Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Studenti vybírají Kolej roku, prvenství z loňska obhajuje brněnské VUT

  8:59aktualizováno  8:59
Která vysokoškolská kolej je ta nejlepší? Na tuto otázku teď odpovídají už potřetí studenti z celé republiky. Loni v anketě zvítězily koleje brněnského VUT Pod Palackého vrchem a letos to zatím vypadá, že by mohly toto prvenství obhájit. Do konce ankety však zbývá ještě necelý měsíc.

Light show na kolejích Pod Palackého vrchem VUT v Brně z dubna 2012. Akce proběhla v rámci ankety Kolej roku, kterou loni kolej vyhrála. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

A o co vlastně v anketě jde? Kolej roku vybírají přímo studenti, případně jejich známí či rodiče. Je jen na nich, jestli si svého favorita zvolí podle kvality ubytování či úrovně společenského života.

Kolej roku 2013

O titul Kolej roku se letos uchází 122 kolejí z celého Česka.

Každý může v anketě udělit tři kladné a tři záporné hlasy. Kladný se počítá za jeden bod, záporný půl bodu odečítá. Hlasování končí 21. dubna.

V roce 2012 vyhrála anketu kolej Pod Palackého vrchem VUT Brno.

V letošním ročníku ankety soupeří o titul Kolej roku 122 kolejí z celého Česka. Hlasování, které skončí v neděli 21. dubna, probíhá na webových stránkách Kolej. Roku.cz prostřednictvím facebookové aplikace.

"Každý, kdo má účet na Facebooku, má k dispozici tři kladné a tři záporné hlasy. Rozhodující jsou potom body. Kladný hlas má váhu jednoho bodu, záporný zase půl bodu odečte," přiblížila za pořadatelský magazín Studenta.cz Martina Čmielová.

Netradiční systém hlasování podle Čmielové zvolili pořadatelé proto, aby výsledky ankety mohly ovlivnit i menší koleje, u nichž se velký zisk hlasů nepředpokládá. "Kdyby se spojily proti nějaké větší, tak ji můžou díky záporným hlasům sesadit," vysvětlila Čmielová.

I když do konce zbývá ještě více než měsíc, má zatím anketa podobné výsledky jako loni, kdy se o první místo přetlačovaly koleje Harcov Technické univerzity v Liberci s brněnskými "Pod Palačákem". S počtem 2 458 bodů si vítězství nakonec urvalo VUT.

To zatím vede i nyní. V pátek odpoledne měly koleje Pod Palackého vrchem kolem osmi stovek bodů, druhý Liberec na ně ztrácel jen pár desítek. Mezi prvním a třetím místem už je rozdíl asi čtyři sta bodů.

Blízko do přírody i na fakultu

Koleje Pod Palackého vrchem jsou největší, které Vysoké učení technické v Brně provozuje. "Mají kapacitu přes 3 200 lůžek, to je asi polovina celkové ubytovací kapacity našich kolejí," uvedla Kateřina Tušarová z VUT. A čím jsou oproti ostatním kolejím výjimečné?

Areál má podle Tušarové velkou výhodu v tom, jak je umístěný. Leží totiž v sousedství přírodní památky Medlánecké kopce a zároveň se nedaleko nacházejí čtyři fakulty, atletický stadion a další sportoviště.

"V dosahu jsou menzy, kavárny a bufety, obchod s potravinami a drogerií nebo praktický lékař. Areál tvoří jakési samostatné studentské městečko v rámci Brna," popsala Tušarová.

Nedílnou součástí života na kolejích jsou také studentské party. Ty "Pod Palačákem" nejsou výjimkou. "Paří se tu, naštěstí ne na mém patře. Takže se připojím jen, když chci," pochvaloval si student Marek Ciklamini, který už svoji kolej v anketě podpořil. Kromě společenského života si chválí také dobré zázemí celého areálu i ubytování.

Pokud brněnská Kolej roku 2012 vyhraje v anketě i letos, mají se studenti na co těšit. Hlavní cenou pro Kolej roku je totiž deset tisíc piv Gambrinus a tři tisíce baget od Hamé.

Další ceny pak čekají i na majitele nejhezčího pokoje a autory nejzajímavějšího videa z kolejní party či akce.

Autor:Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...

Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Další z rubriky

VIDEO: Opilí vandalové vyvrátili značku, poté skončili na zemi v poutech

Vandalové vyvrátili značku, spoutali je strážníci

Světelnou značku, která informuje o obsazenosti parkoviště, vyvrátila čtyřčlenná skupina při nočním tahu ve Znojmě. Dva...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Hasiči zakázali vstup do osady na Blanensku, vítr tam vylamuje stromy

Od sobotního rána zasahovali brněnští hasiči u 99 událostí, zejména u spadených...

Jihomoravští hasiči vyhlásili zákaz vstupu do rekreační oblasti Suchý na Blanensku. Jsou tam desítky vyvrácených stromů...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz