Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Studenti vybírají Kolej roku, prvenství z loňska obhajuje brněnské VUT

  8:59aktualizováno  8:59
Která vysokoškolská kolej je ta nejlepší? Na tuto otázku teď odpovídají už potřetí studenti z celé republiky. Loni v anketě zvítězily koleje brněnského VUT Pod Palackého vrchem a letos to zatím vypadá, že by mohly toto prvenství obhájit. Do konce ankety však zbývá ještě necelý měsíc.

Light show na kolejích Pod Palackého vrchem VUT v Brně z dubna 2012. Akce proběhla v rámci ankety Kolej roku, kterou loni kolej vyhrála. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

A o co vlastně v anketě jde? Kolej roku vybírají přímo studenti, případně jejich známí či rodiče. Je jen na nich, jestli si svého favorita zvolí podle kvality ubytování či úrovně společenského života.

Kolej roku 2013

O titul Kolej roku se letos uchází 122 kolejí z celého Česka.

Každý může v anketě udělit tři kladné a tři záporné hlasy. Kladný se počítá za jeden bod, záporný půl bodu odečítá. Hlasování končí 21. dubna.

V roce 2012 vyhrála anketu kolej Pod Palackého vrchem VUT Brno.

V letošním ročníku ankety soupeří o titul Kolej roku 122 kolejí z celého Česka. Hlasování, které skončí v neděli 21. dubna, probíhá na webových stránkách Kolej. Roku.cz prostřednictvím facebookové aplikace.

"Každý, kdo má účet na Facebooku, má k dispozici tři kladné a tři záporné hlasy. Rozhodující jsou potom body. Kladný hlas má váhu jednoho bodu, záporný zase půl bodu odečte," přiblížila za pořadatelský magazín Studenta.cz Martina Čmielová.

Netradiční systém hlasování podle Čmielové zvolili pořadatelé proto, aby výsledky ankety mohly ovlivnit i menší koleje, u nichž se velký zisk hlasů nepředpokládá. "Kdyby se spojily proti nějaké větší, tak ji můžou díky záporným hlasům sesadit," vysvětlila Čmielová.

I když do konce zbývá ještě více než měsíc, má zatím anketa podobné výsledky jako loni, kdy se o první místo přetlačovaly koleje Harcov Technické univerzity v Liberci s brněnskými "Pod Palačákem". S počtem 2 458 bodů si vítězství nakonec urvalo VUT.

To zatím vede i nyní. V pátek odpoledne měly koleje Pod Palackého vrchem kolem osmi stovek bodů, druhý Liberec na ně ztrácel jen pár desítek. Mezi prvním a třetím místem už je rozdíl asi čtyři sta bodů.

Blízko do přírody i na fakultu

Koleje Pod Palackého vrchem jsou největší, které Vysoké učení technické v Brně provozuje. "Mají kapacitu přes 3 200 lůžek, to je asi polovina celkové ubytovací kapacity našich kolejí," uvedla Kateřina Tušarová z VUT. A čím jsou oproti ostatním kolejím výjimečné?

Areál má podle Tušarové velkou výhodu v tom, jak je umístěný. Leží totiž v sousedství přírodní památky Medlánecké kopce a zároveň se nedaleko nacházejí čtyři fakulty, atletický stadion a další sportoviště.

"V dosahu jsou menzy, kavárny a bufety, obchod s potravinami a drogerií nebo praktický lékař. Areál tvoří jakési samostatné studentské městečko v rámci Brna," popsala Tušarová.

Nedílnou součástí života na kolejích jsou také studentské party. Ty "Pod Palačákem" nejsou výjimkou. "Paří se tu, naštěstí ne na mém patře. Takže se připojím jen, když chci," pochvaloval si student Marek Ciklamini, který už svoji kolej v anketě podpořil. Kromě společenského života si chválí také dobré zázemí celého areálu i ubytování.

Pokud brněnská Kolej roku 2012 vyhraje v anketě i letos, mají se studenti na co těšit. Hlavní cenou pro Kolej roku je totiž deset tisíc piv Gambrinus a tři tisíce baget od Hamé.

Další ceny pak čekají i na majitele nejhezčího pokoje a autory nejzajímavějšího videa z kolejní party či akce.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď s 60 lidmi na palubě

Loď Utrecht na Brněnské přehradě.

Na Brněnské přehradě uvázla kvůli nízké hladině loď Utrecht z flotily městského dopravního podniku. Trvalo téměř...

Najdete na iDNES.cz