Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážníci v Brně zabavili rudé prapory zakázaných mladých komunistů

  7:50aktualizováno  18:05
Tři rudé prapory se srpem, kladivem a nápisem Komunistický svaz mládeže zabavili strážníci prvomájovým demonstrantům na Moravském náměstí v Brně. Soud nedávno hnutí zakázal, proto jej není možné takto propagovat, zdůvodnili zásah. V Praze v podobném případě policisté nezasáhli.

Strážníci prapory KSM zabavili. (1. května 2008) - Komunisté demonstrovali na brněnském Moravském náměstí. Vlajky s logem zakázaného Komunistického svazu mládeže jim strážníci zabavili. | foto: Radek Miča, Radek Miča,  MF DNES

"Tři velké vlajky a množství samolepek propagujících zakázaný Komunistický svaz mládeže jsme zabavili z důvodu porušení zákona. Případ bude řešit přestupková komise, které jsme vlajky předali," řekla mluvčí brněnských strážníků Denisa Kapitančíková.

Podle ní proběhlo zabavení praporů poklidně, příznivci mladých komunistů nekladli odpor a nechali se legitimovat. Příznivci radikální levice protestovali alespoň slovně, zabavení symbolů pokládají za křivdu a nespravedlnost.

"Není trestné chodit s nápisem Komunistický svaz mládeže nebo se srpem a kladivem. Jedině kdybych na tom praporu měl napsáno, že usiluji o celospolečenské vlastnictví výrobních prostředků, tak by to byl nelegální prapor," řekl člen vedení organizace David Pazdera. Sám nosil jeden z praporů, proto se bude zodpovídat z přestupku.

Oslavy na Moravském náměstí se zúčastnilo několik stovek lidí, většina z nich v důchodovém věku. Řečníci odmítli umístění amerických radarových základen v Evropě a kritizovali sociální politiku vlády.

Proti příznivcům levice zde protestovala asi desetičlenná skupinka mládeže, která upozorňovala na zločiny komunismu. Na tričkách měli napsaná jména obětí politických procesů.

V Praze se mladí komunisté sešli také, policie proti nim ale nezasáhla. Mluvčí pražské policie Ladislav Bernášek řekl, že komunistická akce na pražském Výstavišti se konala na pronajatém a přesně vymezeném prostoru a nešlo tudíž o veřejnou propagaci zakázaného svazu.

"Situace by se samozřejmě změnila, kdyby lidé s takovým transparentem vyrazili do ulic," řekl Bernášek.

V podvečer oznámil, že vše bylo v pořádku. "V současné chvíli je hotovo vyhodnocení dokumentace a právní rozbor, ze kterého je zřejmé, že vyvěšením praporu nebyla naplněna skutková podstata žádného trestného činu ani přestupku."

Slaví i odboráři a ČSSD, zatím v klidu
Ostatní srazy v Brně proběhly v klidu. Brněnští odboráři se již tradičně sešli na hradě Špilberku pod názvem akce Práce má svůj svátek.

"Je to taková veselice. Vystoupili Renegáti a Maxim Turbulenc,“ uvedla mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová. Na hradě se slavilo od jedné odpoledne do šesti do večera.

Příznivci ČSSD První máj strávili na oslavách na brněnské přehradě.

. KOMUNISTICKÝ SVAZ MLÁDEŽE

Komunistický svaz mládeže rozpustilo ministerstvo vnitra v říjnu 2006, jeho rozhodnutí letos v březnu potvrdil Městský soud v Praze.

Důvodem byl program, v němž svaz například uváděl, že se bude snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským.

V rozhodnutí o rozpuštění KSM soud uvedl, že sdružení vyvíjí činnost, jejímž cílem je porušovat ústavu a zákony. Text byl podle ministerstva neslučitelný se základními demokratickými principy. Svaz přesto pokračuje v činnosti. Nedávno měl sjezd a proti zrušení se brání kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu.

Autoři: , , ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Holasický H-System. V pasti se ocitla obec i lidé, kteří chtěli nové domy

V holasické lokalitě Čtvrtě má stát celkem 64 patrových domů s obytnou plochou...

Kvůli sporu mezi developery mají lidé zákaz koupit si „své“ domky v Holasicích na Brněnsku. Ve slepé uličce se ocitla i...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Najdete na iDNES.cz