Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážníci přestanou měřit rychlost

  19:19aktualizováno  19:19
Úderem středeční půlnoci se z radarů patřících brněnským strážníkům stanou bezcenné přístroje. Alespoň na čas. Kvůli úpravám v zákoně totiž přestanou příslušníci městských a obecních policií měřit rychlost.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Podle zákona musejí totiž měřené úseky od Nového roku označovat zvláštní dopravní značkou, které řidiče na měření rychlosti upozorní.

Jenže ta je v zákoně popsána jen slovně a navíc poměrně obecně. Nikdo tedy neví, jak má vypadat. Do doby, než se to vyjasní, proto strážníci radary odloží.

"Nebudeme měřit, dokud neuvidíme značku"

Týká se to nejen městské policie v Brně, ale i řady dalších měst v okolí, například Hodonína, Vyškova, Blanska, Boskovic.

"Nechceme se dostávat do zbytečných sporů. Raději tedy zatím měřit nebudeme," potvrdil například ředitel blanenské městské policie Martin Lepka.

Co znamená slovo "zatím"? Strážníci radary znovu vytáhnou až tehdy, kdy ministerstvo přidá jednoznačné vyobrazení značky.

"Je třeba novelizovat vyhlášku. Vzhledem k tomu, jaký je to proces, to bude někdy na jaře," nastínil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Zdůraznil ale, že podle něj mohou strážníci měřit dál. "Slovní popis v zákoně podle nás dostačuje," řekl Hanzelka. Podle zákona musí být na značce zobrazena kamera a slovní upozornění na měření rychlosti.

Zřejmě nejrychleji se strážníci vrátí na silnice v Brně. Tady totiž na přesnou podobu značky čekat nehodlají.
"Náš grafický návrh zkonzultujeme s odborníky, kteří spolupracují s ministerstvem dopravy. Předpokládáme taky, že návrh, který má být ve vyhlášce, budeme mít mnohem dřív a začneme jej používat ještě před úpravou vyhlášky," řekl vedoucí brněnského odboru dopravy Vladimír Bielko.

Právě na jeho úřad se totiž brněnská městská policie obrátila s prosbou o radu. Do doby, než úřad rozhodne o podobě značek, budou v Brně měřit jen policisté.

"Do doby, než město stanoví pravidla, bude naše technické zařízení související s radary v servisu kvůli jejich certifikaci," popsala mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.

Zaražení jsou i velitelé městské policie

Kromě pokulhávajícího provedení, kvůli kterému teď strážníci nevědí, jak mají značky upozorňující na měřené úseky vypadat, jsou ovšem velitelé městské policie často rozčarováni z celého nového systému.

"Naprosto odmítám, že bychom využívali radar k plnění obecní pokladny, jak nás obviňují," rozčiluje se například šéf vyškovských strážníků Petr Sedláček. "S instalací těchto značek ztratí měření význam. Považuju to za naprostý nesmysl," povzdechl si ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček.

Značky navíc podle zákona nesmí být na silnici umístěny nastálo jako prevence, ale musí být přenosné.

"Rádi bychom je tam dali nastálo, ale bohužel to podle zákona nejde," připustil ředitel hodonínské městské policie Jindřich Vašíček.

Budou se značky rozvážet, nebo je bude vozit hlídkové auto s sebou?

Městští policisté tak budou rozvoz značek řešit různě. "Pravděpodobně je třeba hodinu před měřením rozveze auto," popisuje Vašíček.

V Brně zase uvažují o tom, že by pár značek mohlo být součástí výbavy každého auta s radarem a strážníci by je nainstalovali předtím, než začnou chytat příliš rychlé řidiče.

Ale ve hře je například i možnost, že by značky byly na desítkách míst nastálo, jen by byly v době, kdy se neměří, překryté nebo otočené. "Jak konkrétně to bude řešené, není ještě rozhodnuté," řekl Vladimír Bielko.

Ve většině měst ale nad podrobnostmi zatím neuvažují. "Pokud bude leden mrazivý, stejně nemá valný smysl měřit. Budeme to tedy řešit až v okamžiku, kdy bude jasně daná značka ve vyhlášce.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Šofér popelářského auta jel moc rychle, v zatáčce vůz otočil na střechu

Popelářský vůz při jízdě mezi Nechvalínem a Lovčicemi na Hodonínsku skončil na...

Kaskadérský kousek předvedl v úterý řidič popelářského vozu na Hodonínsku. Nezvládl průjezd zatáčkou a převrátil kolos...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!

Najdete na iDNES.cz