Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stíhaní pěstouni Rosnerovi by se do týdne mohli vrátit domů

  18:29aktualizováno  18:29
Manželé Rosnerovi, kteří jsou kvůli podezření z týrání dětí už přes tři týdny ve vazbě, by se z ní koncem příštího týdne, přesně měsíc po zadržení, mohli vrátit domů. "Je to můj osobní předpoklad, pokud půjde vše podle plánů," řekl MF DNES vyškovský státní zástupce Radek Hůlka.

Blažena a Lubomír Rosnerovi | foto: Radek Miča, MAFRA

Z policejní cely putovali před třemi týdny Lubomír a Blažena Rosnerovi, které za jejich péči celkem o 14 dětí vyznamenal i prezident Václav Klaus, přímo do vazby. Kvůli tomu, aby nemohli ovlivňovat svědky. A státní zastupitelství na případ uvalilo informační embargo.

Nyní žalobce uvolnil alespoň část informací. "Neustále probíhají výslechy, Rosnerovi ale budou jednoznačně propuštěni ve chvíli, kdy vyslechneme děti, v tomto případě to jsou zásadní svědci," dodal Hůlka.
 
Celkem devět dětí nyní žije v brněnském ústavu pro tělesně postiženou mládež Kociánka. Odjeli tam jen chvíli před tím, než pro Rosnerovy přijela policie.

Podle státního zastupitelství ale dočasné umístění dětí do ústavu není zárukou, že je obvinění manželé nebudou ovlivňovat. Navíc dvě dospělé děti a nevlastní vnuk Rosnerových, kterého také získali do pěstounské péče, zůstali doma ve Slavkově.

. Dokument

Prohlášení státního zástupce Hůlky

"V rodině panuje velmi silná citová vazba dětí na rodiče, takže i samotná přítomnost rodičů doma by mohla mít negativní vliv, mohli by ovlivňovat dospělé děti, které tam žijí, navíc ostatní děti jsou na Kociánce dobrovolně, mají normálně přístup k mobilním telefonům a sdělovacím prostředkům," vysvětlil Hůlka s tím, že právě kvůli přístupu dětí k médiím vyšetřovatelé stále ctí informační embargo.

Odmítl také, že by policie s výslechy otálela. Co přesně už mají policisté za sebou, ale říci nechtěl. "Soustředíme se na to, aby byla vazba co nejkratší, výslechy intenzivně probíhají," uvedl jen Hůlka.
 
Podle informací MF DNES vše komplikuje fakt, že Lubomír a Blažena Rosnerovi mají děti pouze v pěstounské péči, zákonnými zástupci jsou tak stále jejich biologičtí rodiče.

A právě ty musejí vyšetřovatelé informovat o plánovaných výsleších a pokud se jich nebudou chtít zúčastnit, ustanovit dětem opatrovníky. To vše zdržuje a komplikuje. Stejně jako fakt, že kvůli přítomnosti advokátů nemůže probíhat několik výslechů najednou.
 
Právě advokáti Rosnerových ostatně na přání svých klientů stále drží informační embargo ještě urputněji než vyšetřovatelé. S vazbou ale nesouhlasí.

"Už jsme podávali stížnost proti vzetí do vazby, s tou jsme u krajského soudu neuspěli, dnes budeme podávat žádost o propuštění z vazby, nikomu tam není dobře," řekl MF DNES advokát Blaženy Rosnerové Jiří Dobeš. Totéž nyní plánuje také advokát jejího manžela Patrik Girgle.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Najdete na iDNES.cz