Vodácký tábor pro problémové děti

Vodácký tábor pro problémové děti | foto: Městská policie Brno

Strážníci pořádali tábor pro 20 dětí. Městskou kasu to stálo čtvrt milionu

  • 10
Čtvrt milionu korun zaplatilo město Brno za týdenní pobyt dvaceti dětí ze sociálně znevýhodněných rodin na vodáckém táboře, který pořádala městská policie. Některé zaměstnance městské policie však zarazila výše sumy, kterou oddělení prevence z kasy města Brna na provoz týdenního tábora dostalo.

"Za čtvrt milionu týden u vody pro dvacet dětí a několik míčů, to je trochu moc. Udivilo nás to a řešili jsme to," podotkl jeden ze strážníků, který si ale nepřál být jmenován kvůli případným postihům. "Nadřízení jsou na ten projekt dost hrdí," zdůvodnil to.

Na projekt Dalmatin, který je zaměřen na brněnské základní školy, jejichž žáci jsou ze  sociálně znevýhodněných a společensky nepřizpůsobivých rodin, získala policie od města Brna celkem 300 tisíc korun. "Z toho jsme zatím 50 tisíc ušetřili a 130 tisíc korun stál provoz vodáckého tábora," vypočítal mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák. "Zbylých" 120 tisíc korun použili strážníci na nákup vybavení tábora a pomůcek pro děti.
 
"Například šipky, kytara, lanový systém, tenisový set, stolní hry, medaile pro děti a další věci," uvedl. Kritiku, že za stejnou sumu by děti mohly jen k moři, odmítl s tím, že téměř polovina z 250 tisíc nebyl jednorázový výdaj. "Ty věci se budou používat i v budoucnu," zdůraznil Novák. Projekt Dalmatin je totiž dlouhodobý, strážníci v něm budou pokračovat i v blížícím se školním roce. A i příští léto ho opět zakončí táborový pobyt.

Vodácký tábor pro problémové děti
  
Podle Nováka tak policie rozhodně peníze nevyhazovala zbytečně. "Byla to prvotní investice do projektu, který bude trvat několik let. Pomůcky se použijí nejen na dalším táboře, ale po celý rok, například na víkendových akcích," tvrdí.

Tuto aktivitu strážníků podporuje i jejich šéf, brněnský primátor Roman Onderka. "Nedá se to vnímat tak, že policie pořádá tábor pro děti, ale že se snaží řešit prevenci kriminality, ta je nejdůležitější s ohledem na budoucnost. Takové aktivity vítám a jsem rád, že to policie dělá," komentoval to Onderka.

Ve 120 tisíci korunách, určených na pomůcky, je však započítané také pojištění dětí nebo náklady na ukázku práce jednotky operativního zásahu. "Strážníci museli například nakoupit nové karabiny, protože ty, co používají běžně, jsou profesionální a tudíž drahé. Navíc musely zůstat v Brně těm, co měli službu," vysvětlil Novák.

Na první ročník tábora jeli vybraní žáci 7. a 8. tříd základních škol za odměnu, za jejich celoroční aktivitu v projektu Dalmatin. "Jeho hlavním cílem je inspirace a motivace dětí ke smysluplnému trávení volného času, rozvoj základních komunikačních schopností, případně i základních hygienických a společenských norem," sdělil Novák.

Projekt vychází z faktu, že jedním z dlouhodobých společenských problémů je výrazný podíl dětí na trestné a přestupkové činnosti. A to jak v postavení pachatelů, tak také obětí.