Čínská restaurace Chutné štěstí leží nedaleko lužáneckého parku v Brně

Čínská restaurace Chutné štěstí leží nedaleko lužáneckého parku v Brně | foto: Michal Kašpárek

Štěstí chutná po oleji, sójovce a dobrém mase

  • 12
Milá obsluha v brněnské restauraci Chutné štěstí k večeři přinesla báječnou rýži i skvěle upravené kuřecí i hovězí po sečuánsku, ale také nedobré, přemaštěné nudle. Po třech velevydatných chodech se odtud lze vydat na procházku na čerstvém vzduchu do pár desítek metrů vzdáleného parku Lužánky.

Interiér je čistý, působí však trochu ošuntěle, i kvůli slabému osvětlení. Dojem zlepšoval tlumený, pomalý čínský pop z reproduktorů a dekorace, které nesmí chybět v žádné čínské restauraci - tedy výjevy z východoasijské přírody. Kachny a další havěť koukají z obrazů i prostírání.

chutné štěstí

Lidická 38, Brno

Hodnocení: 70 %

Čínská restaurace Chutné štěstí dostojí svému názvu. Nad horkými, pikantními jídly se budete široce usmívat.

Kyselou pálivou polévku znáte z čínských bister pod jiným uměleckým jménem - pekingská. Stála 25 korun a byla skvělá! Pořádně pikantní, nezahuštěná a s chřupavou zeleninou.

O 14 korun dražší vývar s knedlíčky wan tan neurazil, vedle ostré sladkokyselé polévky ovšem působil trochu mdle. Rozmražený hrášek v něm parádu taky nedělal.

Černé vejce za 45 korun zapůsobilo hlavně na oči. Chybělo mu výrazné aroma, které má pochoutku doprovázet - chuť doháněla pikantní sójová omáčka. Spíš než za chybu to považuji za vědomou snahu uspokojit středoevropského zákazníka, kterého by amoniakem zapáchající originál mohl odrovnat.

Čínská restaurace Chutné štěstí: polévka s knedlíčky wan tanČínská restaurace Chutné štěstí: černé vejce

Jarní závitek poprvé odhalil specifický rys Chutného štěstí - kuchař nešetří olejem. U dalších jídel to nijak nevadilo, zrovna závitek se ale měl dělat za vyšší teploty, nebo si chvíli pobýt na papírové utěrce. Na druhou stranu, za 29 korun to byla velmi slušná porce.

Čínská restaurace Chutné štěstí: jarní závitek

K hlavnímu jídlu jsme si dali kuřecí i hovězí, obojí na sečuánský způsob, tedy pořádně pikantní - po 109 a 129 korunách. Velká pochvala do kuchyně míří za to, jak byla všechna jídla horká - na talíře putovala rovnou z pořádně rozpálených pánví. Maso bylo křehké a zelenina chřupavá a čerstvá. Pořád ale šlo o poevropštěnou "čínu", které by slušelo méně sójové omáčky a víc dalších chutí.

Čínská restaurace Chutné: hovězí po sečuánskuČínská restaurace Chutné štěstí: nudle

Přílohové smažené nudle byly jediným vyloženým zklamáním - směs těstovin, sójovky a tuku sice na hlavním nádraží dobře zkrátí čekání na noční rozjezd, jako příloha k chutným jídlům se ale nehodí. Naopak rýže byla uvařená výborně, dost lepkavá na to, aby šla jíst hůlkami (které tu dostanete na požádání).

Smažený ananas ve sladkém těstíčku za 45 korun byl nejmastnějším dezertem, který jsem měl od doby, co mi babička kvůli mé dětské obezitě přestala smažit koblížky na másle. Zamrzelo jen to, že namísto čerstvého ananasu šlo o nálevem nasáklé kroužky z plechovky.

Čínská restaurace Chutné štěstí: švestkové vínoČínská restaurace Chutné štěstí: smažený ananas

Po zaplacení nás ještě potěšily dva malé kalíšky švestkového vína na účet podniku. Byla to právě všímavá a neobyčejně milá obsluha, kdo udělal nejvíc pro celkový dojem z restaurace.

Chutné štěstí je klasickou "českou čínou". Pokud chcete zjistit, jak moc se chutě Asie liší od těch evropských, vyražte do slatinské tržnice na šnekovou polévku nebo dušené červy.

Jestliže vás ale neuráží sójová omáčka, tím spíš když s ní dostanete kopu dobrého, horkého masa, povětšinou čerstvé zeleniny a výtečné rýže, můžu Chutné štěstí doporučit.