Strážní věž v Brně-Židenicích.

Strážní věž v Brně-Židenicích. | foto: archiv

Strážní věž z židenických kasáren bude muzejním kouskem, ale ne v Brně

  • 14
Více než čtvrt století po pádu železné opony se v Brně najdou objekty, které dobu minulou stále připomínají. Jedním z nich je strážní věž v areálu židenických kasáren v Brně, která se tyčí v kopci směrem od Vinohrad ke Staré osadě. Nyní město o dominantu přijde, poputuje totiž do Šatova na Znojemsku.

Město Brno, které vlastní část areálu kasáren, se rozhodlo předat věž brněnskému Technickému muzeu. To spravuje i Areál československého opevnění v Šatově, kam se rozhodlo věž umístit.

„Renovovanou věž chceme uchovat jako originální prvek používaný Československou armádou,“ uvedl ředitel Technického muzea v Brně Vlastimil Vykydal.

Věž v areálu kasáren byla dlouhodobě nevyužívaná. Znalecký posudek z loňského roku poukázal na její špatný technický stav a odhadl hodnotu na dvacet tisíc korun.

„Věž v nejbližších dnech převezeme do depozitáře muzea a budeme řešit, kolik prvků je třeba nahradit a kolik zrenovovat,“ říká kurátor sbírkových fondů a garant areálu v Šatově Roman Řezníček.

Některé už dávno převezli jinam

Podle mluvčí Technického muzea Brno Kláry Havlíčkové Šikulové je oprava běh na dlouhou trať a letošní turistickou sezonu už židenická věž v Šatově nestihne.

„Výhledově by se mohla v Šatově objevit od roku 2018,“ tvrdí Šikulová.

„Strážní věže jsou poměrně vysoké a skýtají dobrý výhled. Když po studené válce přestaly plnit svoji funkci na hranicích, některé z nich se převezly jinam, převážně do vojenských objektů, kde opět sloužily jako strážní stanoviště,“ popisuje Řezníček.

Dodává, že další věže posloužily zemědělcům na hlídání vinohradů nebo polností. Několik se jich zachovalo jako součást expozic na hranicích, zbytek byl po pádu železné opony zlikvidován.

Věže historicky spadají do období po roce 1968, kdy na hranicích vyrostlo 314 nových železných pozorovatelen.