Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážníci v Brně zabavili rudé prapory zakázaných mladých komunistů

  7:50aktualizováno  18:05
Tři rudé prapory se srpem, kladivem a nápisem Komunistický svaz mládeže zabavili strážníci prvomájovým demonstrantům na Moravském náměstí v Brně. Soud nedávno hnutí zakázal, proto jej není možné takto propagovat, zdůvodnili zásah. V Praze v podobném případě policisté nezasáhli.

Strážníci prapory KSM zabavili. (1. května 2008) - Komunisté demonstrovali na brněnském Moravském náměstí. Vlajky s logem zakázaného Komunistického svazu mládeže jim strážníci zabavili. | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

"Tři velké vlajky a množství samolepek propagujících zakázaný Komunistický svaz mládeže jsme zabavili z důvodu porušení zákona. Případ bude řešit přestupková komise, které jsme vlajky předali," řekla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančíková.

Podle ní proběhlo zabavení praporů poklidně, příznivci mladých komunistů nekladli odpor a nechali se legitimovat. Příznivci radikální levice protestovali alespoň slovně, zabavení symbolů pokládají za křivdu a nespravedlnost.

"Není trestné chodit s nápisem Komunistický svaz mládeže nebo se srpem a kladivem. Jedině kdybych na tom praporu měl napsáno, že usiluji o celospolečenské vlastnictví výrobních prostředků, tak by to byl nelegální prapor," řekl člen vedení organizace David Pazdera. Sám nosil jeden z praporů, proto se bude zodpovídat z přestupku.

Oslavy na Moravském náměstí se zúčastnilo několik stovek lidí, většina z nich v důchodovém věku. Řečníci odmítli umístění amerických radarových základen v Evropě a kritizovali sociální politiku vlády.

Proti příznivcům levice zde protestovala asi desetičlenná skupinka mládeže, která upozorňovala na zločiny komunismu. Na tričkách měli napsaná jména obětí politických procesů.

V Praze se mladí komunisté sešli také, policie proti nim ale nezasáhla. Mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek řekl, že komunistická akce na pražském Výstavišti se konala na pronajatém a přesně vymezeném prostoru a nešlo tudíž o veřejnou propagaci zakázaného svazu.

"Situace by se samozřejmě změnila, kdyby lidé s takovým transparentem vyrazili do ulic," řekl Bernášek.

V podvečer oznámil, že vše bylo v pořádku. "V současné chvíli je hotovo vyhodnocení dokumentace a právní rozbor, ze kterého je zřejmé, že vyvěšením praporu nebyla naplněna skutková podstata žádného trestného činu ani přestupku."

Slaví i odboráři a ČSSD, zatím v klidu
Ostatní srazy v Brně proběhly v klidu. Brněnští odboráři se již tradičně sešli na hradě Špilberku pod názvem akce Práce má svůj svátek.

"Je to taková veselice. Vystoupili Renegáti a Maxim Turbulenc,“ uvedla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová. Na hradě se slavilo od jedné odpoledne do šesti do večera.

Příznivci ČSSD První máj strávili na oslavách na brněnské přehradě.

. KOMUNISTICKÝ SVAZ MLÁDEŽE

Komunistický svaz mládeže rozpustilo ministerstvo vnitra v říjnu 2006, jeho rozhodnutí letos v březnu potvrdil Městský soud v Praze.

Důvodem byl program, v němž svaz například uváděl, že se bude snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským.

V rozhodnutí o rozpuštění KSM soud uvedl, že sdružení vyvíjí činnost, jejímž cílem je porušovat ústavu a zákony. Text byl podle ministerstva neslučitelný se základními demokratickými principy. Svaz přesto pokračuje v činnosti. Nedávno měl sjezd a proti zrušení se brání kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu.

Autoři: , , ,Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Zámecký byznys exprimátora Brna řeší policie. Je to msta, tvrdí Svoboda

Richard Svoboda

Brněnský exprimátor a valtický kastelán Richard Svoboda i jeho zástupce čelí nařčení, že na zámku neoprávněně podnikají...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Najdete na iDNES.cz