Studenti hodnotili výroky politiků před kamerami, desetina neseděla

  9:47aktualizováno  9:47
Který politik kvůli sbírce funkcí nestíhá práci? A je potřeba rychle postavit dálnici na Vídeň? Studenti ze serveru Demagog.cz hodnotili výroky politiků v Otázkách Václava Moravce, v nichž se v úterý večer střetli lídři jihomoravských kandidátek do krajských voleb. Desetina z vyřčeného nebyla pravda.

Předvolební Otázky Václava Moravce dorazily i do Brna. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Dáváme do vinařského fondu částku od tří do pěti milionů korun ročně," tvrdil v úterním speciálu Otázek Václava Moravce lídr lidovců Stanislav Juránek. Nebyla to pravda.

Výroky šestice politiků, jejichž strany mají největší šanci uspět v blížících se krajských volbách, posuzovali vysokoškoláci ze serveru Demagog.cz. Ten se zaměřuje na ověřování faktů pronesených v politických diskusích.

Neřeší přitom, jestli si politik nepravdivým výrokem mohl pomoci, nebo spíš uškodit. A jestli třeba podle pravdy nemohl říct něco, co by mu mohlo v očích veřejnosti prospět.

A právě Juránka brněnští studenti přistihli, jak kouzlí s čísly, ovšem nepomohl si. "V letech 2009 a 2011 byla tato částka výrazně vyšší. Konkrétně šlo o osm, respektive sedm milionů," zní verdikt studentů.

Víc funkcí než japonská kalkulačka

Mezi takzvaně "neověřitelné" výroky zase patří popíchnutí stávajícího hejtmana a poslance Michala Haška, který se opřel do lídra ODS Jiřího Crhy.

Krotký televizní souboj a módní nuda

Vystoupení politiků v jihomoravském speciálu Otázek Václava Moravce zhodnotili pro MF DNES politolog Stanislav Balík a oděvní designér Pavel Jevula.

Podle Balíka byla debata lídrů kandidátek nevyhrocená a relativně umírněná. "Politici se spolu většinou shodli, nejvíc Michal Hašek se Stanislavem Juránkem. Opozici představoval hlavně Jan Vitula z TOP 09," popsal "krotkost" televizní diskuse vedoucí Katedry politologie na Masarykově univerzitě.

A kdo vypnul zvuk, musel mít podobný dojem. Módní návrhář Pavel Jevula se zaměřil na vzhled jednotlivých lídrů. Z tradiční přehlídky seriózních obleků ale nikdo nevybočil.

"Bylo to usedlé, ale žádné módní faux pas se nekonalo. I pánové si však mohli s oblečením pohrát, třeba jako moderátor Moravec, který měl kapesníček v jihomoravských barvách," poznamenal Jevula.

Bylo to ve chvíli, kdy se na Haška snesla kritika z publika. Jeden z diváků mu vyčetl, že zastává třicet veřejných funkcí, a musí být tedy nadčlověk, aby to zvládl. Zároveň dodal, že hejtman má nejnižší účast při jednání v Poslanecké sněmovně.

Právě Crha si přitom založil kampaň na tom, že on by se jako hejtman kraji věnoval na plný úvazek.

"Jste členem dvou komisí rady Jihomoravského kraje, investiční a pro evropské fondy. Jedné komise jste se zúčastnil dvakrát ze sedmi zasedání, druhé třikrát ze sedmi zasedání," přešel rychle Hašek do protiútoku.

Zda je tomu opravdu tak, studenti nezjistili. "V dostupných dokumentech lze podle hlasování zjistit počet přítomných členů komisí, ale ne konkrétně jména přítomných," vysvětlují.

Pro zajímavost: z Haška si kritici dělali legraci, že má víc funkcí než japonská kalkulačka. Hejtman ovšem v televizním přenosu reagoval bonmotem: "Taková japonská kalkulačka je velmi kvalitní a umí si dobře spočítat, co je pro jižní Moravu dobré."

V počtu lživých či neověřitelných faktů, které politici při debatě pronesli, jižní Morava kopíruje ostatní kraje. "Zatím to vypadá, že takových výroků bude zhruba deset procent," uvedla jedna z tvůrkyň webu Tereza Skládanková.

Rakušané dálnici k Mikulovu určitě tak rychle nestihnou

Výroky politiků ale nesledovali jen studenti. Debata popudila Petra Firbase, který léta bojuje proti trase silnice R52 přes Mikulov.

Rozčílila ho Haškova věta, že je potřeba ještě do konce roku spustit proces schvalování krajského územního plánu, protože "Rakušané budou za dva roky na hranici a Mikulov bude zahlcen auty".

"Hašek zjevně dezinformoval voliče," zlobil se Firbas, podle kterého nejsou na část rakouské dálnice ani vykoupeny pozemky, a Rakušané proto nemohou dostavbu za dva roky stihnout.

Hejtmana se však zastal koaliční radní David Macek (KDU-ČSL), který má územní plánování na starosti. "Pro Dolní Rakousko je dostavba dálnice prioritou číslo jedna. S jistotou by měla být hotova do roku 2017, jestli to bude už za dva roky, může ovlivnit řada věcí," poznamenal Macek.

Podle Skládankové se tento výrok studenti ani nepokoušeli ověřovat. "Těžko můžete fakticky dokázat, co bude za dva roky," podotkla studentka.

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Pod břeclavským zámkem našli archeologové zbytky velké dřevěné stavby

Zámek v Břeclavi

Pod základy zámku v Břeclavi v hloubce čtyř metrů našli archeologové pozůstatky dřevěné stavby, jejíž stěny jsou...

Letenkový byznys firmy Kiwi.com se z Brna rozšiřuje do Izraele a Číny

Majitel a ředitel Kiwi.com Oliver Dlouhý.

Brněnská společnost Kiwi.com, která se zabývá vyhledáváním a prodejem co nejvýhodnějších letenek, získala menšinový...

Při zavřeném nádraží se nudě v Brně nedaří. Obří výlukou provázejí verše

Davy lidí na dolním nádraží v Brně kvůli výluce hlavní železniční stanice.

Nedáváme šanci nudě, té se v Brně nedaří, uzavřeno totiž bude: Brno, hlavní nádraží. Těmito verši začíná básnička,...

Najdete na iDNES.cz