Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážníci zveřejňovali záběry z kamerového systému, hrozí jim pokuta

  6:52aktualizováno  6:52
Šikana, šmíráctví, zesměšňování. Lidé z Mikulova nešetřili kritikou, když zdejší strážníci začali umisťovat na internet fotky ze záběrů kamerového systému. O tom, jestli bylo jejich počínání oprávněné, rozhodne Úřad pro ochranu osobních údajů do konce října.

Ilustrační foto. | foto: Dreamstime

Nad Mikulovem teď víc než kdy předtím visí hrozba až desetimilionové pokuty. O jejím udělení může úřad rozhodnout na základě kontroly dvou svých inspektorů, kteří v minulém týdnu dorazili do města na česko-rakouském pomezí. Služebnu zdejší městské policie prověřili víc než důkladně.

"Dali jsme jim k dispozici vše, o co požádali. Soustředili se především na naše úřední záznamy, naše směrnice i vnitřní směrnice městského úřadu. Vyžádali si také záznamy z kamerového systému," potvrdil velitel městské policie v Mikulově Jiří Hamerník. Podle něj byla kontrola z Úřadu pro ochranu osobních údajů velice pečlivá.

"Podle informací, které jsme v průběhu kontroly dostali, by mělo být její vyšetřování uzavřeno k poslednímu říjnu," podotkl Hamerník.

Mluvčí úřadu Hana Štěpánková už dříve uvedla, že kontrolu v Mikulově má na starosti týž inspektor, který se zabýval i stížnostmi na kamery v Plzni. Tam se na úřad obrátil majitel bytu, kterému přímo do oken mířila kamera městského systému. Zjistil to, až když sám sebe viděl on-line na internetu.

Úřad pro ochranu osobních údajů rozhodl, že plzeňská "reality show" byla protizákonná a nařídil tamější radnici kroky k nápravě. Záznamy kamer musely zmizet z internetu a přístup k nim nesměli mít ani úředníci magistrátu.

V Mikulově se mají inspektoři objevit ještě jednou, zhruba v polovině září. Kontrola trvá už téměř rok. "Řízení probíhá podle správního řádu. Má svoje přesné náležitosti. Proto je to tak dlouho," vysvětlil Aleš Pořízka z tiskového odboru úřadu.

Zatímco loňská fotogalerie na webu strážníků je ještě bohatá, ta letošní zeje prázdnotou. Loni zde mohli lidé najít snímky močících opilců, lidí prohrabávajících popelnice či cyklistů zavěšených za jedoucím autem. Strážníci lidem na obrázcích začernili tvář, ovšem podle stěžovatelů šlo i tak jednotlivé osoby identifikovat.

Letos o podobné obrázky uživatelé internetu přišli. "Nebylo nutné inspekci zbytečně provokovat. Proto jsme přestali snímky na internet dávat v okamžiku, kdy jsme se o podání stížnosti dozvěděli," uvedl Jiří Hamerník.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Návštěvníci v Lednici plivou žvýkačky na koberce a šlapou po záhonech

Zámek Lednice je součástí Lednicko-valtického areálu, památky UNESCO. Jeho...

Až 70 lidí pečuje o jeden z nejkrásnějších českých zámků a jeho rozlehlé zahrady. V Lednici je důležitý hlavně pořádek,...

VIDEO: Nové strážníky pro Brno láká klip ve stylu retro počítačové hry

Strážníky láká k policii spot ve stylu Mortal Kombat

Nadsázkou a humorem chtějí strážníci v Brně nově oslovit uchazeče o práci a získat je tak do svých řad. Kostičková...

Najdete na iDNES.cz