Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Háčkují, žasnou a bojují verši proti sexismu. Výtvory vystavují po Brně

  9:39aktualizováno  9:39
Pletená dečka s nápisem Žasnu na soše T. G. Masaryka, o několik dnů později ženská figurína bez hlavy s veršem „Usekli ženě hlavu a dovolují jí jen tělo, protože hlavou by si mohla něco myslet...“. Výjevy, které se Brňanům naskytly v minulých týdnech na Komenského náměstí. Dvě na sobě nezávislé akce ovšem spojuje i jiná věc než jen místo.

Na sochu T. G. Masaryka na Komenského náměstí v Brně někdo umístil transparent. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Obě jsou výplodem takzvané guerilly, což v češtině značí partyzánskou válku. Při ní se „umělečtí partyzáni“ vydávají do ulic a vylepují nebo vyvěšují různé nápisy na neobvyklých místech. Chtějí lidi pobavit, šokovat, donutit k zamyšlení. Podle brněnského ženského uskupení Užaslé, která má na svědomí dečku na Masarykovi, je guerilla „něžným zásahem do veřejného prostoru“.

Čas není, dozvěděl se orloj

Její členky samy sebe popisují jako poeticky orientované ženy, které mají společnou touhu žasnout. Skupina své výtvory háčkuje a plete. Vždy na svatého Valentýna, tedy 14. února, je pak už pět let umisťuje po Brně.

Fotogalerie

„Už dřív jsme vymýšlely nejrůznější menší estetické útoky. Zlom přišel ale až s několikametrovou čelenkou s nápisem Čas není, hlupáčku, kterou jsme daly na orloj na náměstí Svobody. Nějak v nás vyvstala potřeba se vyjádřit slovně a ta už nás neopustila,“ odhalují své začátky autorky, které si nepřejí zveřejnit identitu.

Svým „řáděním“ naposledy zaujaly až tak, že zakročila policie. „Na popud člověka, kterému se dečka na Masarykovi nelíbila, ji policisté sundali a vyhodili do koše. Jedna zaměstnankyně Masarykovy univerzity ji ale vytáhla, vyfotila a obrázek vložila na Facebook. Zanedlouho ji přijeli vyslechnout policisté a dečku zabavili. Jedná se prý o ‚předmět doličný‘. Proč ji ale nejprve házeli do koše, nám zůstává záhadou,“ podivují se ženy, které tvrdí, že žádný trestný čin nespáchaly. Ke stejnému závěru došla i policie.

Básně v ulicích šíří poezii

Bez skandálu se obešla partyzánská akce feministické skupiny z časopisu Femag, i když její cíl byl právě vyprovokovat k zamyšlení. K torzu ženy bez hlavy připojily malé papírky, na nichž si kolemjdoucí mohli přečíst autentické příběhy lidí, kteří se setkali se sexismem. „Akcí jsme chtěly upozornit na každodenní diskriminaci. Na to, že k ženám je často přistupováno, jako by byly pouze figuríny, které nemají právo si nic myslet nebo říkat,“ tvrdí jedna z členek Alžběta Možíšová.

Nápad uskutečnily u příležitosti takzvaného Guerilla Poetringu, což je podle autorky projektu Blanky Fišerové „básnění v ulicích“. Podstatou je vylepení papírku s básní na neobvyklém veřejném místě. Kdo ho najde, může si jej vzít. „Nápad přišel před třemi lety. Chtěla jsem dostat poezii mezi co nejvíce lidí, protože jen málo z nás si doma sedne a čte básně,“ vysvětluje básnířka Fišerová. „Nechci bojovat proti ničemu, není to nic velkého. Smyslem je na chvíli potěšit kolemjdoucí a přimět další lidi ke skládání, prostě šířit poezii dál,“ doplňuje.

Do Guerilla Poetringu se může zapojit každý, Fišerová jednou za měsíc akci s předstihem ohlásí na Facebooku. Zájemci pak během čtyřiadvaceti hodin vylepují nebo schovávají básničky, jiní je zase hledají. Další „básnění“ je naplánované na pondělí 14. března.

Ačkoliv se Užaslé s Fišerovou neznají, svoji práci navzájem uznávají. „Guerilla Poetring jsme dosud vídaly jen z ulic, kde jsme na tyto texty narážely. Do tvorby jsme se nezapojovaly, ale je skvělé, že takový projekt existuje. Může kohokoli inspirovat k originálnímu šíření vlastní poezie, to je přesně v duchu našeho nadšení pro úžas,“ chválí Užaslé. A stejně se vyjadřuje i Fišerová. „Líbí se mi jejich akce i odvaha vyjádřit své názory veřejně.“

Guerilla Poetring se letos zapojil také do Týdnu výtvarné kultury, který začíná v pondělí. V brněnských ulicích se budou vylepovat, zavěšovat i ukrývat básně. Tématem letošního ročníku této již tradiční akce jsou kaligramy, které propojují slova s obrazy.

Autor:Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Další z rubriky

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Policie hledá lidi i dvacet let. Na jižní Moravě jsou stovky nezvěstných

(Ilustrační snímek)

Jihomoravští policisté aktuálně pátrají po stovkách lidí. Někteří jsou pohřešovaní dlouhá léta. Mezi nimi je třeba...

Najdete na iDNES.cz