Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stávka odborářů uspí úřady, poštu, vlaky i hromadnou dopravu

  21:52aktualizováno  21:52
Život na jižní Moravě zítra mezi 13. a 14. hodinou takřka zamrzne. Nepojedou vlaky ani brněnská hromadná doprava, nebude se ordinovat, fungovat nebudou pošty, některé úřady a zastaví se výroba v některých podnicích.

Upozornění na stávku brněnského dopravního podniku | foto: Monika Tomášková, Monika Hlaváčová,  MF DNES

"Jižní Morava je jedním z největších podpůrců stávky odborářů," ohlásila Alena Vondrová, předsedkyně odborového svazu státních orgánů a organizací.

Znatelně pocítí protest proti vládním reformám lidé, kteří budou chtít cestovat hromadnou dopravou. Podle Otakara Mokrého z odborového svazu brněnského dopravního podniku bude navíc po hodinové stávce ještě nějakou dobu trvat, než se autobusy a tramvaje sladí s platným jízdním řádem.

Vlakům to může zabrat i několik hodin. Pozdě odpoledne se totiž rozhodli připojit ke stávce i strojvůdci. Stávkovat budou od 13 do 14.15 hodin.

Řád zpět na koleje vnesou dispečeři
"Znamená to nepravidelnou dopravu po celé odpoledne. Vlak nemůže jenom tak vyjet, všechno budou muset řídit dispečeři Českých drah," přiblížil Jaroslav Holec, ředitel společnosti Kordis, která hromadnou dopravu na řadě míst jižní Moravy koordinuje.

Podle Holce zatím není do stávky přihlášena žádná autobusová společnost, která zajišťuje meziměstské spojení. "Může však dojít k případům vynechání některých spojů," upozornil mluvčí Kordisu Květoslav Havlík.

V brněnské městské hromadné dopravě řidiči ve 13 hodin dojedou na nejbližší zastávku a tam svoje vozidlo na hodinu zastaví. "Lidé mohou samozřejmě z vozu vystoupit," popsal Mokrý. Může se však stát, že někomu z cestujících se podaří pár zastávek po Brně svézt.

"Stávku totiž podporuje osmdesát procent řidičů dopravního podniku," vysvětlil Mokrý. Zatímco tramvaje se navzájem zablokují, autobus nestávkujícího řidiče by mohl po Brně projet. Vozy městské hromadné dopravy totiž budou stát tak, aby v případě potřeby mohla kolem projet sanitka.

Žluťásky pojedou
Spolehlivě se naopak lidé dostanou z Brna do Prahy. Žluté autobusy Student Agency stávkovat nebudou.

Kdo by chtěl hodinu čekání na hromadnou dopravu využít například placením složenek, bude mít ve většině případů také smůlu. "Některé pošty mohou být zavřené úplně, někde bude fungovat třeba jen jedna přepážka," uvedl předseda základní odborové organizace Karel Světlý.

Na jižní Moravě do stávky vstoupí také tisíce úředníků. "Na hodinu zavřou finanční úřady, katastrální úřady a správa sociálního zabezpečení," řekla Marta Nováková, místopředsedkyně regionální rady Českomoravské konfederace odborových svazů.

Hodinovou pauzu má i Zetor
Pozadu na jihu Moravy nezůstanou ani zaměstnanci nejrůznějších podniků. Do stávky se zapojí dvacet jihomoravských strojíren. "Část našich zaměstnanců přeruší na hodinu činnost," potvrdil za Zetor Miroslav Toman.

Ke stávce se připojí také zaměstnanci z TOS Kuřim, Metry Blansko, Minervy Boskovice, brněnské Královopolské, ZKL Brno, vyškovského Rostexu, Železáren Veselí, Slévárny Kuřim, Metalpresu Zastávka u Brna a několika dalších. Celkem by mělo jít o zhruba 3 000 zaměstnanců.
 
Do stávky vstoupí také zdravotníci. Celý den budou stávkovat v Úrazové nemocnici, hodinu v brněnských fakultních nemocnicích v Bohunicích a u sv. Anny. Nemocnice Milosrdných bratří zavře od 6 do 15.30 hodin. Fungovat budou pouze pohotovost a jednotka intenzivní péče.

Podle odborářů není možné před zahájením stávky určit, kolik přesně z 567 tisíc jihomoravských zaměstnanců stávku podpoří. Stále totiž vědí o řadě nerozhodnutých.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz