Indonéské děti se učí o ochraně deštných pralesů z materiálů, které tvoří dvě...

Indonéské děti se učí o ochraně deštných pralesů z materiálů, které tvoří dvě studentky gymnázia ze Strážnice. Radka Syrová a Petra Crhonková vypracovaly pro projekt Help for Jungle (Pomoc pro džungli) sérii příruček, v nichž vystupuje veselý orangutan Rimbo. | foto: Help For Jungle

Studentky s veselým orangutanem pomáhají chránit indonéskou džungli

  • 1
Jak zachránit džungli v Indonésii se tamní děti mohou učit z materiálů, které tvoří dvě studentky ze Strážnice. Gymnazistky Radka Syrová a Petra Crhonková vypracovaly pro projekt Help for Jungle (Pomoc pro džungli) sérii příruček, jež mají děti zábavnou formou vzdělávat.

Práce s názvem Save the Jungle with Rimbo (Zachraň džungli s Rimbem) se zabývá problémem s pěstováním palmy olejné, z níž se získává palmový olej. Děti se mohou z příruček, v nichž najdou spoustu obrázků, omalovánek nebo luštěnek, dozvědět, jak takové kácení škodí přírodě.

Děti učí dobrovolníci a spolu s nimi také Rimbo. „Je to veselý orangutan, který dětem vysvětluje prostřednictvím vyučujícího různá témata. Chtěly jsme to učení udělat trochu pohádkové,“ vysvětlila Radka Syrová.

Spolu se spolužačkou vytvořila dva typy publikací – příručku pro učitele a pracovní sešity pro děti. S nimi studentky před nedávnem vyhrály v celorepublikové soutěži Středoškolská odborná činnost první místo v kategorii učebních pomůcek a didaktických technologií.

Práci si musely obhájit před odbornou porotou, stejně jako dalších patnáct soutěžících v jejich kategorii. Obě studentky se o téma životního prostředí dlouhodobě zajímají, ale do projektu se zapojily až díky své bývalé učitelce Ivě Uhrové.

„Paní Uhrová u nás učila, teď pracuje v hodonínské zoo. Měla u nás na škole přednášku a tak nás nadchla, že jsme si s Petrou řekly, že se taky zapojíme,“ popsala Syrová.

Chystají se na Sumatru

Iva Uhrová pořádá pravidelné dobrovolnické pobyty na Sumatře. „Za poslední dva roky jsme tam postavili s asi třicítkou dobrovolníků výukové centrum. Učí se tady angličtina a environmentální výchova,“ uvádí na webových stránkách projektu Uhrová.

V těchto dnech je na Sumatře znovu i s dary, které sesbírala během června. Lidé jí nosili dalekohledy, fotoaparáty, vysílačky nebo čelovky. Třeba strážnické gymnázium věnovalo mikroskop. Předměty Iva Uhrová použije na další vzdělávání.

Kácením stromů v tropických deštných pralesích pro palmové plantáže ohrožují lidé hlavně zvířata. Ničí jejich přirozené prostředí. Některé živočišné, ale i rostlinné druhy tak mohou dokonce vyhynout.

Radka Syrová a Petra Crhonková na Sumatře ještě nebyly. „Moc se tam těšíme, ale zatím nám nebylo osmnáct. Chystáme se tam ve volnu po maturitě, takže za dva roky,“ sdělila Syrová.

Help for Jungle s osvětou v Indonésii pomáhají nezisková organizace Hnutí Brontosaurus a Zoo Hodonín.