Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážníci mají maskoty. Dvě nalezené veverky

  17:05aktualizováno  17:05
Nové maskoty mají brněnští městští strážníci. Pětitýdenní mláďata veverky Toníček a Empíček, která vypadla z hnízda, jsou hvězdami útulku pro opuštěná zvířata v Komíně.

"Toníčku, Toní, Tonynku," láká strážník Pavel Antonín veverku ke krmení. Z temné přepravky vykoukne malá veverka, nechá se přesadit na rukáv a hned se sápe po injekční stříkačce, ze které pije mléko. To je smíchané s heřmánkovým čajem a hroznovým cukrem. Jejich náhradní otec jim ho v injekční stříkačce ohřívá v mikrovlnce.

Antonín u městské policie pracuje jako odchytář. Do útulku sváží toulavé nebo odložené psy a kočky. Občas ho lidé volají i k exotickým zvířatům, třeba k uprchlému leguánovi nebo sklípkanovi. Ve volném čase se Antonín věnuje myslivosti, takže ví, jak se o nalezence starat. Se zvířecími sirotky má bohaté zkušenosti. Odchoval například kunu, srnku nebo jezevce.

A péče o mláďata je opravdu náročná. "Potřebují nakrmit vždycky po třech hodinách a vypijí každé okolo deseti kubických centimetrů mléka," říká Antonín. Těsně po nalezení je krmil dokonce po dvou hodinách. Večer si Antonín bere mláďátka z práce domů. Přiznává ale, že někdy k veverkám v noci vstávají jeho žena nebo dcera.

Strážník nalezencům dokonce po jídle masíruje břicha. "Musí se jim rozpohybovat střeva. V přírodě jim matka bříška olizuje, já to musím udělat ručně," říká s úsměvem. "Kdyby se to zanedbalo, mohla by i umřít," varuje.

Proč se jeden ze samečků jmenuje Empíček? "No přece jako em pé, Městská policie," říká Antonín s úsměvem.

Sourozenci zatím bydlí v přepravce, která stojí přes den na zemi v recepci útulku. Uvnitř přepravky je látkový pelíšek a v něm skartované noviny, ve kterých veverky spí. Přes přepravku je ještě přehozená deka, která nedovolí světlu proniknout dovnitř. "V dutině stromu, kde by veverčí mláďata za normálních okolností bydlela, je přece tma," vysvětluje Antonín.

Do dospělých veverek poskakujících v korunách stromů mají zatím nalezenci daleko. Naopak se snaží strážníkovi zalézt do rukávů, kde hledají teplo, nebo se mu šplhají za krk. "Rostou rychle. Za těch dvanáct dní, co je mám, jsou jednou tak velké. Předtím se mi spolu obě vešly do hrsti," vypráví strážník.

Nyní jsou veverky staré asi pět týdnů. "Dá se to těžko odhadnout. Když jsem je našel, měly maximálně dvacet dní. Pochází asi z únorového páření," uvažuje Antonín. Zpět do přírody půjdou, až když jim bude půl roku. "Až začnou žrát zrní a ořechy, zkusíme je vypustit," upřesňuje.

Veverky asi vypadly z hnízda na borovicích na kraji Lužáneckého parku. Městskou policii zavolala žena, která šla ráno okolo. "Chtěl bych jí poděkovat. Stihl jsem přijet včas a veverky tak nepodchladly. Jen se na ně koukejte. Líbí se mi, jak chtějí žít," říká Antonín.

Vysvětluje, že obě měly velké štěstí. I veverka ve městě musí čelit mnoha predátorům, například kočkám, káňatům nebo krahujcům.

Co čeká veverčí bratříčky dál? Až trochu povyrostou, budou bydlet v budce na zahradě u Antonína doma. Strážník jim zatím vyrobil klec. "Budu je v ní vozit na zadním sedadle v autě." Vysvětluje, že chce, aby si mláďata zvykla pomalu na světlo. "Až se trochu oteplí, chci je dát přes den ven na zahradu. Možná to zkusím už tuto neděli," dodává.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Každý by se měl pokusit vyřešit své bydlení, říká šéf brněnské ČSSD

Osmačtyřicetiletý Oliver Pospíšil, lídr a předseda brněnské ČSSD, je ve straně...

V nadcházejících komunálních volbách by si pro svoji stranu přál dvojciferný výsledek. „Vzhledem k tomu, v jaké situaci...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz