Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Středověký Hodonín měl místo popelnic jámy

  15:54aktualizováno  15:54
Archeologický výzkum na Národní třídě v centru Hodonína přinesl další překvapivá odhalení. Nálezy, datující se až do středověku, prozradily, jaký byl jídelníček prapředků a také jak se chovali k odpadkům. Archeologický výzkum na Národní třídě v centru Hodonína přinesl další překvapivá odhalení.

Ilustrační foto

Nálezy, datující se až do středověku, prozradily, jaký byl jídelníček prapředků a také jak se chovali k odpadkům.

Odborníci zjistili, že před staletími se lidé ve středověku po Národní třídě pohybovali o více než metr níž, než je tomu dnes. Ulice se postupně zvedala díky různým navážkám, ve kterých archeologové našli zlomky malých rozšlapaných střípků, zvířecích kostí, také strusku a různá železa, například podkovy.

"Jako významný nález lze jmenovat zejména zdobenou kostěnou rukojeť, snad z nože či břitvy. Některé nálezy patří ještě do středověku, větší část časově spadá již do raného novověku," popisují archeologové z Masarykova muzea, jejichž tým vede Jaromír Šmerda.

Velké překvapení na ně čekalo v severní části ulice, zhruba od vchodu do restaurace Švihák. Tady výkop narušil jámu, jejíž dno se nacházelo v hloubce až čtyř metrů pod současným terénem. V okolí pak vědci našli jedenáct dalších zahloubených objektů.

"Všechny měly jednoznačně odpadní charakter. Vedle velkého množství střepů se tam našly i torza keramických nádob, zvířecí kosti, kamenný brousek, bronzové kováníčko, zkorodovaná železa, množství skořápek vajec či různé uhlíky. Vše lze předběžně datovat do pozdního středověku, snad již do čtrnáctého století," popisují výzkumníci.

Z jámy odebrali i vzorek výplně, který po proplavení vydá svědectví o složení jídelníčku hodonínských měšťanů ve středověku. Takto bohatá jáma je teprve pátou v historickém jádru Hodonína. První byla objevena v 70. letech minulého století u radnice, další tři loni a letos při rekonstrukci Masarykova náměstí.

Odpadní jámy jsou něco jako popelnice
"Odpadní jámy na ulici před domy lze s nadsázkou srovnat se současnými popelnicemi na domovní odpad," popisují archeologové. Zarážející je podle nich jejich situování téměř uprostřed hlavní komunikace, která odpradávna vedla v těchto místech. Dokládají to například vyjeté koleje od vozů, které jsou zde již od středověku.

Národní třída však vydala i novější nálezy. Bagr tam při hloubení narazil na poškozenou a silně zkorodovanou hlaveň s tělem pušky, snad arkebuzy či muškety. Hlaveň byla prasklá, zřejmě kvůli nesprávnému množství použitého střelného prachu, které se vojákovi za třicetileté války mohlo stát i osudným.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Najdete na iDNES.cz