Skupina nadšenců z brněnské šermířské skupiny Ursi se vydala vyzkoušet na...

Skupina nadšenců z brněnské šermířské skupiny Ursi se vydala vyzkoušet na vlastní kůži, jak se cestovalo ve středověku. Narazit na ně mohou v těchto dnech obyvatelé nebo rekreanti v okolí vodních nádrží Nové Mlýny. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Středověcí poutníci cestují s žebřiňákem. Ukazují, jak se žilo dříve

  • 17
Místo funkčního prádla mají lněné haleny, bruchy a nohavice, místo nepromokavých bund těžké pláště. Veškeré své vybavení táhnou na žebřiňáku a na pásku se jim kývá meč či tesák. Skupina nadšenců z Brna se vydala vyzkoušet na vlastní kůži, jak se cestovalo ve středověku.

Narazit na ně mohou v těchto dnech obyvatelé nebo rekreanti v okolí vodních nádrží Nové Mlýny.

Putování s žebřiňákem po jižní Moravě

"Začali jsme v neděli odpoledne ve Vranovicích, kde jsme v pondělí pro místní uspořádali malé představení šermířských dovedností. V dalších dnech se postupně přesuneme do Pouzdřan, Pavlova, Zaječí a Šakvic," řekl Daniel Šobáň z Šermířského spolku URSI, který celé putování organizuje.

Ve všech obcích, které šermíři navštíví, přichystají pro dospělé i děti zajímavou podívanou. "Celé putování je historické – používáme tedy nejen dobové vybavení a oblečení, ale spíme také v gotických stanech pod kožešinami. V obci, kam navečer přijdeme, vždy rozbijeme gotické ležení, které si samozřejmě zájemci mohou projít a podívat se, jak se tehdy žilo," doplnil Šobáň.

Kromě středověkého tábora předvedou šermíři z Brna i secvičená vystoupení a ukázky šermířských technik. "Večer vždy do vsi vyrazí bubeník a vybubnuje, že bude představení. Hlásit se to bude i obecním rozhlasem. Na domluveném místě pak zahrajeme představení například o bojovném mnichovi či rytířský turnaj a další," popsal Aleš Pejchal, který vymýšlel většinu scénáře a šermířskou choreografii.

S šermíři putuje i množství žen, které dotvářejí atmosféru gotického ležení. "Staráme se o jídlo, oblékáme muže do zbroje na vystoupení, když je potřeba něco zašít, tak to opravíme. Prostě fungujeme stejně, jako fungovaly ženy ve středověku. Máme ale také pár bojovnic, které v plechové zbroji chodí do bitev," řekla Lenka Schormová z Šermířského spolku URSI.

Na středověké putování po jižní Moravě vyrazil šermířský spolek podruhé. "Loni jsme šli velmi podobnou trasu a mělo to úspěch nejen u členů sdružení, ale i u diváků a vedení navštívených obcí. Rozhodli jsme se to proto zopakovat," řekl Šobáň.

Tentokrát se na pouť vydalo osmnáct lidí. Pokud bude zájem, žebřiňák i s nákladem bude prý možné na jihomoravských cestách potkat i příští léto.