Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strom vedle stadionu Zbrojovky byl dlouho mrtvý, soudí dendrolog

  19:21aktualizováno  19:21
Brno stále neví, kdo se měl starat o vzrostlý topol vedle fotbalového stadionu na Srbské, jehož padající větve při nedělní bouřce zranily čtyři fanoušky. Nestaral se o něj však nikdo. Podle odborníka z lesnické fakulty byl strom očividně mrtvý.

Silný vichr v neděli večer vyvrátil strom u stadionu zbrojovky. Padající větve zranily dvě ženy a dvě děti. | foto: Městská policie Brno

Topol, který se při nedělní bouři zlomil a spadl na fanoušky fotbalové Zbrojovky, měl za sebou podle dendrologa Petra Maděry čtyři až pět desetiletí života. Přestárlý sice nebyl, ale kvůli dalším stromům měl málo místa.

"Jasné je, že byl již před tragickou událostí na první pohled mrtvý. Nestalo se to najednou, ve špatném stavu musel být přinejmenším i loni. A to je vzhledem k nedělní události průšvih," soudí proděkan Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity, který si v úterý torzo stromu prohlédl.

Potvrdil tak názor řady svědků nedělní události i slova otce dvou zraněných chlapců Martina Hály, který si místo nehody hned v neděli večer pro jistotu i nafotil. "Při prvním pohledu na rozlámané větve i pahýl bylo jasné, že nejde o zdravý strom," uvedl už v pondělí Hála.

Fotogalerie

Jenže místo toho, aby někdo nebezpečný strom včas pokácel a ostatní topoly prohlédl a prořezal, nestalo se nic.

A to i přesto, že podle pokynů Veřejné zeleně města Brna mají všechny stromy v parcích, na veřejných prostranstvích a na pozemcích města projít alespoň jedenkrát ročně kontrolou.

Magistrát města Brna totiž tvrdí, že o strom se měla starat městská část Královo Pole. "Statut města Brna ukládá povinnost městským částem zajišťovat údržbu volných neudržovaných ploch. A práv do této kategorie tato plocha spadá," informovala mluvčí magistrátu Soňa Haluzová.

Jenže městská část tvrdí, že nejde o volnou neudržovanou plochu, ale o pozemek ve správě odboru školství brněnského magistrátu. Úředníci tak stále hledají v dokumentech zmínku o příslušné parcele a přou se o to, kdo vlastně péči o strom zanedbal.

Případ šetří policie jako nedbalost

Shodnou se ovšem na tom, že je nikdo na špatný stav stromu neupozornil. A to ani vedení fotbalového klubu, které přiznává, že má dost práce s péčí o samotný stadion, v jehož těsném sousedství strom stál.

Případ už kvůli podezření ze spáchání nedbalostního trestného činu vyšetřuje i policie. Ani ta zatím ale neví, koho vlastně podezírá. "I na přesnější právní kvalifikaci je zatím brzy," konstatovala mluvčí policistů Petra Vedrová.

Při nedělní události na fotbalovém stadionu byli tři lidé zraněni lehce. Jedna žena je ale s vážným zraněním hlavy stále v nemocnici. Podobná neštěstí už si v posledních letech vyžádala i několik životů.

V lednu 2009 například v centru Zlína zabil padající strom dva dvanáctileté chlapce a dalších pět lidí zranil. Podle znalců spadl proto, že byl příliš starý a měl špatné kořeny. Soud však odpovědné úředníky osvobodil.

V roce 2001 zase při druholigovém utkání dorosteneckých házenkářů v Sokolnicích u Brna zabil při bouřce padající topol dva starší diváky. I tehdy případ vyšetřovala policie. "Podle znalce ale nic nenaznačovalo tomu, že by strom mohl spadnout," zavzpomínal na dvanáct let starou tragédii starosta obce Jiří Životský. Nehodu tedy nešlo předvídat.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90...

Najdete na iDNES.cz