Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Sto tisíc lidí v okolí Dukovan znovu fasuje tablety proti ozáření

  15:34aktualizováno  15:34
Sto tisíc lidí žijících ve dvacetikilometrovém okruhu kolem jaderné elektrárny Dukovany čeká v brzké době výměna jodových tabletek proti ozáření. Čtyři zatavené pilulky v bílé krabičce s modrým potiskem jsou určené pro ochranu štítné žlázy v případě jaderné havárie.

Tablety přišly i na radnici v Jaroměřicích nad Rokytnou. Na snímku starosta Karel Nedvědický | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Jodové tablety fasuje jednou za pět let na sto tisíc lidí v takzvané zóně havarijního plánování. Musí se dostat k úplně každému, včetně novorozenců. Slouží coby prvotní ochrana štítné žlázy před radioaktivním ozářením při případné havárii elektrárny.

Pilulky míří v těchto dnech na radnice 142 měst a vesnic v daném pásmu na Třebíčsku, Znojemsku a Brněnsku. Manévry s tabletami se týkají také třináctikilometrového pásma kolem jaderné elektrárny Temelín v jižních Čechách.

"Nákup a distribuci jodových tablet jsme povinni zabezpečit ze zákona. Máme smlouvy s obcemi, ty zajistí, aby se tablety dostaly k lidem. Pro oblast kolem Dukovan máme 150 tisíc balení, pro pásmo u Temelína dalších padesát tisíc," konstatoval mluvčí dukovanské elektrárny Petr Spilka.

Každý člověk sice dostává jedno balení, ale úřady si potřebují ponechat zásobu pro chataře, táborníky, nově přistěhované. Díl balení poputuje do škol a zdravotnických zařízení.

Rozdávání tablet je snadnější kvůli volbám
Doba použitelnosti balení, která mají lidé doma od roku 2004, je do příštího února. Výměna letos na podzim se volila kvůli říjnovým krajským volbám - tablety se dostanou k lidem během roznášení volebních lístků. "To byl výborný nápad. Bude pro nás mnohem jednodušší dostat tablety k lidem. Při roznášení volebních lístků se půjde do domácností," uvedl Vítězslav Jonáš, místostarosta Dukovan, kde žije na osm set obyvatel.

Jiné obce, například městys Dalešice, zvolí kombinovanou metodu. "My to vyhlásíme rozhlasem. Jsme na výměnu připraveni. Zřejmě něco rozdáme také s volebními lístky. Pro část si přijdou lidé na úřad," pravil Jaroslav Zadražil, starosta městyse Dalešice s 590 obyvateli.

Tabletkami se zásobila i věznice v Rapoticích na Třebíčsku. "Jsme raritou. V zemi není jiná věznice, která by dostala jodové tablety. Od minulého týdne máme asi pět set balení na plnou kapacitu věznice," reagoval mluvčí rapotické věznice Jan Doležal. Nyní si zde odpykává trest 75 mužů, do konce roku jich bude zhruba 230.

Obyvatelé berou výměnu s humorem
Pětasedmdesátiletý František z jedné malé vísky komentoval výměnu tablet svérázně. "Kdyby ta atomka bouchla, tak už vidím, jak někdo štrachá po baráku a hledá nějaké prášky. Každý vezme nohy na ramena a po pilulkách ani nevzdechne," zasmál se penzista.

"Tak to bych raději vyfasovala s volebními lístky nějaké uklidňující prášky na zahnání děsu z politiků než jodové na ochranu před ozářením. Politici představují větší hrozbu než havárka jaderky,“ glosovala se smíchem jiná obyvatelka z blízkosti elektrárny.

Lidé by měli vracet při přebírání čerstvých tabletek ty staré, které dostali v dubnu 2004. "Je nutná jejich ekologická likvidace. Jsou to přece jen léčiva," zdůraznil Spilka.

Našli se ale i tací, kteří nevědí, kde tablety mají. "Stěhovali jsme se od našich do nového. Budu je hledat těžko. Snad to nevadí, když je neodevzdám," zadumala se Romana Drápalová z Náměšťska. Úřady ale nikoho za neodevzdání prošlých krabiček trestat nebudou.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz