Studenti hodnotili výroky politiků před kamerami, desetina neseděla

  9:47aktualizováno  9:47
Který politik kvůli sbírce funkcí nestíhá práci? A je potřeba rychle postavit dálnici na Vídeň? Studenti ze serveru Demagog.cz hodnotili výroky politiků v Otázkách Václava Moravce, v nichž se v úterý večer střetli lídři jihomoravských kandidátek do krajských voleb. Desetina z vyřčeného nebyla pravda.

Předvolební Otázky Václava Moravce dorazily i do Brna. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

"Dáváme do vinařského fondu částku od tří do pěti milionů korun ročně," tvrdil v úterním speciálu Otázek Václava Moravce lídr lidovců Stanislav Juránek. Nebyla to pravda.

Výroky šestice politiků, jejichž strany mají největší šanci uspět v blížících se krajských volbách, posuzovali vysokoškoláci ze serveru Demagog.cz. Ten se zaměřuje na ověřování faktů pronesených v politických diskusích.

Neřeší přitom, jestli si politik nepravdivým výrokem mohl pomoci, nebo spíš uškodit. A jestli třeba podle pravdy nemohl říct něco, co by mu mohlo v očích veřejnosti prospět.

A právě Juránka brněnští studenti přistihli, jak kouzlí s čísly, ovšem nepomohl si. "V letech 2009 a 2011 byla tato částka výrazně vyšší. Konkrétně šlo o osm, respektive sedm milionů," zní verdikt studentů.

Víc funkcí než japonská kalkulačka

Mezi takzvaně "neověřitelné" výroky zase patří popíchnutí stávajícího hejtmana a poslance Michala Haška, který se opřel do lídra ODS Jiřího Crhy.

Krotký televizní souboj a módní nuda

Vystoupení politiků v jihomoravském speciálu Otázek Václava Moravce zhodnotili pro MF DNES politolog Stanislav Balík a oděvní designér Pavel Jevula.

Podle Balíka byla debata lídrů kandidátek nevyhrocená a relativně umírněná. "Politici se spolu většinou shodli, nejvíc Michal Hašek se Stanislavem Juránkem. Opozici představoval hlavně Jan Vitula z TOP 09," popsal "krotkost" televizní diskuse vedoucí Katedry politologie na Masarykově univerzitě.

A kdo vypnul zvuk, musel mít podobný dojem. Módní návrhář Pavel Jevula se zaměřil na vzhled jednotlivých lídrů. Z tradiční přehlídky seriózních obleků ale nikdo nevybočil.

"Bylo to usedlé, ale žádné módní faux pas se nekonalo. I pánové si však mohli s oblečením pohrát, třeba jako moderátor Moravec, který měl kapesníček v jihomoravských barvách," poznamenal Jevula.

Bylo to ve chvíli, kdy se na Haška snesla kritika z publika. Jeden z diváků mu vyčetl, že zastává třicet veřejných funkcí, a musí být tedy nadčlověk, aby to zvládl. Zároveň dodal, že hejtman má nejnižší účast při jednání v Poslanecké sněmovně.

Právě Crha si přitom založil kampaň na tom, že on by se jako hejtman kraji věnoval na plný úvazek.

"Jste členem dvou komisí rady Jihomoravského kraje, investiční a pro evropské fondy. Jedné komise jste se zúčastnil dvakrát ze sedmi zasedání, druhé třikrát ze sedmi zasedání," přešel rychle Hašek do protiútoku.

Zda je tomu opravdu tak, studenti nezjistili. "V dostupných dokumentech lze podle hlasování zjistit počet přítomných členů komisí, ale ne konkrétně jména přítomných," vysvětlují.

Pro zajímavost: z Haška si kritici dělali legraci, že má víc funkcí než japonská kalkulačka. Hejtman ovšem v televizním přenosu reagoval bonmotem: "Taková japonská kalkulačka je velmi kvalitní a umí si dobře spočítat, co je pro jižní Moravu dobré."

V počtu lživých či neověřitelných faktů, které politici při debatě pronesli, jižní Morava kopíruje ostatní kraje. "Zatím to vypadá, že takových výroků bude zhruba deset procent," uvedla jedna z tvůrkyň webu Tereza Skládanková.

Rakušané dálnici k Mikulovu určitě tak rychle nestihnou

Výroky politiků ale nesledovali jen studenti. Debata popudila Petra Firbase, který léta bojuje proti trase silnice R52 přes Mikulov.

Rozčílila ho Haškova věta, že je potřeba ještě do konce roku spustit proces schvalování krajského územního plánu, protože "Rakušané budou za dva roky na hranici a Mikulov bude zahlcen auty".

"Hašek zjevně dezinformoval voliče," zlobil se Firbas, podle kterého nejsou na část rakouské dálnice ani vykoupeny pozemky, a Rakušané proto nemohou dostavbu za dva roky stihnout.

Hejtmana se však zastal koaliční radní David Macek (KDU-ČSL), který má územní plánování na starosti. "Pro Dolní Rakousko je dostavba dálnice prioritou číslo jedna. S jistotou by měla být hotova do roku 2017, jestli to bude už za dva roky, může ovlivnit řada věcí," poznamenal Macek.

Podle Skládankové se tento výrok studenti ani nepokoušeli ověřovat. "Těžko můžete fakticky dokázat, co bude za dva roky," podotkla studentka.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Další z rubriky

VIDEO: Jak vypadal brněnský Špilberk, než ho kvůli Turkům přestavěli

Jak vypadal hrad Špilberk ve 14. století

Pohled o zhruba 700 let zpět ukazuje vizualizace, která představuje podobu brněnského hradu Špilberk ze 14. století....

Bývalý místostarosta slíbil záchranářům miliony na kodiaqy, nedostali nic

Škodovka ukázala Kodiaq v úpravě pro záchranáře

Po komunálních volbách před čtyřmi lety se do vedení Znojma vyhouplo i hnutí ANO a místostarostou se stal Jan Fiala. Na...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Najdete na iDNES.cz