Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stávka školníka z Hrušovan trvá už šest týdnů

  19:53aktualizováno  19:53
Školník z Hrušovan nad Jevišovkou František Kučera má za sebou již šest týdnů stávky. Míní, že stávkovat bude třeba až do důchodu, nepřidá-li mu tamní škola na výplatě. Vedení školy ani hrušovanská radnice zatím s žádnou aktivitou nepřichází. Naopak vstříc Kučerovi vyšly školské odbory.

Školník František Kučera | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

"Za pana školníka zaplatíme sociální a zdravotní pojištění. Když už nemá výplatu, tak abychom za něj udělali alespoň něco," uvedla šéfka krajských školských odborů Růžena Šalomonová.

Do Hrušovan měla dorazit včera, aby se od vedení školy a města dozvěděla, jak budou situaci dál řešit. Nestalo se však. "Představitelé Hrušovan to prý na svém jednání odložili, takže by bylo zbytečné tam v tuto chvíli jezdit," podotkla.

Na nízké ohodnocení nepedagogických pracovníků poukazují odbory již dlouho. "Je to ostuda celé vlády," zopakovala Šalomonová. 

Nyní odbory předaly vládě i parlamentu petici, v níž požadují změnu. "Možná tedy situaci vyřeší vláda legislativně dříve než Hrušovany," dodala Šalomonová.

Nízkého ohodnocení tamních nepedagogických pracovníků si je vědomo i vedení hrušovanské základní školy. Proto chtělo o mzdový příspěvek požádat svého zřizovatele.

Městský úřad ale zatím takovou žádost školy podle starostky Aleny Loukotové neprojednával. "Rada bude zasedat 24. listopadu, tak pak uvidíme," uvedla starostka.

Doma se školník zatím nenudí

Osmapadesátiletý školník se zatím doma nijak nenudí. "Doma mám svoji práci. Stále je co dělat," uvedl včera.
Tvrdí, že nouzi o peníze zatím nemá. A zároveň přiznává, že čekal od školy za svůj nečekaný krok spíše okamžitou výpověď.

"Ale zřejmě se tak nestalo proto, že se do toho obula média i odbory," myslí si Kučera. Kučera je tak v hrušovanské základní škole stále pracovně zařazen jako provozář a domovník.

"Vydržím, dokud nedostanu přidáno nebo dokud mě vedení školy nevyhodí," tvrdí od začátku protestu. Jeho hrubý plat, který se za poslední tři roky zvedl jen o 78 korun, tak dosud činil něco přes 12 tisíc korun.
Škola si zatím na údržbu sehnala záskok.

"Nemůžu přece nechat jen tak školu, kdyby se někde něco přihodilo. Vzali jsme proto zástup za pana školníka," vysvětlila ředitelka školy Blanka Soukupová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz