechat jen tak, bez využití. Radní by tam rádi viděli přírodní rekreační zónu, kam by lidé mohli chodit odpočívat nebo se věnovali sportování. Ctí však požadavky ochránců přírody.

Ti mají jasno. "Zelenou dáme jedině takovému způsobu využití, který neohrozí chráněnou lokalitu. O stavební povolení může zažádat pouze ten investor, který získá příznivý posudek odborníků, kteří jsou pověřeni ministerstvem životního prostředí," uvedl Jiří Klement.

Nevyužitých sto hektarů vedení města ale jen tak ležet nenechá. Podle Maláta se představitelé Hodonína nebrání pronájmu ani prodeji pozemku. "Stále hledáme optimální řešení a čekáme na další návrhy investorů" vzkazuje vedoucí odboru rozvoje.