Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strach z krachu spojuje obchodníky v centru Brna

  7:34aktualizováno  7:34
Kvůli rekonstrukci Joštovy ulice a Moravského náměstí v Brně klesly podnikatelům v okolí tržby až o třetinu. Některým dokonce hrozí, že budou muset své živnosti zavřít. Štěrk, zátarasy a stavbaři jim přitom už jednou odehnali všechny zákazníky.

Oprava Joštovy ulice v Brně omezuje zisky obchodníků v okolí. Na snímku vedoucí směny v Knihkupectví Dobrovský Michael Šoták. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Například restaurace Brabander nepřežila rekonstrukci v ulici Pekařská a musela zavřít. Doufali, že druhý podnik na nedaleké Joštově bude úspěšný. Jenže scénář se opakuje. Před vchodem je opět plot a kolem duní sbíječky. Podle manažera Martina Juřiny hrozí, že se bude znovu zavírat.

"Není tady sice problém s parkováním jako na Pekařské, protože tohle byla vždycky pěší zóna. Ale lidé nechodí a my musíme platit nájem i zaměstnance," povzdychl si Juřina.

STAVBY V BRNĚ

Rekonstrukce
Joštovy ulice
Probíhá I. etapa oprav od Joštovy k Červenému kostelu. Projekt vyšel na 189 milionů korun. Termín dokončení je v únoru 2011. Od září 2010 zde začnou jezdit tramvaje 5, 6, a 7, ostatní spoje se obnoví koncem října.

Opravy Moravského náměstí
Opravuje se Moravské náměstí, Běhounská a Solniční. Projekt vyšel na 158 milionů. Práce by měly skončit v říjnu 2010.

Podniky se shodují: Máme o pětinu méně zákazníků

Podobně jsou na tom i ostatní podniky, kolem kterých stavbaři kopou. "Máme až o pětinu méně zákazníků oproti loňskému létu," shodují se.

Za vším je rekonstrukce Joštovy ulice a Moravského náměstí. Ulice je rozkopaná, nejezdí tam tramvaje a lidé složitě hledají cestu skrz staveniště. Útěchou může být, že oba projekty pokračují bez zpoždění. Opravu Moravského náměstí by dělníci měli dokončit v říjnu a tramvaje číslo 5, 6 a 7 by znovu mohly brázdit trasu mezi Husovou a náměstím už od září.

"Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by měl být ohrožen termín zářijového zprovoznění tramvajové dopravy mezi Červeným kostelem a Moravským náměstím," míní brněnský primátor Roman Onderka.

Tramvajové spojení mezi ulicemi Česká a Veveří obnoví Dopravní podnik až koncem října. "Jsme závislí na investorovi, ale zatím jdou opravy podle plánu,"uvedla mluvčí brněnského Dopravního podniku Hana Pohanová.

Dělníci pracují současně na dvou rozsáhlých opravách v Brně. V Joštově ulici a na Moravském náměstí.

Podle mluvčího brněnského magistrátu Pavla Žáry dělníci dokonce v předstihu začali dláždit chodníky a parkoviště před Ústavním soudem a silnici a zastávku před Nejvyšším správním soudem.

Obchodníci by nejradši dělníky ještě popohnali. "Už se těšíme, až se tady nebude nic kopat. Zákazníků nám kvůli tomu určitě ubylo. Dostávají se sem složitě a také si hodně stěžují na hluk a prach," potvrdila lékárnice Lenka Vlčková z lékárny na Brandlově ulici.

Když v lékárně srovnávali tržby z letošního a loňského léta, objevili asi třetinový propad.

Kvůli výluce tramvají je pusto a prázdno i na Pekařské ulici. Obchodníci se ještě nevzpamatovali z více než rok trvající rekonstrukce a už jim znovu klesají tržby.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Za dvě hodiny dva překotné porody. Nádherná služba, říká záchranářka

Mimořádný den to byl i pro záchranářku Jitku Jágerovou, na snímku s lékařem...

Mimořádný den mají za sebou jihomoravští záchranáři. Během dvou hodin vyráželi na Hodonínsko ke dvěma nečekaně rychlým...

Najdete na iDNES.cz