Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stávka odborářů uspí úřady, poštu, vlaky i hromadnou dopravu

  21:52aktualizováno  21:52
Život na jižní Moravě zítra mezi 13. a 14. hodinou takřka zamrzne. Nepojedou vlaky ani brněnská hromadná doprava, nebude se ordinovat, fungovat nebudou pošty, některé úřady a zastaví se výroba v některých podnicích.

Upozornění na stávku brněnského dopravního podniku | foto: Monika Tomášková, Monika Hlaváčová,  MF DNES

"Jižní Morava je jedním z největších podpůrců stávky odborářů," ohlásila Alena Vondrová, předsedkyně odborového svazu státních orgánů a organizací.

Znatelně pocítí protest proti vládním reformám lidé, kteří budou chtít cestovat hromadnou dopravou. Podle Otakara Mokrého z odborového svazu brněnského dopravního podniku bude navíc po hodinové stávce ještě nějakou dobu trvat, než se autobusy a tramvaje sladí s platným jízdním řádem.

Vlakům to může zabrat i několik hodin. Pozdě odpoledne se totiž rozhodli připojit ke stávce i strojvůdci. Stávkovat budou od 13 do 14.15 hodin.

Řád zpět na koleje vnesou dispečeři
"Znamená to nepravidelnou dopravu po celé odpoledne. Vlak nemůže jenom tak vyjet, všechno budou muset řídit dispečeři Českých drah," přiblížil Jaroslav Holec, ředitel společnosti Kordis, která hromadnou dopravu na řadě míst jižní Moravy koordinuje.

Podle Holce zatím není do stávky přihlášena žádná autobusová společnost, která zajišťuje meziměstské spojení. "Může však dojít k případům vynechání některých spojů," upozornil mluvčí Kordisu Květoslav Havlík.

V brněnské městské hromadné dopravě řidiči ve 13 hodin dojedou na nejbližší zastávku a tam svoje vozidlo na hodinu zastaví. "Lidé mohou samozřejmě z vozu vystoupit," popsal Mokrý. Může se však stát, že někomu z cestujících se podaří pár zastávek po Brně svézt.

"Stávku totiž podporuje osmdesát procent řidičů dopravního podniku," vysvětlil Mokrý. Zatímco tramvaje se navzájem zablokují, autobus nestávkujícího řidiče by mohl po Brně projet. Vozy městské hromadné dopravy totiž budou stát tak, aby v případě potřeby mohla kolem projet sanitka.

Žluťásky pojedou
Spolehlivě se naopak lidé dostanou z Brna do Prahy. Žluté autobusy Student Agency stávkovat nebudou.

Kdo by chtěl hodinu čekání na hromadnou dopravu využít například placením složenek, bude mít ve většině případů také smůlu. "Některé pošty mohou být zavřené úplně, někde bude fungovat třeba jen jedna přepážka," uvedl předseda základní odborové organizace Karel Světlý.

Na jižní Moravě do stávky vstoupí také tisíce úředníků. "Na hodinu zavřou finanční úřady, katastrální úřady a správa sociálního zabezpečení," řekla Marta Nováková, místopředsedkyně regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů.

Hodinovou pauzu má i Zetor
Pozadu na jihu Moravy nezůstanou ani zaměstnanci nejrůznějších podniků. Do stávky se zapojí dvacet jihomoravských strojíren. "Část našich zaměstnanců přeruší na hodinu činnost," potvrdil za Zetor Miroslav Toman.

Ke stávce se připojí také zaměstnanci z TOS Kuřim, Metry Blansko, Minervy Boskovice, brněnské Královopolské, ZKL Brno, vyškovského Rostexu, Železáren Veselí, Slévárny Kuřim, Metalpresu Zastávka u Brna a několika dalších. Celkem by mělo jít o zhruba 3 000 zaměstnanců.
 
Do stávky vstoupí také zdravotníci. Celý den budou stávkovat v Úrazové nemocnici, hodinu v brněnských fakultních nemocnicích v Bohunicích a u sv. Anny. Nemocnice Milosrdných bratří zavře od 6 do 15.30 hodin. Fungovat budou pouze pohotovost a jednotka intenzivní péče.

Podle odborářů není možné před zahájením stávky určit, kolik přesně z 567 tisíc jihomoravských zaměstnanců stávku podpoří. Stále totiž vědí o řadě nerozhodnutých.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Otec dostal na víkend dceru, s kočárkem usnul opilý v tramvaji

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Alkohol zmohl o víkendu v Brně třiatřicetiletého muže, který měl na starost devítiměsíční dceru. Muž s kočárkem usnul...

VIDEO: Miniaturní kruhový objezd mate řidiče, místní jej ignorují

Miniaturní kruhový objezd mate řidiče

Kruhový objezd v Ostrově u Macochy spíš řidiče zmate, než aby pomohl usměrnit a zklidnit dopravu. Je tak malý, že ho...

Brno plánuje novou čtvrť, starosty těch okolních děsí dopravní kolaps

K oblasti Červeného kopce v Brně nyní patří stejnojmenná národní přírodní...

Brno chce vybudovat v oblasti Červeného kopce novou čtvrť pro deset tisíc lidí. Záměr děsí starosty i obyvatele...

Najdete na iDNES.cz