Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Strážníci „k pronájmu“ dojíždějí do vsí, lidé se pak cítí bezpečněji

  • 10
Mít vlastního strážníka by se občas hodilo většině obcí na jižní Moravě, zřídit obecní policii je ale drahý špás. Co tedy s tím? Pomoct mohou radnice, které mají svou městskou policii a do menších obcí ji čas od času „zapůjčí“.

Řeší to tak třeba Lanžhot nebo Podivín, kde pracují strážníci z Břeclavi. Přijíždějí vždy jen na několik hodin v měsíci. Co je nad rámec, nejprve odsouhlasí starosta.

„Služba se zaměřuje na dodržování nočního klidu a různých vyhlášek a na řízení i bezpečnost silničního provozu nebo prevenci kriminality,“ jmenuje zástupce velitele břeclavské policie Zdeněk Novák.

Každá radnice má ale smlouvu s městskou policií nastavenou jinak, například moravskokrumlovští strážníci v okolních obcích, jako jsou Rešice nebo Dobelice, odchytávají toulavá zvířata a měří rychlost, rušení nočního klidu nebo rvačky ale neřeší. Efekt to má.

„Určitě se cítím bezpečněji, když vidím policii u domu, než když člověk myslí na to, že pomoc přijede z Krumlova,“ potvrzuje Bohdana Langová z Rešic.

Za výjezd strážníků se platí

Podobně pracuje i hodonínská policie, která má smlouvu s Rohatcem od tohoto týdne. „Pokrýváme jen odchyt toulavých psů a zajištění dvou kulturních a sportovních akcí,“ potvrdil šéf policie Jindřich Vašíček.

V pěti obcích pomáhá i mikulovská policie. „Do obcí zajíždíme v závislosti na oznámení nebo na podnět starosty obce. Jednoduše řečeno tehdy, je-li to potřeba. Pracujeme i na zajištění kulturních, společenských a sportovních akcí většího rozsahu,“ popisuje velitel Jiří Hamerník.

Na vyžádání jezdí do sousedních menších obcí i policie z Rosic. Brněnská policie zase pomáhá ve Vranově, hlavně v době hodů, mší nebo motokrosových závodů. „Jedním ze zásadních důvodů pro úzkou spolupráci bylo někdejší prodloužení linky 43, čímž se zvýšil počet výletníků a návštěvníků obce,“ zmiňuje mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Ve většině případů to funguje tak, že se platí jen za výjezd strážníků a náklady na provoz auta. Podrobnosti pak záleží na přestupku, který strážci pořádku řeší. Jediné město, jež svoje strážníky „nepronajímá“, je Blansko.