Česká televize

Česká televize | foto: iDNES.cz

Stovkám domácností hrozí, že přijdou o Vánocích o pohádky z České televize

  • 9
Někteří odborníci varují, že stovkám domácností v Brně hrozí, že o Vánocích nenaladí signál České televize. Už nyní by někteří televizní diváci ve městě měli přemýšlet, jak černé obrazovce předejít. Přechod na digitální vysílání z dosavadního analogového by totiž nemusel být hladký.

O druhý program České televize přijdou v jihomoravské metropoli ti, jejichž společné televizní antény přijímají analogové vysílání 29. kanálu z vysílače Kojál. Ani ti, kteří mají anténu schopnou přijímat digitální signál, však nemají vyhráno, upozornil odborný server Digizone.cz.

Ve spoustě obývacích pokojů nepůjde od prosince pustit první ani druhý kanál ČT, ale ani ČT24 nebo ČT4.

Co se stane

30. listopadu skončí analogové vysílání na 29. kanále a od prosince bude nahrazeno digitálním vysíláním multiplexu 1 České televize, který bude obsahovat programy ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4.
Domácnosti s televizní anténou pro pozemní příjem na půdě či na střeše musí změnit způsob připojení.
Některé antény, které přijímají digitální signál, bude třeba přenastavit.

Tyto již upravené antény bude nutno pro správný příjem znovu nastavit. Předem takový zásah udělat nelze.

Firmy, které se zabývají servisem a údržbou antén, očekávají v Brně s přechodem na digitální vysílání nemalý nápor objednávek.

"Zatím evidujeme čtyři objednávky na první dva prosincové dny. Teoreticky by jich mohlo být nakonec 200 až 300," odhadl Petr Bartoněk z brněnské firmy Lygre. To by podle něho znamenalo, že poslední objednávku by firma vyřídila někdy v lednu příštího roku.

Optimističtěji se na věc dívá Petr Buchta ze společnosti Omco Digital, která se problematikou také zabývá. Ten předpokládá, že na Štědrý den už programy půjdou. "Jsme připraveni. Odhadem bychom měli všechny změny udělat do tří týdnů," uvedl Buchta.

Co ale majitelé domů mohou udělat již teď, je nechat si anténu upravit z příjmu analogového vysílání na digitální. Z ekonomického hlediska by sice podle odborníků bylo výhodnější udělat úpravu najednou až po přechodu na modernější formu vysílání, ale domácnosti by tak zřejmě přišly nejen o Popelku na Štědrý den, ale pravděpodobně i o silvestrovský program.

"Úprava již rekonstruované antény se dělá uvnitř na hlavní stanici a trvá pouze pár hodin. Kompletní předělání z analogové antény na digitální je práce na celý den," upozornil Buchta. Navíc některé firmy v pořadnících upřednostní klienty, jejichž anténu je třeba jen přenastavit.