Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Systém má chyby. Ředitelka školky vyhazuje přihlášky, stěžují si rodiče

  8:55aktualizováno  8:55
Zjednodušení, transparentnost a potlačení korupce. Tak odůvodňovalo nové vedení radnice Brna-střed zapojení do elektronicky podporovaného zápisu do mateřských škol. Jak se ale ukázalo, systém lze obejít. Objevily se totiž stížnosti na ředitelku jedné z brněnských školek, že odmítla rodičům převzít přihlášku jejich dítěte.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Na radnici, která je zřizovatelem školek, dorazily dva dopisy, v nichž si rodiče stěžují na ředitelku mateřské školy v Soukenické ulici Jiřinu Kovaříkovou. Redakci MF DNES to pod příslibem anonymity potvrdilo několik dalších rodičů.

„Paní ředitelka mi v kanceláři řekla, že kvůli věku dítěte nemám přihlášku ani podávat, že nemá šanci na přijetí,“ popsala jedna z matek, která hlásila tříleté dítě.

Další muž popisuje, jak u ředitelky narazila jeho manželka. „Ředitelka odmítla přihlášku převzít, prý to stejně nemá cenu, že si vybírá děti podle svých kritérií sama. V podstatě ji vyhodila,“ dosvědčil muž, který nakonec odnesl přihlášku do jiné školky.

Stejnou zkušenost má shodou okolností i starosta této městské části Martin Landa (Žít Brno), který se pokusil do školky přihlásit svého tříletého syna.

„První den zápisu tam šla manželka, ale paní ředitelka ji nenechala vůbec přihlášku podat. Druhý den jsem tam šel znovu já s tím, že se nenechám odbýt. Několik minut mě ředitelka přemlouvala, že tam nemám přihlášku nechávat, protože kvůli věku dítěte to nemá smysl,“ popsal Landa.

Jeho slova dosvědčil další člověk z radnice, kterému se stalo ve stejné školce totéž, a tak raději odnesl přihlášku jinam. „Je to jedna z našich nejbližších školek, proto jsme se tam hlásili. Ředitelka nás ale odrazovala,“ potvrdil.

Podle šéfa magistrátního odboru školství Martina Jelínka ředitelka Kovaříková jednoznačně porušila správní řád. „Přihlášku je povinna převzít a teprve pak ve správním řízení rozhodnout, zda dítě přijme,“ vysvětlil Jelínek.

O ředitelce rozhodne místní šetření

Místostarostka Brna-střed Michaela Dumbrovská (KDU-ČSL), která má na starosti školství, říká, že pokud ředitelka opravdu rodičům rozmlouvala podání přihlášky, obešla tím systém.

„V nejbližších dnech bude ve školce místní šetření a podle toho učiníme závěr. Příští týden budeme moudřejší,“ dodala s tím, že pokud by se pochybení ředitelky prokázalo, musí se personálně řešit.

O způsob přijímání přihlášek se zajímá také magistrát, který elektronický zápis organizuje. „Postup paní ředitelky prověříme, budeme žádat její vysvětlení. Budeme to řešit i s Českou školní inspekcí,“ potvrdil šéf magistrátního odboru školství Jelínek.

Pochybnosti o způsobu přijímání přihlášek na Soukenickou může naznačit i pohled na web zapisdoms.brno.cz. Zatímco na ostatní školky v centru se hlásí běžně třikrát až desetkrát víc dětí, než mohou přijmout, na Soukenické systém eviduje na devět volných míst pouze čtrnáct zájemců. I přesto, že školka leží nedaleko hlavního nádraží a prakticky ve středu města.

Ředitelka Kovaříková tvrdí, že nikomu v podání přihlášky nebránila. „Pouze jsem doporučovala rodičům, aby si to rozmysleli, ale rozhodnutí je na nich. Pokud sem rodič chtěl dát přihlášku, tak ji dal,“ řekla s tím, že s nimi mluvila v dobré vůli.

Doplnila, že podle školského zákona je přijetí dítěte plně v kompetenci ředitele školy, a ne elektronického zápisu. „Navíc systém práci ředitelek nijak nezjednodušuje. Měla jsem třeba patnáct přihlášek a hodinu a půl mi trvalo, než jsem je zapsala. Dřív jsem měla zápis hotový za chvíli,“ srovnává ředitelka Kovaříková.

V Brně se hlásí více dětí, než kolik mají školky míst

Přechod na nový systém zápisu, k němuž se Brno-střed připojilo teprve letos jako poslední městská část, kritizovala už na podzim opozice (podrobnosti o novém systému naleznete zde). „Zavedení přihlášky přes internet znevýhodní děti z Brna-střed,“ prohlásil bývalý radní za ČSSD Jindřich Zechmeister.

A bývalý starosta Libor Šťástka (ODS) argumentoval od začátku zavedení elektronického zápisu právě nevyjasněnými legislativními otázkami. Tedy že není jasné, nakolik je přihlašování přes web pro ředitelky školek závazné.

Ačkoliv loni přibylo v brněnských školkách asi 400 míst, i letos se hlásí více dětí, než se do nich vejde (více čtěte zde). Podle webové stránky zapisdoms.brno.cz je v Brně-střed letos ve 25 školkách 417 volných míst, na která se hlásí přes 800 dětí.

V celém městě se na bezmála tři tisíce míst hlásilo více než 4 800 dětí. Z nich je více než tisícovka těch, které oslaví narozeniny až na podzim, a tak nemají reálnou šanci se do školky dostat. Loni se nedostalo zhruba na pět set tříletých dětí.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

Najdete na iDNES.cz