Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do Brna míří vláda a 80 tisíc lidí. Začíná tam strojírenský veletrh

  8:33aktualizováno  8:33
V pondělí začíná Mezinárodní strojírenský veletrh - nejdůležitější brněnská veletržní akce roku. Na jih Moravy míří až 80 tisíc lidí a 1 500 vystavovatelů ze třiceti zemí světa. Zasedá tu i vláda. Úspěch události je pro Veletrhy Brno zásadní. Jsou totiž na prodej.

Strojírenský veletrh v Brně. Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Kdo v českém průmyslu a technologiích něco znamená, přijede tento týden do Brna. Pondělím začíná 57. ročník strojírenského veletrhu s tématem Průmysl 4.0, tedy masivní automatizace, robotizace a digitalizace, jež by měly v následujících letech výrazně proměnit průmysl.

Vedení firmy Veletrhy Brno (BVV), která akci zaštiťuje, se chlubí, jaký přínos veletrh pro Brno má.

„Zvedá hrubý domácí produkt regionu o více než půl miliardy korun,“ konstatoval generální ředitel pořadatelské firmy Jiří Kuliš. BVV podle něj jen dodavatelským firmám sídlícím v Brně proplatí ročně faktury za 335 milionů korun. A Kuliš přihazuje i další číslo - podle něj je na veletržní podnikání v Brně během roku navázáno na 1 500 lidí.

Přímo na veletrhu bude úřadovat vláda

Závody MotoGP a Mezinárodní strojírenský veletrh jsou poslední dvě pravidelné akce, které dovedou opravdu naplnit brněnské hotely.

„Jako hotel v centru řadu jiných veletrhů ani nepoznáme, protože je obslouží hotely v blízkosti výstaviště. Strojírenský veletrh nás ale dokáže plně obsadit. Zavádíme i speciální služby. Například kyvadlovou dopravu z hotelu přímo do areálu,“ uvedl marketingový ředitel hotelu International Michal Řičánek.

Mezinárodní strojírenský veletrh 2015

  • Koná se ode dneška až do pátku od 9 do 18 hodin (v pátek do 16 hodin).
  • Vstupné na místě stojí 260 korun.
  • Parkování přijde na 20 korun za hodinu.
  • Tahákem pro návštěvníky zřejmě bude expozice s roboty a automaty v pavilonu Z. Namíchají jim například koktejly. Speciální balicí linka tam bude balit čokoládu.

Prestiž akce se BVV podařilo letos zvednout ještě jedním způsobem. Přímo na veletrhu bude úřadovat vláda. Výjezdní zasedání má téma Podpora českého průmyslu.

České firmy si například dlouhodobě stěžují, že mají nedostatek zájemců o místa vyžadující technické vzdělání. O tom budou ministři jednat i se zástupci Svazu průmyslu.

„Budu usilovat o podporu kvalitního technického vzdělávání. Podpořím i intenzivnější spolupráci firem a škol,“ slibuje například ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

V Brně bude možné v přímém přenosu pozorovat i trend sbližování čínské ekonomiky s tou českou, což se v září projevilo nenadálým nákupem několika českých firem čínskou skupinou CEFC.

Že se strojírenskému veletrhu daří prosperovat zčásti i díky většímu zájmu čínských průmyslníků, bylo patrné už loni. Letos je čínská provincie Hebei vedle Jižní Koreje oficiálním partnerem akce. A Čína má mít partnerský status také v roce 2016.

Německý podíl chce koupit finančník z Brna

Budovat image výstaviště jako centra klíčových veletrhů a byznysu je přitom pro současné vedení firmy krajně důležité. Německá společnost Messe Düsseldorf, která vlastní dvě třetiny areálu, totiž už před třemi lety oznámila záměr svůj podíl prodat.

Po dlouhých průtazích by podle dohody s novým vedením města měla být transakce dokončena do závěru letošního roku. Primátor Petr Vokřál (ANO) už byl poněkolikáté v Německu o transakci jednat.

Prohlášení politiků zatím nasvědčují tomu, že svého předkupního práva využije město Brno. I tak ale vedení BVV bude muset obhájit svou politiku uzavřeného areálu, ve kterém se konají především veletržní akce.

Z magistrátu totiž zaznívá, že by se měl oplocený pozemek více otevřít návštěvníkům. A ve hře je, že by se kvůli tomu město spojilo se strategickým partnerem, který by se mohl postarat o nové využití pro některé části areálu.

Zájem koupit celý německý podíl projevil i finančník z Brna Igor Fait. Také on mluvil o větším otevření areálu i pro jiné než veletržní akce.
Nejčtenější

Polívka a Rottrová přišli podpořit Drahoše, který přijel za voliči do Brna

Kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše podpořil také herec Bolek Polívka.

Vůbec poprvé od prvního kola prezidentské volby se setkali nedávní protikandidáti na jednom pódiu. V zaplněném sále...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Po čelním střetu s kamionem je z auta jen kus šrotu, jeho řidič zemřel

Při čelní srážce kamionu s osobním vozem u jihomoravské obce Závist utrpěl...

Smrtí řidiče osobního auta a zraněním šoféra kamionu skončila pondělní čelní srážka těchto dvou vozidel poblíž...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

Další z rubriky

Za zlodějem se zabouchly plechové dveře, vysvobodili ho hasiči

Policejní auto (ilustrační foto)

Zloděje museli o víkendu vysvobodit hasiči. Třiatřicetiletý muž si vyhlédl jeden z bytových domů v Janáčkově ulici v...

Brněnský olympijský park láká na zábavu i hvězdy. Představí třicet sportů

V pavilonu Z brněnského výstaviště se chystá olympijský park, který nabídne...

Velkoplošné obrazovky pro fandění i sportovní atrakce nabídne v únoru olympijský park na brněnském výstavišti. Proti...

Z nejúrodnější jižní Moravy je vyprahlá krajina, vznikne záchranný fond

(ilustrační snímek)

Počasí trápí zemědělce na jižní Moravě dlouhodobě. Vznikl tak nový plán. Aby překonali těžké časy, mohli by čerpat...

Najdete na iDNES.cz