Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Stovkám tisíc lidí na jihu Moravy hrozí, že v televizi uvidí zrnění

  • 4
Na konci června skončí na celé jižní Moravě analogové televizní vysílání. Vypnuty tu budou tři vysílače velkého výkonu a lidé tak mají necelý měsíc, aby si koupili zařízení pro příjem digitálního vysílání, nebo si zařídili úpravu antény. V kraji se to týká zhruba 200 tisíc lidí.

"V souladu s technickým plánem budou k poslednímu červnu na jižní Moravě vypnuty vysílače velkého výkonu Brno-Kojál, Hodonín-Babí lom a Mikulov-Děvín. Kromě toho řada menších vysílačů a dokrývačů," upozornil mluvčí projektu digitalizace televizního vysílání Tadeáš Novák.

Podle aktuálních čísel přechod na digitální vysílání na jižní Moravě ještě nemá za sebou okolo 220 tisíc lidí. "Jde o pětadvacet procent domácností. Řešit to musí především lidé, kteří žijí v rodinných domech. Ti, co bydlí v bytových domech, už to mají většinou zařízeno. Digitalizace společných antén se řeší průběžně již několik let," uvedl provozní ředitel společnosti Omko Digital Petr Buchta.

Způsoby, jak dál sledovat televizi

Prostřednictvím zemských vysílačů (nejméně nákladná varianta s bezplatnými programy), satelitu (nabízí množství programů, často ale kódované), kabelu (nabídka programů v programových balících) nebo televizí přes pevnou linku (balíček telefonu, internetu a televize).

Technici i prodejci elektra mají práce nad hlavu

Na firmy se nyní obrací především senioři. "Máme práce nad hlavu. Nejvíce chodí postarší lidé s přáním úpravy antén," popsal Tomáš Křižan z mikulovské pobočky společnosti Alfa Digital.

S blížícím se termínem přibývá nejen práce firmám, které montují zařízení pro příjem digitálního vysílání, ale také prodejcům těchto přístrojů. "Kdo chtěl, předzásobil se. Přesto chodí spousta zákazníků, kteří to nechali na poslední chvíli," uvedl ředitel reklamy a marketingu společnosti Okay elektrospotřebiče Luděk Kováč.

Stejné zkušenosti má nyní i další velký prodejce - společnost Electroworld. "S blížícím se koncem analogového vysílání zařazujeme zařízení pro příjem digitálního vysílání do týdenní nabídky," uvedl šéf oddělení elektroniky Martin Matlocha.

Rekonstrukce antény se může pořádně prodražit

Investice do potřebného vybavení se může vyšplhat od pár tisíc do desítek tisíc korun. Podle Buchty závisí cena především na stavu současných antén. "Nejjednodušší řešení je pokojová anténa a set-top-box, toto řešení však lze použít pouze na omezené části území kraje," upozornil Buchta.

Připlatit si tak budou muset především obyvatelé bytových domů. "Zatímco v rodinných domech stojí zajištění digitálního signálu pár tisíc, v bytových domech se cena rekonstrukce společné antény šplhá k několika desítkám tisíc korun," vypočítává Buchta.

Buchta také upozorňuje na to, že po dokončení digitalizace se nepředpokládá úplné pokrytí digitálním signálem. "Tam, kde signál z pozemního digitálu nebude k dispozici, mohou diváci využít satelitní vysílání," dodal Buchta.