Stromy ničily auta, blesk zapálil dům, hasiči i energetici likvidují následky bouře

  7:52aktualizováno  10:48
Větrná smršť a bouřky, které se v noci prohnaly Jihomoravským krajem, nezůstaly bez následků. "Od nedělního večera do sedmi hodin ráno hasiči v kraji zasahovali u 158 událostí. Nejvíc, pětašedesátkrát, v okrese Brno-venkov," uvedl mluvčí Jaroslav Haid. Stovky domácností na Brněnsku zůstaly dočasně bez proudu.

Následky bouře dorovázené silným větrem ve Znojmě | foto: Vojtěch Smola, MF DNES

"Nejvíce poruch je hlášeno v Rajhradě, Pohořelicích, Dolních Kounicích a Hrušovanech u Brna," řekla ČTK mluvčí společnosti E.ON Božena Herodesová.

Energetici dnes brzy ráno evidovali šest poruch na vysokém napětí v okolí Čebína. "Následně zůstalo bez napětí 378 trafostanic. V oblasti Brno-venkov to znamená několik desítek poruch na nízkém napětí a následně několik stovek odběratelů bez dodávky elektrické energie," řekla Herodesová.

V Brně byly výpadky proudu pouze lokální, týkaly se spíše okrajových částí, například Žebětína, a podařilo se je po krátké době opravit.

Nejčastěji hasiči odstraňovali stromy, které hlavně v Brně a okolí na několika místech poškodily dráty elektrického vedení.

Podle mluvčího hasičů Jaroslav Haida způsobila bouřka komplikace i dopravnímu podniku. "Jeden trolejbus musel chvíli stát kvůli igelitovým pytlíkům, které se na troleji zachytily," vysvětlila mluvčí Dopravního podniku města Brna Hana Pohanová.

Zničená auta, zatopené sklepy

"Padající stromy také poničily zaparkovaná auta. Stalo se to v Laštůvkově, Hrázní a Rekreační ulici v Brně-Bystrci," popsal mluvčí.

Na Znojemsku a Brněnsku vítr likvidoval střešní krytinu domů. "Ve Znojmě-Dobšicích a ve znojemské ulici Za plovárnou hasiči čerpali vodu ze zatopených sklepních prostor a z výtahové šachty," řekl Haid. K poškozené střeše domu museli záchranáři vyrazit do Moravského Krumlova.

Bouře se silným vichrem zasáhla Znojmo krátce po půl desáté večer. Silný vichr lámal větve v ulicích města. "Popadané stromy na silnice jsou hlášeny z okolí Citonic, z Krumlovska či Miroslavska. Jeden vyvrácený strom, který hrozí pádem na rekreační chatu, je nutné odstranit na Bítově," přiblížil velitel znojemských hasičů Petr Mareš.

Lidé museli prchat ze zahrádek

V centru Brna se začal vítr zvedat po desáté hodině večer. Před půl jedenáctou obsluhy zahrádek posílaly zákazníky do uzavřených částí podniků, protože vítr začal zákazníky ohrožovat. Několik zaparkovaných skútrů popadalo na zem, stejně jako popelnice a poutací cedule restaurací.

Na Zelném trhu vzduch rval vítr modrou plachtu na lešení domu ve spodní části náměstí. Ulicemi poletovaly kartony krabic, drobné smetí ze staveb padalo kolemjdoucím do očí. V Denisových sadech vítr zlámal několik větví starých stromů. Hlouček lidí se ukryl v altánku u obelisku.

Déšť, který se v Brně spustil před jedenáctou hodinou, nakonec nenapáchal takové škody jako větrná smršť. "Vítr zlomil několik větví a ty popadaly na zaparkovaná auta. Vzduchem létala také střešní krytina. Několik stromů spadlo na elektrické vedení," uvedl mluvčí hasičů.

Blesk zřejmě zapálil dům

Do Brněnské ulice ve Šlapanicích hasiči hodinu před půlnocí vyjížděli k požáru rozestavěného domu.

"Blesk po 23. hodině zřejmě zapálil rozestavěný bytový dům v Brněnské ulici ve Šlapanicích. V domě hořela elektroinstalace a oheň podle předběžného odhadu způsobil škodu 200 tisíc korun," uvedl mluvčí.

Větrná smršť přidělala práci i železničářům. Na trati číslo 241 Znojmo - Okříšky byl mezi Kojeticemi na Moravě a Jaroměřicemi nad Rokytnou obnoven provoz až dnes v 8:05.

Autoři:

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Od ňader Venuše až po vinné sklípky. Na nové logo kraje se snáší kritika

Nové logo Jihomoravského kraje.

Od nového loga si vedení Jihomoravského kraje slibuje modernější pojetí komunikace. Na modrý nápis se zvýrazněným...

Další z rubriky

Školák pomohl muži s epilepsií, záchranářům pak daroval anděla

Dvanáctiletý hokejista Vojta pomohl v Hodoníně muži s epilepsií. Za odměnu jej...

Pohotovou reakcí pomohl dvanáctiletý chlapec v Hodoníně muži, kterého na ulici postihl epileptický záchvat. Díky...

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Od ňader Venuše až po vinné sklípky. Na nové logo kraje se snáší kritika

Nové logo Jihomoravského kraje.

Od nového loga si vedení Jihomoravského kraje slibuje modernější pojetí komunikace. Na modrý nápis se zvýrazněným...

Najdete na iDNES.cz