Silný vichr v neděli večer vyvrátil strom u stadionu zbrojovky. Padající větve

Silný vichr v neděli večer vyvrátil strom u stadionu zbrojovky. Padající větve zranily dvě ženy a dvě děti. | foto: Městská policie Brno

Strom vedle stadionu Zbrojovky byl dlouho mrtvý, soudí dendrolog

  • 4
Brno stále neví, kdo se měl starat o vzrostlý topol vedle fotbalového stadionu na Srbské, jehož padající větve při nedělní bouřce zranily čtyři fanoušky. Nestaral se o něj však nikdo. Podle odborníka z lesnické fakulty byl strom očividně mrtvý.

Topol, který se při nedělní bouři zlomil a spadl na fanoušky fotbalové Zbrojovky, měl za sebou podle dendrologa Petra Maděry čtyři až pět desetiletí života. Přestárlý sice nebyl, ale kvůli dalším stromům měl málo místa.

"Jasné je, že byl již před tragickou událostí na první pohled mrtvý. Nestalo se to najednou, ve špatném stavu musel být přinejmenším i loni. A to je vzhledem k nedělní události průšvih," soudí proděkan Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity, který si v úterý torzo stromu prohlédl.

Potvrdil tak názor řady svědků nedělní události i slova otce dvou zraněných chlapců Martina Hály, který si místo nehody hned v neděli večer pro jistotu i nafotil. "Při prvním pohledu na rozlámané větve i pahýl bylo jasné, že nejde o zdravý strom," uvedl už v pondělí Hála.

Jenže místo toho, aby někdo nebezpečný strom včas pokácel a ostatní topoly prohlédl a prořezal, nestalo se nic.

A to i přesto, že podle pokynů Veřejné zeleně města Brna mají všechny stromy v parcích, na veřejných prostranstvích a na pozemcích města projít alespoň jedenkrát ročně kontrolou.

Magistrát města Brna totiž tvrdí, že o strom se měla starat městská část Královo Pole. "Statut města Brna ukládá povinnost městským částem zajišťovat údržbu volných neudržovaných ploch. A práv do této kategorie tato plocha spadá," informovala mluvčí magistrátu Soňa Haluzová.

Jenže městská část tvrdí, že nejde o volnou neudržovanou plochu, ale o pozemek ve správě odboru školství brněnského magistrátu. Úředníci tak stále hledají v dokumentech zmínku o příslušné parcele a přou se o to, kdo vlastně péči o strom zanedbal.

Případ šetří policie jako nedbalost

Shodnou se ovšem na tom, že je nikdo na špatný stav stromu neupozornil. A to ani vedení fotbalového klubu, které přiznává, že má dost práce s péčí o samotný stadion, v jehož těsném sousedství strom stál.

Případ už kvůli podezření ze spáchání nedbalostního trestného činu vyšetřuje i policie. Ani ta zatím ale neví, koho vlastně podezírá. "I na přesnější právní kvalifikaci je zatím brzy," konstatovala mluvčí policistů Petra Vedrová.

Při nedělní události na fotbalovém stadionu byli tři lidé zraněni lehce. Jedna žena je ale s vážným zraněním hlavy stále v nemocnici. Podobná neštěstí už si v posledních letech vyžádala i několik životů.

V lednu 2009 například v centru Zlína zabil padající strom dva dvanáctileté chlapce a dalších pět lidí zranil. Podle znalců spadl proto, že byl příliš starý a měl špatné kořeny. Soud však odpovědné úředníky osvobodil.

V roce 2001 zase při druholigovém utkání dorosteneckých házenkářů v Sokolnicích u Brna zabil při bouřce padající topol dva starší diváky. I tehdy případ vyšetřovala policie. "Podle znalce ale nic nenaznačovalo tomu, že by strom mohl spadnout," zavzpomínal na dvanáct let starou tragédii starosta obce Jiří Životský. Nehodu tedy nešlo předvídat.