Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sto tisíc lidí v okolí Dukovan znovu fasuje tablety proti ozáření

  15:34aktualizováno  15:34
Sto tisíc lidí žijících ve dvacetikilometrovém okruhu kolem jaderné elektrárny Dukovany čeká v brzké době výměna jodových tabletek proti ozáření. Čtyři zatavené pilulky v bílé krabičce s modrým potiskem jsou určené pro ochranu štítné žlázy v případě jaderné havárie.

Tablety přišly i na radnici v Jaroměřicích nad Rokytnou. Na snímku starosta Karel Nedvědický | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Jodové tablety fasuje jednou za pět let na sto tisíc lidí v takzvané zóně havarijního plánování. Musí se dostat k úplně každému, včetně novorozenců. Slouží coby prvotní ochrana štítné žlázy před radioaktivním ozářením při případné havárii elektrárny.

Pilulky míří v těchto dnech na radnice 142 měst a vesnic v daném pásmu na Třebíčsku, Znojemsku a Brněnsku. Manévry s tabletami se týkají také třináctikilometrového pásma kolem jaderné elektrárny Temelín v jižních Čechách.

"Nákup a distribuci jodových tablet jsme povinni zabezpečit ze zákona. Máme smlouvy s obcemi, ty zajistí, aby se tablety dostaly k lidem. Pro oblast kolem Dukovan máme 150 tisíc balení, pro pásmo u Temelína dalších padesát tisíc," konstatoval mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.

Každý člověk sice dostává jedno balení, ale úřady si potřebují ponechat zásobu pro chataře, táborníky, nově přistěhované. Díl balení poputuje do škol a zdravotnických zařízení.

Rozdávání tablet je snadnější kvůli volbám
Doba použitelnosti balení, která mají lidé doma od roku 2004, je do příštího února. Výměna letos na podzim se volila kvůli říjnovým krajským volbám - tablety se dostanou k lidem během roznášení volebních lístků. "To byl výborný nápad. Bude pro nás mnohem jednodušší dostat tablety k lidem. Při roznášení volebních lístků se půjde do domácností," uvedl Vítězslav Jonáš, místostarosta Dukovan, kde žije na osm set obyvatel.

Jiné obce, například městys Dalešice, zvolí kombinovanou metodu. "My to vyhlásíme rozhlasem. Jsme na výměnu připraveni. Zřejmě něco rozdáme také s volebními lístky. Pro část si přijdou lidé na úřad," pravil Jaroslav Zadražil, starosta městyse Dalešice s 590 obyvateli.

Tabletkami se zásobila i věznice v Rapoticích na Třebíčsku. "Jsme raritou. V zemi není jiná věznice, která by dostala jodové tablety. Od minulého týdne máme asi pět set balení na plnou kapacitu věznice," reagoval mluvčí rapotické věznice Jan Doležal. Nyní si zde odpykává trest 75 mužů, do konce roku jich bude zhruba 230.

Obyvatelé berou výměnu s humorem
Pětasedmdesátiletý František z jedné malé vísky komentoval výměnu tablet svérázně. "Kdyby ta atomka bouchla, tak už vidím, jak někdo štrachá po baráku a hledá nějaké prášky. Každý vezme nohy na ramena a po pilulkách ani nevzdechne," zasmál se penzista.

"Tak to bych raději vyfasovala s volebními lístky nějaké uklidňující prášky na zahnání děsu z politiků než jodové na ochranu před ozářením. Politici představují větší hrozbu než havárka jaderky,“ glosovala se smíchem jiná obyvatelka z blízkosti elektrárny.

Lidé by měli vracet při přebírání čerstvých tabletek ty staré, které dostali v dubnu 2004. "Je nutná jejich ekologická likvidace. Jsou to přece jen léčiva," zdůraznil Spilka.

Našli se ale i tací, kteří nevědí, kde tablety mají. "Stěhovali jsme se od našich do nového. Budu je hledat těžko. Snad to nevadí, když je neodevzdám," zadumala se Romana Drápalová z Náměšťska. Úřady ale nikoho za neodevzdání prošlých krabiček trestat nebudou.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Otec dostal na víkend dceru, s kočárkem usnul opilý v tramvaji

Auto srazilo v Praze chodkyni s kočárkem (14.12.2015).

Alkohol zmohl o víkendu v Brně třiatřicetiletého muže, který měl na starost devítiměsíční dceru. Muž s kočárkem usnul...

VIDEO: Miniaturní kruhový objezd mate řidiče, místní jej ignorují

Miniaturní kruhový objezd mate řidiče

Kruhový objezd v Ostrově u Macochy spíš řidiče zmate, než aby pomohl usměrnit a zklidnit dopravu. Je tak malý, že ho...

Policie obvinila řidiče, který autobusem prorazil železniční závoru

Linkový autobus s dětmi jedoucími do školy ve Vyškově uvázl na železničním...

Z obecného ohrožení z nedbalosti policie obvinila řidiče linkového autobusu, který loni na podzim vjel ve Vyškově na...

Najdete na iDNES.cz