Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Studenti Cyrilometodějského gymnázia skládali maturitu nejlépe v kraji

  18:00aktualizováno  18:00
Cyrilometodějské gymnázium v Brně patří mezi deset nejlepších škol v Česku, jejichž studenti skvěle zvládli státní maturitu, a na jihu Moravy dokonce zaujímá první příčku. Jenže rozdíly jsou těsné. O zveřejnění šesti nejlepších škol v kraji, tří gymnázií a tří učilišť, rozhodovalo jen pár bodů.

(Ilustrační snímek) | foto: Ondřej SurýMF DNES

Ministerstvo školství sestavilo pro každý kraj žebříček šesti nejlepších škol, jejichž názvy i výsledky zveřejnilo. Pouhých pět bodů v celkovém skóre podle něj chybělo Obchodní akademii v Blansku, aby se stala ve státních maturitách nejúspěšnější střední odbornou školou na jihu Moravy.

Jak dopadli ostatní? Nikdo neví. Kompletní žebříček se totiž zveřejňovat nebude. "Docházelo by k dezinterpretaci a data by mohla být zneužita třeba v konkurenčním boji," uvedl Petr Habáň, mluvčí společnosti Cermat, která státní maturity připravila.

Nejúspěšnější

Gymnázia

1. Cyrilometodějské gymnázium, Lerchova, Brno
(skóre 216, pořadí 5)

2. Gymnázium, Šlapanice
(skóre 208, pořadí 13)

3. Klasické a španělské gymnázium, Vejrostova, Brno
(skóre 187, pořadí 39)

Střední odborné školy

1. Střední odborná škola pedagogická, Lerchova, Brno
(skóre 165, pořadí 246)

2. Obchodní akademie, Kotlářská, Brno
(skóre 162, pořadí 293)

3. Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola, Nad Čertovkou, Blansko
(skóre 160, pořadí 314)

První údaj v závorce udává skóre za státní maturitu, nejvyšší může být 238. Druhé číslo je pořadí školy v celostátním žebříčku.

Zdroj: ministerstvo školství

Většina si vybrala těžší variantu, říká ředitel nejlepší školy v kraji

V "top trojce" gymnázií ovšem chybí ta, která mají dlouhodobě pověst prestižních škol. Například Gymnázium Matyáše Lercha či Gymnázium Brno na třídě Kpt. Jaroše, kde vystudovali například spisovatelé Karel Čapek nebo Milan Kundera.

Přeskočilo je šlapanické gymnázium, Klasické a španělské gymnázium v Bystrci a církevní Cyrilometodějské gymnázium v Brně.

"U společné, státní části jsme dopadli velmi dobře. Do žebříčku se musel nejspíš započítat i výsledek naší ústní školní části," míní Pavel Boucník zástupce ředitele gymnázia na třídě Kpt. Jaroše. Právě při školní části tam totiž neprošlo maturitou devět studentů. "Maturitu přeci nemůžeme dát zadarmo. Student musí ukázat, že umí," uvedl Boucník.

Ani ředitel Gymnázia Matyáše Lercha Petr Kovač žebříčku příliš nerozumí. "Těžko říct, jak byl sestavován," uvedl. Na jeho škole totiž měli studenti převážně jedničky a dvojky.

Brněnskou špičkou je však Cyrilometodějské gymnázium, které dokonce obsadilo pátou příčku v celorepublikovém hodnocení. "Je to tím, že jsme byli na maturitu dobře připraveni. Většina našich studentů si vybírala těžší variantu," uvedl ředitel Cyrilometodějského gymnázia a Střední odborné školy pedagogické Jiří Haičman.

Podle něj už skvěle dopadly jen samotné podzimní generálky. "Navíc jsou naši absolventi úspěšní u přijímaček na vysoké školy. Každý rok se všichni dostanou. Je pravidlem, že i na více škol u nás, ale i v zahraničí," dodal ředitel.

Je třináctá nejlepší v zemi. Politici ji chtěli zavřít

Stejně dobře si vedlo šlapanické gymnázium. Právě v této škole chtěli jihomoravští radní zrušit od září primu. To by vedlo k postupnému zániku celé školy.

"Ukázalo se, že jsme skutečně dobrou školou a osmileté gymnázium je u nás velmi úspěšné. Pedagog studenty za osm let dobře zná a může je i individuálně rozvíjet," pochvalovala si ředitelka Hana Richterová.

Dobře si stály i střední odborné školy. Například Obchodní akademie na ulici Kotlářská je v celé zemi z 1 424 škol na 293. místě. "Za úspěchem stojí výběr studentů. I v dnešní době máme z čeho vybírat," dodal tamní ředitel Jaroslav Honza.

Nemyslí si však, že by jim umístění nahnalo do lavic více studentů. "Bude pěkné mít tuto informaci na stránkách, ale je to jen jeden jediný výsledek. Uvidíme, jak si budeme stát v dalších letech," dodal ředitel Honza.
Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

VIDEO: Fichtl přišel o zvuk i čoud. Pionýr se vrací jako elektromotorka

Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou fichtl, znovu ožívá. Při...

Kdejaký kluk na vesnici ho měl, a kdo ne, ten po něm prahnul. Legendární česká motorka Pionýr, známá pod přezdívkou...

Další z rubriky

Z našeho šmíráctví nám začalo být zle, líčí autor komiksu o kuřimské kauze

Držitel dvou cen Magnesia Litera Marek Šindelka tvořil s Vojtěchem Maškem a...

Před jedenácti lety vypukla v Kuřimi kauza, jakou Česká republika dosud nezažila. A teprve nyní se dočkala literárního...

Svatba ve Znojmě se prodraží. Město za obřad vybírá deset tisíc korun

Svatba Jitky Čvančarové

Svatební obřad ve vybraný čas a na vysněném místě? V kraji za něj snoubenci zaplatí radnicím nejčastěji tisícovku....

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Najdete na iDNES.cz